Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

W Polsce zaczyna brakować ryb pochodzących z własnych źródeł - raport NEF

  • Autor: pr
  • Data: 24-05-2015, 15:18

- Od 25 maja br. obywatele polscy będą zjadać ryby pochodzące spoza ich własnych wód - podano w Raporcie o Zależności Rybnej 2015 opublikowany przez NEF (New Economics Foundation).

Raport o Zależności Rybnej 2015 opublikowany przez NEF (New Economics Foundation) ujawnia, że gdyby Polacy mieli spożywać ryby pochodzące z ich własnych wód, to przy obecnym poziomie spożycia zabrakło by tych ryb już 26 maja i Polacy byliby uzależnieni od ryb pochodzących spoza wód unijnych.
Badania prowadzone przez NEF pokazują, w jakim zakresie kraje UE uzależnione są od ryb spoza swoich wód, przy utrzymaniu dotychczasowego, wysokiego poziomu spożycia. W raporcie tym stwierdza się, że:

• Gdyby Polska miała spożywać wyłącznie ryby ze swoich własnych wód, jej zasoby skończyłyby się 25 maja.

• Dzień Zależności Rybnej w Polsce przypada w tym roku prawie dwa tygodnie później niż w ubiegłym roku (12 maja), co oznacza, że Polska zmniejsza swoje uzależnienie od połowów spoza UE w porównaniu z rokiem ubiegłym.

• Poprawa ta jest wynikiem względnego wzrostu krajowej podaży, spowodowanej niższymi połowami w wodach poza UE oraz wzrostem w sektorze akwakultury.

• Samowystarczalność Polski wzrosła po raz pierwszy od siedmiu lat, co mogłoby wskazywać na odwrócenie tendencji.

• Polska jest nadal w 60 procentach swojego spożycia uzależniona od poza-unijnych zasobów ryb. Wskaźnik ten wynosi 49% dla całej Unii Europejskiej.

• Odnowa zasobów ryb do poziomu powyżej biomasy pozwalającej na produkcję maksymalnego zrównoważonego odłowu zwiększyłaby zdolność krajów UE do zaspokojenia popytu na ryby.

• Polska ma niski poziom spożycia ryb (12 kg rocznie na osobę), co stanowi około połowę średniej w UE (22,9 kg/rok) i znacznie poniżej Portugalii (56,8 kg rocznie na osobę) i Hiszpanii (42,4 kg rocznie na osobę).

• Polska należy do krajów unijnych wchodzących w stan zależności rybnej już w pierwszej połowie roku, razem z Portugalią (27 kwietnia), Niemcami (7 kwietnia), Włochami (18 kwietnia), Hiszpanią (9 maja) i Francją (25 maja).

• Dzień, w którym Unia Europejska staje się uzależniona od ryb (6 lipca) przesuwa się na coraz wcześniejszą datę w okresie ostatnich dwudziestu lat. Obecnie co druga ryba spożywana w UE jest sprowadzana spoza jej wód. Dwadzieścia lat temu była to co trzecia ryba.

• Rozwój akwakultury w UE ma pozytywny wpływ na samowystarczalność UE, ale nie wystarcza do całkowitego zniwelowania wzrostu rybnego uzależnienia.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH