Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Zmiany w PO Ryby 2007 – 2013. Dla ochrony węgorza

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 18-08-2015, 09:22
Zmiany w PO Ryby 2007 – 2013. Dla ochrony węgorza
Fot. Shutterstock

Ponad 4 mln euro zostanie przesuniętych w ramach Programu Operacyjnego Ryby na lata 2007 – 2013 z osi priorytetowej 4 – Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa – oraz ponad 1,2 mln euro z osi priorytetowej 5 – Pomoc techniczna. Środki zostaną przesunięte na inne działania w ramach programu.

Decyzję o przesunięciach podjął Komitet Monitorujący Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007 – 2013”.

W ramach wygospodarowanych środków 4 826 320 euro zasili oś priorytetową 1 – Środki na rzecz dostosowania floty rybackiej. Niespełna pół miliona euro (482 tys.) zostanie przesunięte do osi priorytetowej 3 – Środki służące wspólnemu interesowi.

Jak podkreślono w uzasadnieniu przyjętej uchwały, „dokonanie relokacji środków finansowych ma ogromne znaczenie, z uwagi na zbliżającą się do końca perspektywę finansową 2007 – 2013 i związaną z tym konieczność maksymalnego wydatkowania środków finansowych w ramach programu PO Ryby 2007-2013”.

Przesunięte środki będą w głównej mierze wspierały flotę przybrzeżną, która w Polsce stanowi blisko 70 proc. całej floty rybackiej i stanowi 682 statki rybackie. Zdaniem Komitetu Monitorującego podjęte działania mają się przyczynić do odbudowy populacji węgorza oraz dorsza, a także innych gatunków ryb.

„W związku z ciągle niezadowalającymi światowymi zasobami węgorza europejskiego, Polska może być zmuszona do wprowadzenia dodatkowych ograniczeń połowowych, mając przede wszystkim na uwadze cel zapewnienia odpowiedniego poziomu zasobów tego gatunku, który będzie zapewniał bezpieczeństwo biologiczne populacji” – stwierdzono w komunikacie.

Przesunięcie części środków finansowych ma pozwolić zredukować śmiertelność gatunków chronionych oraz innych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH