Możliwości pozyskania finansowania na produkcję peletu

Pelet to największe potencjalne źródło energii odnawialnej na świecie, które zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. W naszym kraju pelet to nowy rodzaj paliwa ekologicznego zyskujący sobie coraz większą popularność, co najlepiej ilustruje fakt, że od 5-ciu lat notuje się systematyczny rozwój tego rynku bez istotnych mechanizmów wsparcia.
Niestety, granicą rozwoju jest sama możliwość produkowania tego surowca w Polsce - przy tym należy pamiętać, aby rozwój upraw roślin energetycznych nie wpłynął na obniżenie areału upraw zbóż jadalnych. Naturalnym surowcem spełniającym oba uwarunkowania może być słoma. W Polsce około 6,5 mln ton niewykorzystanej słomy można spożytkować na cele energetyczne. Jak w każdym przypadku, także i w tym jakość produkowanego peletu w znacznej mierze determinuje jego popyt oraz cena.
Wsparcie na projekty innowacyjne
Programy dotacji unijnych na lata 2007-2013 w swoich ramowych zamierzeniach kładą nacisk na innowację i ochronę środowiska. Ze smutkiem należy stwierdzić, że produkcja peletu w tak formułowanych kryteriach jednak nie znalazła uznania. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z technologii produkcji peletu spełniającej wymogi innowacyjności. Nastręcza to jednak wielu kłopotów, ponieważ standardowa produkcja peletu z trocin, czy słomy nie jest innowacyjna. Ale produkcja nowego rodzaju peletu składającego się z kilku rodzajów surowca wyjściowego, np. słomy, trocin (lub innych surowców) w oparciu o nową innowacyjną technologię (np. toryfikację) może już spełniać kryteria kwalifikujące do otrzymania dofinansowana z działania 1-4 4-1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Na czym polega taryfikacja? Jest to proces prażenia polegający na termicznej obróbce biomasy w temperaturze od 250 do 290 st. Celsjusza, pod ciśnieniem bliskim ciśnieniu atmosferycznemu, bez dostępu tlenu. W efekcie otrzymuje się proszek, który ma dużo więcej zalet niż sprasowana i wysuszona biomasa. Poszukiwanie nowych metod produkcji peletu to wyzwanie nie tylko dla producentów, ale również instytutów badawczych opracowujących nowe technologie.
- « Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- Następna »
KOMENTARZE: (3)
Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!
Zobacz wszystkie komentarze (3)