Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

W Warszawie rozpoczęły się rozmowy o ochronie morświnów

  • Autor: PAP
  • Data: 27-08-2013, 14:43

Ochrona małych waleni, m.in. morświnów, występujących w Bałtyku i Morzu Północnym jest tematem rozpoczętego we wtorek w Warszawie 20. Posiedzenia Porozumienia ASCOBANS. Spotkanie z udziałem m.in. naukowców będzie trwało trzy dni.

Jak podkreślił cytowany na stronie resortu środowiska wiceminister i Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski, uczestnicy spotkania będą chcieli wypracować skuteczne metody ochrony waleni na obszarze mórz północnej Europy. Dodał, że Polska dzięki uczestnictwu w porozumieniu ma lepszą możliwość ochrony morświnów.

Ministerstwo wyjaśniło, że podczas spotkania przekazane zostaną m.in. naukowe informacje nt. ochrony ssaków morskich oraz projekty badawcze w tym zakresie.

ASCOBANS to Porozumienie o Ochronie Małych Waleni Morza Bałtyckiego, Północno-Wschodniego Atlantyku, Morza Irlandzkiego i Północnego (Agreement on the Conservation of Small Cetaceans of the Baltic, North East Atlantic, Irish and North Seas). Jak przypomniał resort, jest to jedno z dwóch porozumień, obok porozumienia Eurobats (o ochronie nietoperzy), zawartych pod auspicjami Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt - tzw. Konwencji Bońskiej, które Polska sygnowała.

Celem ASCOBANS jest ochrona dzikich zwierząt migrujących, w tym małych waleni. "Skuteczna ochrona takich gatunków wymaga zgodnych wysiłków wszystkich państw, na terenie których występują lub tylko przebywają takie zwierzęta" - zauważył resort.

Morświn jest jedynym gatunkiem walenia stale zasiedlającym Bałtyk. Występuje w strefie przybrzeżnej wód chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej. Przyrodnicy nie mają dokładnych danych na temat liczebności tych ssaków. Szacują, że w Bałtyku żyje blisko 100 tych osobników. Tymczasem w dwudziestoleciu międzywojennym morświny były tak liczne, że polskie władze wprowadziły specjalne premie za ich łowienie lub zabijanie. Zwierzęta te były traktowane jak szkodniki, które niszczą sieci i przetrzebiają stada ryb.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH