Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Zmalały połowy ryb na Bałtyku

  • Autor: portalspozywczy.pl / IERiGŻ
  • Data: 29-01-2015, 12:21

Od początku ubiegłego roku do końca listopada połowy ryb na Morzu Bałtyckim wyniosły 112,2 tys. ton. Oznacza to, że zmalały one o 14 proc. w stosunku do podobnego okresu rok wcześniej. Szacunki połowów bałtyckich za cały rok 2014 mówią o 119 tys. ton, co wiązałoby się ze spadkiem o 2,5 proc. - informuje Krzysztof Hryszko z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na łamach "Rynku rolnego".

Jak zauważa ekspert, ograniczeniu uległy jedynie wyładunki szprotów. W ciągu jedenastu analizowanych miesięcy wyniosły one 56 tys. ton, a więc spadły o prawie jedną trzecią (30,8 proc.). Zdaniem Hryszki, wpłynęły na to: mniejszy limit połowowy, zmiany systemu podziału kwot na indywidualne limity i mniejsze możliwości połowowe poszczególnych jednostek. Ekspert IERiGŻ spodziewa się, że najprawdopodobniej Polacy nie wykorzystają w pełni kwoty tych ryb na rok 2014 r., wnoszącej 62 tys. ton.

Połowy dorszy nie zmieniły się w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Do końca listopada 2014 r. wyniosły 10,2 tys. ton. Równocześnie zwiększyły się o 16,6 proc. wyładunki śledzi (27,2 tys. ton), o 8,1 proc. wyładunki storni (12 tys. ton), a o 41,1 proc. pozostałych ryb (do 6,8 tys. ton).

Hryszko spodziewa się, że dane za grudzień minionego roku, które dopiero napłyną, poprawią ostateczne statystyki połowów (to znaczy zmniejszą poziom spadku w ujęciu rdr). Jego zdaniem w ostatnim miesiącu poprzedniego roku nastąpiło zmniejszenie dynamiki spadku połowów ze względu na możliwości dalszego odłowu szprotów, w przeciwieństwie do roku 2013, kiedy limit przysługujący Polsce został wykorzystany już w pierwszym półroczu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH