Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Możliwości wykorzystania biomasy roślinnej do produkcji brykietów i peletów

 • www.wiesjutra.pl
 • Autor: Prof. dr hab. Ignacy Niedziółka
 • Data: 19-11-2010, 11:37

Produkcja brykietów i peletów z biomasy roślinnej jest coraz bardziej powszechna i w najbliższej przyszłości będzie mieć duże znaczenie dla celów energetycznych. Biorąc pod uwagę różnorodne źródła pochodzenia biomasy, tj. od polowej produkcji roślinnej, przez odpady występujące w rolnictwie, przemyśle rolnospożywczym i gospodarce leśnej, surowce te cieszą się dużym zainteresowaniem, nie tylko jeśli chodzi o produkcję energii cieplnej, ale również możliwość rozwoju rejonów, w których są produkowane i przetwarzane [Grzybek 2003, Niedziółka, Zuchniarz 2009, Stolarski i in. 2008].

Wstęp

Aktualne kierunki rozwoju energetyki zmierzają do coraz większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym głównie biomasy. Stanowi ona jedno z ważniejszych niekonwencjonalnych źródeł energii w Polsce. Biomasa roślinna, a zwłaszcza słoma zbóż i innych roślin, zajmuje objętościowo dużą przestrzeń magazynową. W celu poprawienia efektywności energetycznej takiego paliwa, należy je odpowiednio przetworzyć. W związku z tym dąży się do kompaktowania przez jego brykietowanie lub peletowanie.

Powoduje to zwiększenie koncentracji masy i energii w jednostce objętości oraz znacznie ułatwia dystrybucję i wykorzystanie tego rodzaju biopaliw. Ponadto, spalanie biomasy w takiej postaci umożliwia zautomatyzowanie zadawania aglomeratu do paleniska kotła [Denisiuk 2008].

Korzystne efekty energetyczne przynosi wytwarzanie z biomasy brykietów lub peletów. Powstają one w procesie ci.nieniowej aglomeracji, w którym rozdrobniony materiał w wyniku działania sił zewnętrznych (naciski zagęszczające) i wewnętrznych (wiązania międzycząsteczkowe) przybiera trwałą postać o określonych wymiarach geometrycznych. W zależności od stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych urządzeń zgęszczających, mogą one przyjmować różne kształty oraz charakteryzować się zróżnicowanymi właściwościami fizycznymi i energetycznymi [Zuchniarz 2009].

Wartość energetyczna, to jeden z głównych parametrów termofizycznych biopaliw stałych i zależy przede wszystkim od ich wilgotności. Wysoka wilgotność powoduje obniżenie ciepła spalania oraz wartości opałowej biomasy. Wpływa na proces zagęszczania i późniejsze przechowywanie uzyskanego produktu.

W związku z tym, konieczne jest dosuszanie wilgotnej biomasy roślinnej (powyżej 20%), w celu uzyskania określonej wartości energetycznej oraz pożądanych parametrów spalania paliwa.

Do ważnych parametrów decydujących o jakości brykietów i peletów należy zaliczyć ich gęstość oraz wytrzymałość mechaniczną. Gęstość produkowanego aglomeratu dobrej jakości powinna kształtować się na poziomie 650-950 kg/m3. Również jego jakość może być określana na podstawie współczynnika trwało- .ci uzyskanego podczas próby wytrzymałościowej. Brykiety i pelety o dobrych cechach wytrzymałościowych to takie, dla których wartość współczynnika trwałości wynosi powyżej 0,9. Na jego wartość znaczny wpływ ma stopień rozdrobnienia i zagęszczenia biomasy. Wraz z ich wzrostem zwiększa się trwałość aglomeratu i zmniejszają się straty okruszania.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (20 611) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 263)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH