Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wiceminister Plocke: Głos organizacji pozarządowych ważny ws. limitów połowowych

  • Autor: portalspozywczy.pl / pr
  • Data: 12-12-2014, 10:33

W środę, 10 grudnia, w Warszawie, przedstawiciele organizacji pozarządowych (Kampania na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno-zachodniej, Oceana i Zielony Instytut), które podpisały się pod apelem o zakończenie przełowienia w UE, spotkały się z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby osobiście przekazać list. Spotkanie odbyło się w związku z przypadającym na 15 i 16 grudnia posiedzeniem Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, podczas którego zostaną podjęte ostateczne decyzje o wielkości limitów połowowych dla stad ryb Atlantyku północno-wschodniego.

W spotkaniu wzięli udział: wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierz Plocke, dyrektor departamentu rybołówstwa Tomasz Nawrocki oraz naczelnik wydziału zarządzania zasobami Marta Kaniewska-Królak i Justyna Szumlicz z Departamentu Rybołówstwa. Ze strony organizacji pozarządowych: Justyna Niewolewska - doradca do spraw rybołówstwa organizacji The Pew Charitable Trusts - Europejski Program Morski , Andrzej Białaś z Oceany i Dariusz Szwed, przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu - będący sygnatariuszami apelu.

Podczas spotkania Justyna Niewolewska - polska koordynatorka Kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno- zachodniej, przedstawiła najważniejsze postulaty zawarte w podpisanym przez 136 europejskich organizacji apelu. Chodzi o konieczność wyznaczania przez decydentów takich wielkości limitów połowowych, które będą zgodne z doradztwem naukowców, ponieważ tylko wtedy będzie szansa na odtworzenie nadmiernie eksploatowanych stad ryb; oraz zwrócenie uwagi na to, że decyzja odnośnie limitów połowowych powinna zostać podjęta w zgodzie ze zreformowaną Wspólną Polityką Rybołówstwa, która wymaga wyeliminowania nadmiernych połowów do 2015r. tam gdzie to możliwe, a najpóźniej, w stopniowy sposób wobec pozostałych stad ryb do roku 2020.

Wiceminister wraz z przedstawicielami ministerstwa zapewnili, że podejmując decyzje o przyszłych limitach połowowych biorą pod dyskusję rekomendacje naukowców, ale ostateczne stanowisko zostanie podjęte po negocjacjach z pozostałymi członkami Rady Ministrów ds. Rolnictwa
i Rybołówstwa UE. Wiceminister Kazimierz Plocke potwierdził również, że głos środowisk pozarządowych jest ważny i będzie brany pod uwagę przy opracowaniu stanowiska.

Sygnatariusze apelu otrzymali zapewnienie o otwarciu Ministerstwa na dialog z przedstawicielami organizacji pozarządowych w związku z podejmowaniem decyzji odnośnie europejskiego rybołówstwa w przyszłości.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH