Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wilbo miało niższe przychody, ale zanotowało zysk w I półroczu 2014

  • Autor: BW, portalspozywczy.pl
  • Data: 28-08-2014, 18:30
Wilbo miało niższe przychody, ale zanotowało zysk w I półroczu 2014

Wilbo, znajdujące się w stanie upadłości układowej, osiągnęło w pierwszym półroczu 2014 roku przychody ze sprzedaży na poziomie 19,1 mln zł wobec 20 mln zł w pierwszym półroczu 2013 roku. Spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 71 tys. zł wobec straty 872 tys. zł rok wcześniej. Najważniejszym zadaniem stojącym teraz przed Wilbo jest zatwierdzenie układu z wierzycielami.

- Za ww. spadek sprzedaży odpowiada w szczególności spadek przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów, co wynika z wyprzedaży w roku 2013 surowców i produktów z kończącym się terminem przydatności do spożycia (owoce morza i ryba mrożona glazurowana) - podała spółka w raporcie półrocznym.

Spółka podkreśla, że dzięki podjętym działaniom w obszarze optymalizacji procesów produkcji oraz posiadanego portfela zamówień obniżeniu uległy koszty wytworzenia sprzedanych produktów, co przełożyło się na wzrost zysku ze sprzedaży. W okresie sprawozdawczym nieznacznemu wzrostowi uległy koszty sprzedaży, co związane było ze zwiększonymi kosztami energii elektrycznej w związku z uruchomieniem dodatkowej komory chłodniczej.

W konsekwencji powyższych okoliczności oraz w związku z nieznacznym spadkiem kosztów ogólnego zarządu, zysk ze sprzedaży uległ istotnemu procentowemu wzrostowi w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

- W okresie sprawozdawczym spółka osiągnęła wynik z działalności finansowej znacznie większy niż w okresie porównawczym. Na te zmianę wpływ miał w szczególności spadek o ok. 550 tys. PLN kosztów finansowych przy równoległym spadku przychodów finansowych o 275 tys. PLN z tytułu kredytów i zobowiązań oraz o 195 tys. zł niższych kosztów z tytułu różnic kursowych - poinformowało Wilbo.

- W konsekwencji powyższego spółka wypracowała w okresie sprawozdawczym symboliczny zysk brutto w miejsce straty w wysokości 872 tys. PLN w okresie porównawczym. Jednocześnie z uwagi na nierozliczone straty poprzednich okresów sprawozdawczych w I półroczu 2014 r. nie miało miejsca obciążenie Spółki podatkiem dochodowym. Tym samym zysk netto w okresie sprawozdawczym był równy zyskowi brutto i wyniósł 71 tys. PLN w miejsce straty w wysokości 872 tys. PLN w analogicznym okresie roku poprzedniego - podała spółka.

Cel - zatwierdzenie układu z wierzycielami 

Spółka podała też w raporcie, że najważniejszym celem będzie dążenie do dalszej poprawy sytuacji w spółce, czyli przede wszystkim zatwierdzenie układu z wierzycielami.

- Historia Wilbo pokazała, że planowanie długoterminowe nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, dlatego też plany i działania są przez spółkę weryfikowane na bieżąco, w zależności od koniunktury rynkowej i aktualnej sytuacji finansowej spółki - podało Wilbo.

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

WLBWILBO SA

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze