Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wkrótce decyzje ws. bałtyckiego planu zarządzania zasobami dorsza, śledzia i szprota

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 18-02-2016, 09:17
Wkrótce decyzje ws. bałtyckiego planu zarządzania zasobami dorsza, śledzia i szprota
Fot. Shutterstock

Już 23 lutego odbędzie się kolejne spotkanie przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa oraz Komisji Europejskiej w sprawie bałtyckiego planu zarządzania dla stad dorsza, śledzia i szprota.

Fundacja MARE ma nadzieję, że po niemal półtorarocznych dyskusjach, instytucje Unii Europejskiej osiągną porozumienie i przyjmą plan w kształcie, który, poprzez odpowiednie zarządzanie śmiertelnością połowową, zapewni realizację celów Wspólnej Polityki Rybołówstwa Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim odbudowę stad ryb powyżej stabilnych poziomów.

Organizacja podkreśla, że bałtycki plan zarządzania dla trzech poławianych komercyjnie gatunków ryb: dorsza, śledzia i szprota jest pierwszym tego typu dokumentem stworzonym w oparciu o zreformowaną Wspólną Politykę Rybołówstwa Unii Europejskiej i obejmować będzie 94 proc. bałtyckich połowów. Zaproponowany przez Komisję Europejską plan wymaga akceptacji Parlamentu Europejskiego i Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Niestety stanowiska obu instytucji są na tyle różne, że przez niemal półtora roku nie udało się im uzgodnić ostatecznej wersji planu. 

- Główny cel wieloletniego planu zarządzania dla trzech bałtyckich gatunków ryb powinien być spójny z celami Wspólnej Polityki Rybołówstwa, która zakładana obudowę stad ryb powyżej poziomu maksymalnego odtwarzalnego połowu, czyli poziomu, który gwarantuje stabilność poszczególnych stad oraz prowadzonych na nich połowów – mówi Piotr Prędki z Fundacji MARE.

Jak dodaje osiągnięcie tego celu dla trzech bałtyckich gatunków możliwe będzie jedynie poprzez odpowiednie zarządzanie połowami w tym przede wszystkim poprzez ustalenie śmiertelności połowowej na bezpiecznym dla stad poziomie.

- Kwestia zakresów śmiertelności połowowej jest właśnie jedną z głównych przyczyn braku porozumienia pomiędzy Parlamentem Europejskim i Radą - podkreśla Prędki.

Stanowisko Parlamentu Europejskiego, reprezentowanego w trakcie negocjacji przez Posła Jarosława Wałęsę, zakłada ustalenie górnych limitów śmiertelności połowowej w oparciu o doradztwo naukowe oraz z zastosowaniem podejścia ostrożnościowego. Zdaniem Parlamentu, aby odbudować stada powyżej poziomów zrównoważonych, śmiertelność połowa powinna być utrzymywana poniżej maksymalnej śmiertelności określonej przez naukowców. Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa dopuszcza natomiast możliwość ustanowienia zakresów śmiertelności połowowej powyżej proponowanych przez naukowców wartości maksymalnych w celu zapewnienia większej elastyczności planu. Fundacja MARE podkreśla, że podejście Rady jest sprzeczne z zapisami Wspólnej Polityki Rybołówstwa i, jeśli zostanie wdrożone, może przyczynić się do dalszego spadku liczebności niektórych bałtyckich stad ryb.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH