Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

WWF komentuje propozycję kwot połowowych na Bałtyku w 2015 r.

  • Autor: portalspozywczy.pl/WWF
  • Data: 08-09-2014, 10:26

Komisja Europejska przedstawiła w minionym tygodniu propozycję podziału kwot połowowych na rok 2015 dla gatunków ryb eksploatowanych komercyjnie w Bałtyku. Organizacja ekologiczna WWF Polska wyraziła swoje zaniepokojenie brakiem alternatywy w zakresie wielkości połowów dorsza ze stada wschodniego.

Jak zauważa WWF, propozycja KE w dużej mierze zgodna jest z opinią naukowców i zakłada znaczące zwiększenie połowów śledzia bałtyckiego, częściowe obniżenie kwot dla szprota, łososia oraz dorsza ze stada zachodniego. W przypadku dorsza ze stada wschodniego, KE zdecydowała, pomimo otrzymanego od Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) doradztwa naukowego dla tego stada, o przedstawieniu propozycji podziału kwoty połowowej dopiero we wrześniu.

Zdaniem Piotra Prędkiego z WWF Polska, brak propozycji KE w odniesieniu do kwot połowowych dla stada wschodniego dorsza jest niepokojący. - Mamy jednak nadzieję, że Komisja podejmie decyzję w tym zakresie w oparciu o najbardziej aktualne zalecenia ICES. Należy też pamiętać, że Bałtyk jest pierwszym akwenem, dla którego kwoty połowowe powinny być ustalone zgodnie z zapisami zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Zapisy te gwarantują, że decyzje podejmowane będą „zgodnie z najlepszymi, dostępnymi opiniami naukowymi" - zauważa Prędki.

Jak przypomina WWF, sytuacja bałtyckich stad dorsza uległa w ostatnim czasie znacznemu pogorszeniu. Zarówno rybacy jak i naukowcy zwracają uwagę na spadek wielkości i masy pojedynczych osobników. Naukowcy nie są zgodni co do przyczyn tego zjawiska, ale sam fakt spadku mas osobniczych odnotowała także Międzynarodowa Rada Badań Morza. W swojej opinii dla Komisji Europejskiej, ICES zakwalifikował wschodnie stado dorsza jako stado, w stosunku do którego dysponujemy zbyt małą ilością danych, aby przedstawić propozycję kwot połowowych w oparciu o obowiązujący dotychczas plan zarządzania tym gatunkiem. Biorąc to pod uwagę ICES proponuje obniżenie kwot połowowych dla dorsza ze stada wschodniego o 56 proc. oraz zwraca uwagę na konieczność powtórnej oceny sytuacji tego stada.

WWF zwraca również uwagę, że istnieje kilka naukowych tez wyjaśniających obecną sytuację dorsza bałtyckiego. Jedną z prawdopodobnych przyczyn niskich mas osobniczych jest brak pożywienia dla dorsza. Aby przeciwdziałać tej sytuacji Międzynarodowa Rada Badań Morza proponuje, aby ograniczyć połowy śledzia w obszarze, w którym współwystępuje z dorszem.

- Niestety, z przedstawionej przez Komisję propozycji wynika, że nie wzięła ona pod uwagę głosu ICES w tym zakresie - dodaje Prędki. - Ogólna zmiana wielkości kwoty połowowej śledzia centralnego Bałtyku, zaproponowana przez Komisję, jest zbliżona do doradztwa naukowego. Brakuje jednak w propozycji odniesienia do zaproponowanego przez ICES ograniczenia połowów śledzia w podobszarach Bałtyku, w których występuje dorsz w celu zwiększenia bazy pokarmowej tego gatunku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH