Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Zmalały połowy ryb na Bałtyku

  • Autor: portalspozywczy.pl / IERiGŻ
  • Data: 29-01-2015, 12:21

Od początku ubiegłego roku do końca listopada połowy ryb na Morzu Bałtyckim wyniosły 112,2 tys. ton. Oznacza to, że zmalały one o 14 proc. w stosunku do podobnego okresu rok wcześniej. Szacunki połowów bałtyckich za cały rok 2014 mówią o 119 tys. ton, co wiązałoby się ze spadkiem o 2,5 proc. - informuje Krzysztof Hryszko z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na łamach "Rynku rolnego".

Jak zauważa ekspert, ograniczeniu uległy jedynie wyładunki szprotów. W ciągu jedenastu analizowanych miesięcy wyniosły one 56 tys. ton, a więc spadły o prawie jedną trzecią (30,8 proc.). Zdaniem Hryszki, wpłynęły na to: mniejszy limit połowowy, zmiany systemu podziału kwot na indywidualne limity i mniejsze możliwości połowowe poszczególnych jednostek. Ekspert IERiGŻ spodziewa się, że najprawdopodobniej Polacy nie wykorzystają w pełni kwoty tych ryb na rok 2014 r., wnoszącej 62 tys. ton.

Połowy dorszy nie zmieniły się w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Do końca listopada 2014 r. wyniosły 10,2 tys. ton. Równocześnie zwiększyły się o 16,6 proc. wyładunki śledzi (27,2 tys. ton), o 8,1 proc. wyładunki storni (12 tys. ton), a o 41,1 proc. pozostałych ryb (do 6,8 tys. ton).

Hryszko spodziewa się, że dane za grudzień minionego roku, które dopiero napłyną, poprawią ostateczne statystyki połowów (to znaczy zmniejszą poziom spadku w ujęciu rdr). Jego zdaniem w ostatnim miesiącu poprzedniego roku nastąpiło zmniejszenie dynamiki spadku połowów ze względu na możliwości dalszego odłowu szprotów, w przeciwieństwie do roku 2013, kiedy limit przysługujący Polsce został wykorzystany już w pierwszym półroczu.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH