Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Dotacja dla mikrofirm z małych miasteczek i wsi

 • Autor: Anna Szymczak
 • Data: 23-02-2009, 13:40
Dotacja dla mikrofirm z małych miasteczek i wsi

Przedsiębiorcy poszukujący wsparcia dla swoich inwestycji w postaci bezzwrotnej dotacji często słyszą pytanie: "a gdzie jest innowacyjność?". Preferowanie innowacyjności w inwestycjach jest na tyle znaczące, że niejednokrotnie przekreśla szanse na dotacje dla najmniejszych firm. Tymczasem jeszcze w pierwszym kwartale 2009 r. pojawi się nowa szansa na dotacje dla mniejszych firm. Program będzie adresowany tylko do mikroprzedsiębiorstw z obszarów wiejskich i małych miasteczek.

Kryteria dostępu

Dotacja będzie udzielana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2007–2013). Mikroprzedsiębiorstwo to podmiot zatrudniający poniżej 10 osób i mający obrót nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln. euro. Drugim ważnym kryterium dostępu jest lokalizacja przedsiębiorcy.

Jeśli wnioskodawcą jest osoba fizyczna, wtedy musi posiadać miejsce zamieszkania na terenie uprawnionej gminy, tzn.: gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej lub miejskiej (z wyłączeniem miejscowości pow. 5 tys. mieszkańców). Przedsiębiorca nie może być starszy niż 60 lat. Jeśli wnioskodawcą jest osoba prawna (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), wtedy jej siedziba lub oddział muszą być zlokalizowane na terenie uprawnionej gminy.

W sytuacji, gdy inwestycja będzie związana z budową, przebudową, remontem połączonym z wyposażaniem, wtedy miejsce położenia nieruchomości powinno być w gminie, która spełnia warunki określone powyżej.

W rozporządzeniu regulującym warunki udzielania dotacji wskazane jest, jaka działalność może być dotowana. Lista jest długa i zawiera m.in.: produkcję sprzętu elektrycznego, hydraulicznego, maszyn, odzieży, wyrobów kosmetycznych, wyrobów z gumy, opakowań, wyrobów budowlanych, elementów metalowych, narzędzi, obróbkę metali, a także różne usługi konserwacji i naprawy, usługi budowlane, działalność handlową itp.
O dotację może się starać ten przedsiębiorca, który utworzy, co najmniej jedno nowe miejsce pracy.

Wymagania dla inwestycji

Inwestycja zgłaszana do dotacji może dotyczyć budowy, przebudowy, modernizacji, zakupu, wyposażania, maszyn, urządzeń, sprzętu komputerowego itp.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych to 20 tys. zł. Dotacja wynosić będzie 50% poniesionych kosztów i nie więcej niż: l 100 tys. zł, jeśli w ramach inwestycji tworzone jest od 1 do 2 nowych miejsc pracy; l 200 tys. zł, jeśli w ramach inwestycji tworzone jest ponad 2 i nie więcej niż 5 miejsc pracy; l 300 tys. zł, jeśli w ramach inwestycji tworzone jest ponad 5 miejsc pracy.
Wnioskodawca powinien także zagwarantować, że utrzyma te miejsca pracy przez okres 5 lat, chociaż rozważane jest skrócenie tego okresu.

Specyfika dotacji

Ten program wsparcia dla przedsiębiorców wyróżnia brak wymogu udowadniania innowacyjności przez inwestycje, co go wyróżnia w stosunku do regionalnych programów. W praktyce większość firm poszukuje dotacji na maszyny i urządzenia, które są już na rynku od jakiegoś czasu i dały się poznać jako sprawdzone rozwiązania, a nie tworzy własnych autorskich rozwiązań.

Innym ważnym elementem tego programu jest zakres dokumentacji aplikacyjnej.
Pomimo faktu, że jest to dotacja inwestycyjna, od przedsiębiorców nie będzie wymagane opracowanie pełnego biznesplanu czy studium wykonalności, lecz uproszczona forma opisu inwestycji i określenie jej wpływu na rozwój firmy.

Projekty dokumentów już są dostępne, więc można rozpocząć ich opracowywanie.
Wadą tego programu może być fakt, że przy udzielaniu dotacji znaczenie będzie miała kolejność złożenia wniosku w Instytucji.
Przy dużej ilości chętnych środki mogą się skończyć już po kilku pierwszych dniach od rozpoczęcia naboru. Jeśli przedsiębiorca zamierza sfinansować inwestycję do momentu wypłacenia dotacji, np. kredytem, wtedy do wniosku o dotację musi dołączyć promesę kredytową z banku.

Małe i nowo powstające firmy mogą mieć trudności z uzyskaniem wsparcia z wielu programów dotacji, gdyż zazwyczaj warunki programów preferują większe, bardziej innowacyjne kompleksowe projekty inwestycyjne. Program dla Mikrofirm z PROW stanowić będzie ciekawą alternatywę dla dotychczas dostępnych regionalnych programów i dla wielu jedyną szansę na uzyskanie dotacji unijnej. To najlepszy program dla małych inwestycji o wartości do kilkuset tysięcy złotych. Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (7)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Biuro Pomocy Unijnej 19-10-2010, 16:37:
Szanowna Pani pati, nabory wniosków przeprowadzane są zazwyczaj raz na rok. W zależności od programu przez określoną ilość dni bądź do wyczerpania alokacji środków przyznanych na dany nabór.
 • Biuro Pomocy Unijnej 19-10-2010, 16:32:
Szanowi Państwo. Chętnie odpowiem na pytania odnośnie możliwości otrzymania dotacji w ramach programu, o którym mowa ww. artykule, a także udzielę informacji nt. innych. Jeśli są Państwo zainteresowani możliwością otrzymania dofinansowania z UE proszę o kontakt na adres pomoc-unijna@wp.pl.
 • pati 27-07-2010, 14:27:
Chciałabym się dowiedzieć czy te wnioski składa się raz na rok?

Zobacz wszystkie komentarze (7)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (12 131) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH