Takie przemiany nie ominą branży spożywczej i branż z jej otoczenia, w tym oczywiście także logistyki. Dlatego warto już teraz zwrócić uwagę na energooszczędność inwestycji oraz jej wpływ na środowisko.
Słoneczne zasilanie
Największy na świecie właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych i magazynowych, ProLogis, poinformował 2 kwietnia br. o zawarciu umowy najmu powierzchni dachu z przedsiębiorstwem użyteczności publicznej Southern California Edison (SCE), największym dostawcą energii elektrycznej w Kalifornii, w ramach jego nowego programu wykorzystywania energii słonecznej. Dach magazynu ProLogis Kaiser Distribution Park ma powierzchnię prawie 57 tys. metrów kwadratowych, a zainstalowane tam panele słoneczne dostarczą energii elektrycznej do zasilania 1426 gospodarstw domowych. Po zakończeniu fazy wstępnej, planowanej na koniec 2008 r., rozpocznie się zasadniczy etap projektu związanego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, którego zamierzeniem jest instalacja paneli słonecznych o mocy 50 MW rocznie dla uzyskania łącznej mocy 250 MW - największej instalacji tego typu na terenie Stanów Zjednoczonych.
Również w Europie ProLogis prowadzi projekty z wykorzystaniem paneli słonecznych.
We Francji, na terenie ProLogis Park Chanteloup, firma zainstalowała na dachu panele solarne generujące energię elektryczną, która jest odprowadzana do francuskiej lokalnej sieci publicznej.
W Hiszpanii, na terenie ProLogis Park Penedes, firma zainstalowała najnowocześniejsze panele słoneczne z amorfi cznego krzemu, które produkują energię elektryczną z wykorzystaniem szerszego spektrum światła niż w tradycyjnej technologii krystalicznej, co umożliwia uzyskanie maksymalnej wydajności.
Dotychczasowe doświadczenia firmy we Francji, Hiszpanii i USA pokazują, że można skutecznie wykorzystywać panele słoneczne montowane na dachu do generowania ekologicznej, odnawialnej energii, zwiększając stopę zwrotu z inwestycji. - Obecnie duże znaczenie ma filozofi a budowania magazynów - mówi Maciej Madejak, wiceprezes ProLogis. - Liczy się nie tylko doskonała lokalizacja, cross doki czy duży parking. Na etapie projektowania należy przewidzieć np. miejsca wypoczynku - zielone kąciki dla pracowników parku, czy rozważyć możliwość wykorzystania zbiornika retencyjnego do podlewania trawy w obiekcie.
Przewagą ProLogis nad konkurentami jest budowa magazynów zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Trend ten, obserwowany już w Stanach Zjednoczonych i w Japonii, powoli zaczyna być widoczny także w krajach europejskich - w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach (ProLogis Park Uzice) - podkreśla prezes Madejak.


Prześlij»
Drukuj»
Komentuj»







