REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Wzrosły przychody z eksportu ryb, pomimo spadku wolumenu wywozu

  • Autor: portalspozywczy.pl / IERiGŻ
  • Data: 29-01-2015, 11:10

Firmy rybne zatrudniające minimum 50 osób odnotowały w okresie trzech pierwszych kwartałów 2014 r. łącznie 5 mld zł przychodów ze sprzedaży produktów. Przychody ze sprzedaży krajowej pozostały bez zmian na poziomie 1,7 mld zł, natomiast wartość sprzedaży eksportowej wzrosła wyniosła 3,3 mld zł, poprawiając się o 5,6 proc. - informuje Krzysztof Hryszko z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na łamach "Rynku rolnego".

REKLAMA

Jak zauważa Hryszko, poprawa relacji cen w handlu zagranicznym zaowocowała sporą poprawą wskaźników finansowych firm zajmujących się przetwórstwem ryb. W trakcie trzech omawianych kwartałów zysk netto dużych zakładów wyniósł 157,8 mln zł, podczas gdy rok wcześniej liczył zaledwie 5 mln zł.

W szerszym okresie, obejmującym okres od stycznia do końca października 2014, eksport całego sektora rybnego (nie tylko dużych zakładów przetwórczych) wyniósł 293,1 tys. ton oraz 4,97 mld zł. Oznacza to spadek w ujęciu wolumenowym o 15 proc., przy równoczesnym wzroście pod względem wartościowym o 3,6 proc.

Hryszko tłumaczy, że spadek wolumenu wywozu wynikał głównie z ograniczenia sprzedaży burtowej ryb realizowanej przez część floty bałtyckiej (głównie szproty) i flotę dalekomorską. W ten sposób wyeksportowano 46,6 tys. ton ryb, czyli znacznie mniej w porównaniu z 82,5 tys. ton przed rokiem. W strukturze tego eksportu dominują ryby świeże.

Również tradycyjny eksport ryb był mniejszy. Ogółem wywóz filetów, ryb wędzonych oraz przetworów i konserw utrzymał się na ubiegłorocznym poziomie 191 tys. ton, choć w tym zakresie odnotowano spadek eksportu ryb wędzonych, a wzrost eksportu przetworów i konserw.

Do końca października ubiegłego roku import ryb, przetworów rybnych i owoców morza do Polski wzrósł o 2,5 proc. w ujęciu wolumenowym (407 tys. ton), a o 5,8 proc. w ujęciu wartościowym (5,12 mld zł). Do Polski sprowadziliśmy więcej dorszy i pstrągów (po 23 proc.), a także łososi (o 12 proc.). Natomiast największe spadki odnotowano w imporcie pang, tilapii i morszczuków (o ok. 24-28 proc.) i makreli (o 12 proc.) - informuje Hryszko.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH