Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Za 3 lata 600 firm będzie mieć certyfikat Rady Zarządzania Zasobami Morskimi

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 27-08-2013, 13:36

Rada Zarządzania Zasobami Morza (MSC) i Fundacja Baltic Sea 2020 połączyły siły, aby aktywnie wdrażać program certyfikacji MSC w Polsce. Obecnie ponad 200 produktów rybnych w Polsce objętych jest certyfikatem MSC, który daje konsumentom pewność, że ryba pochodzi z eksploatowanego w sposób zrównoważony łowiska. W ciągu następnych trzech lat MSC planuje wdrożyć system certyfikacji w 85 firmach z całego łańcucha dostaw, zwiększając liczbę produktów z certyfikatem MSC do 600.

Pierwsze kroki na rzecz wdrażania zrównoważonych praktyk zostały już w Polsce zrobione. Już teraz ponad 50 polskich przetwórców i dystrybutorów objętych jest certyfikacją w łańcuchu dostaw. Dzięki temu gwarantują oni, że oferowane przez nich produkty z certyfikatem MSC są w pełni identyfikowalne - od surowca łowionego przez rybaków po końcowy produkt.

MSC chce wesprzeć również co najmniej dwie polskie organizacje producenckie w procesie ubiegania się o certyfikat MSC dla łowiska, który przyznawany jest w oparciu o standardy środowiskowe gwarantujące osiągnięcie stabilnych populacji eksploatowanych ryb. Standardy MSC dla rybołówstwa uważane są za najbardziej szczegółowe na świecie. Obejmują one obszerny zestaw kryteriów, oraz trzy główne założenia, które muszą zostać spełnione w celu przyznania certyfikatu. Liczebnośc certyfikowanego stada musi być na stabilnym poziomie; działania prowadzone przez rybołówstwo w obrębie danego stada nie mogą wpływać negatywnie na ekosystem; jak również system zarządzania rybołówstwem w obrębie danego stada musi być efektywny.

Rada Zarządzania Zasobami Morskimi jest międzynarodową organizacją non profit, której celem jest pomoc w transformacji sektora rybołówstwa w kierunku wprowadzania zrównoważonych praktyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze