Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ustawa o wspieraniu sektora rybackiego - jakie zmiany?

  • Autor: portalspozwczy.pl
  • Data: 20-08-2015, 10:55
Ustawa o wspieraniu sektora rybackiego - jakie zmiany?
Fot. Shutterstock

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu zrównoważonego sektora rybackiego. Reguluje ona sposób przyznawania pomocy finansowej dla sektora rybołówstwa ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Nowe przepisy w znacznym stopniu nawiązują do wcześniejszych regulacji na lata 2007 – 2013.

W związku z dobiegającą końca perspektywą finansową na lata 2007 – 2013 koniecznym stało się uchwalenie ustawy regulującej sposób przyznawania środków finansowych w ramach programów unijnych.

W perspektywie finansowej 2007 – 2013 wdrażany był Europejski Fundusz Rybacki. W latach 2014 – 2020 zastąpi go Europejski Fundusz Morski i Rybacki. W jego ramach Polska otrzyma aż 531 mln euro wsparcia unijnego. Wkład budżetu państwa wyniesie około 179 mln euro. Łączna suma funduszy przeznaczonych na realizację zadań w ramach programu wyniesie zatem 710 mln euro, to jest niemal 3 mld zł.

Nowe regulacje określają zadania i właściwości organów a także jednostek organizacyjnych w zakresie wspierania zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem środków finansowych pochodzących z EFMiR w ramach programu operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Ustawa określa także warunki i tryb przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej, w tym na realizację zadań objętych priorytetami zawartymi w programie operacyjnym.

W swych postanowieniach ustawa uwzględnia dotychczasowe regulacje w ramach programu na lat 2007 – 2013. Dotyczy to przede wszystkim podziału instytucjonalnego, a także przyznania i zwrotu pomocy oraz pomocy technicznej.

Novum stanowi jednak przyznawanie pomocy w ramach programu operacyjnego na podstawie umowy o dofinansowanie, która zostanie zawarta z wnioskodawcą. Tym samym nie przewidziano w tym aspekcie przyznawania pomocy na podstawie odpowiedniej decyzji administracyjnej.

Kluczowa jednak zmiana dotyczy ustanowienia lokalnych grup działania w miejsce występujących do tej pory lokalnych grup rybackich. Ciała te zajmą się realizacją lokalnych strategii rozwoju.

Zgodnie z ustawą zadania instytucji zarządzającej w zakresie wdrażania działań objętych programem operacyjnym, w tym także przyznawania środków finansowych, będą realizowały Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w ramach priorytetów 1-3 oraz 5) a także samorządy wojewódzkie w zakresie działań dotyczących rozwoju lokalnego jako tzw. instytucje pośredniczące.

Instytucją zarządzającą pozostaje ministerstwo rolnictwa, podczas gdy ministerstwo finansów pełni funkcję instytucji certyfikującej. Zadania z zakresu audytu wykonuje Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej.

W świetle ustawy, minister właściwy ds. rybołówstwa będzie miał możliwość upoważnienia fundacji bądź jednostki sektora finansów publicznych na instytucję pośredniczącą w ramach wspierania wdrożenia Zintegrowanej Polityki Morskiej (priorytet 6) a także pomocy technicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze