Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wiceminister Plocke: Głos organizacji pozarządowych ważny ws. limitów połowowych

  • Autor: portalspozywczy.pl / pr
  • Data: 12-12-2014, 10:33

W środę, 10 grudnia, w Warszawie, przedstawiciele organizacji pozarządowych (Kampania na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno-zachodniej, Oceana i Zielony Instytut), które podpisały się pod apelem o zakończenie przełowienia w UE, spotkały się z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby osobiście przekazać list. Spotkanie odbyło się w związku z przypadającym na 15 i 16 grudnia posiedzeniem Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, podczas którego zostaną podjęte ostateczne decyzje o wielkości limitów połowowych dla stad ryb Atlantyku północno-wschodniego.

W spotkaniu wzięli udział: wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierz Plocke, dyrektor departamentu rybołówstwa Tomasz Nawrocki oraz naczelnik wydziału zarządzania zasobami Marta Kaniewska-Królak i Justyna Szumlicz z Departamentu Rybołówstwa. Ze strony organizacji pozarządowych: Justyna Niewolewska - doradca do spraw rybołówstwa organizacji The Pew Charitable Trusts - Europejski Program Morski , Andrzej Białaś z Oceany i Dariusz Szwed, przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu - będący sygnatariuszami apelu.

Podczas spotkania Justyna Niewolewska - polska koordynatorka Kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno- zachodniej, przedstawiła najważniejsze postulaty zawarte w podpisanym przez 136 europejskich organizacji apelu. Chodzi o konieczność wyznaczania przez decydentów takich wielkości limitów połowowych, które będą zgodne z doradztwem naukowców, ponieważ tylko wtedy będzie szansa na odtworzenie nadmiernie eksploatowanych stad ryb; oraz zwrócenie uwagi na to, że decyzja odnośnie limitów połowowych powinna zostać podjęta w zgodzie ze zreformowaną Wspólną Polityką Rybołówstwa, która wymaga wyeliminowania nadmiernych połowów do 2015r. tam gdzie to możliwe, a najpóźniej, w stopniowy sposób wobec pozostałych stad ryb do roku 2020.

Wiceminister wraz z przedstawicielami ministerstwa zapewnili, że podejmując decyzje o przyszłych limitach połowowych biorą pod dyskusję rekomendacje naukowców, ale ostateczne stanowisko zostanie podjęte po negocjacjach z pozostałymi członkami Rady Ministrów ds. Rolnictwa
i Rybołówstwa UE. Wiceminister Kazimierz Plocke potwierdził również, że głos środowisk pozarządowych jest ważny i będzie brany pod uwagę przy opracowaniu stanowiska.

Sygnatariusze apelu otrzymali zapewnienie o otwarciu Ministerstwa na dialog z przedstawicielami organizacji pozarządowych w związku z podejmowaniem decyzji odnośnie europejskiego rybołówstwa w przyszłości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH