Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

W Polsce o zasobach morskich Antarktyki

  • Autor: portalspozywczy.pl/MRiRW
  • Data: 16-07-2015, 13:41

W Polsce po raz pierwszy odbywają się obrady grup roboczych Komisji do Spraw Zachowania Żywych Zasobów Morskich Antarktyki (CCAMLR). Przedmiotem ich prac jest stan środowiska morskiego wód wokół Antarktyki, co budzi powszechne zainteresowanie społeczności międzynarodowej - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Polska jest jednym z założycieli istniejącej od 1982 r. organizacji CCAMLR i od początku uczestniczy w badaniach naukowych oraz połowach organizmów morskich w tym rejonie. Na wyspie Króla Jerzego funkcjonuje polska stacja naukowo-badawcza im. Henryka Arctowskiego.

Jak zauważył Badania podczas spotkania z uczestnikami Grupy roboczej ds. monitoringu ekosystemu i zarządzania (WG EMM) sekretarz stanu Kazimierz Plocke, prowadzone na na terenie Antarktyki mają duże znacznie dla sektora rybołówstwa.

- Dane prezentowane podczas spotkań tej Grupy stanowią podstawę do ustanawiania kwot połowu kryla – podkreślił Kazimierz Plocke i dodał, że bez doradztwa naukowego nie byłoby możliwe skuteczne zarządzanie rybołówstwem. Sekretarz stanu zaznaczył, ze decyzje w zakresie rybołówstwa, podejmowane zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, powinny być oparte na możliwie najlepszej wiedzy naukowej.

Głównym celem obrad Grupy roboczej ds. monitoringu ekosystemu i zarządzania (WG EMM) jest zapewnienie racjonalnego zarządzania zasobami żywymi Oceanu Południowego ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego Antarktyki.

Grupa, w skład której wchodzą przedstawiciele 16 krajów, będzie pracować w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi do 17 lipca br. Wśród ponad 50 uczestników z całego świata są polscy naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, Wydziału Nauki o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Na przełomie czerwca i lipca w Ministerstwie odbywało się posiedzenie Grupy roboczej ds. statystyki, ocen i modelowania (WG SAM). Uczestniczyło w nim ponad 40. przedstawicieli nauki i administracji z 15 krajów.

Komisja do Spraw Zachowania Żywych Zasobów Morskich Antarktyki (CCAMLR) jest największą międzynarodową organizacją rybacką na świecie. Członkami jej jest 25 państw oraz dodatkowo 11 państw posiada status państwa współpracującego.

W trakcie spotkań grup roboczych naukowcy omawiają istotne dla rybołówstwa, szczególnie na wodach wokół Antarktyki, kwestie związane z szacowaniem żywych zasobów i oceną stanu ekosystemów morskich, a także dokonają oceny możliwości połowowych na kolejny rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze