Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Możliwości wykorzystania biomasy roślinnej do produkcji brykietów i peletów

 • www.wiesjutra.pl
 • Autor: Prof. dr hab. Ignacy Niedziółka
 • Data: 19-11-2010, 11:37

Produkcja brykietów i peletów z biomasy roślinnej jest coraz bardziej powszechna i w najbliższej przyszłości będzie mieć duże znaczenie dla celów energetycznych. Biorąc pod uwagę różnorodne źródła pochodzenia biomasy, tj. od polowej produkcji roślinnej, przez odpady występujące w rolnictwie, przemyśle rolnospożywczym i gospodarce leśnej, surowce te cieszą się dużym zainteresowaniem, nie tylko jeśli chodzi o produkcję energii cieplnej, ale również możliwość rozwoju rejonów, w których są produkowane i przetwarzane [Grzybek 2003, Niedziółka, Zuchniarz 2009, Stolarski i in. 2008].

Wstęp

Aktualne kierunki rozwoju energetyki zmierzają do coraz większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym głównie biomasy. Stanowi ona jedno z ważniejszych niekonwencjonalnych źródeł energii w Polsce. Biomasa roślinna, a zwłaszcza słoma zbóż i innych roślin, zajmuje objętościowo dużą przestrzeń magazynową. W celu poprawienia efektywności energetycznej takiego paliwa, należy je odpowiednio przetworzyć. W związku z tym dąży się do kompaktowania przez jego brykietowanie lub peletowanie.

Powoduje to zwiększenie koncentracji masy i energii w jednostce objętości oraz znacznie ułatwia dystrybucję i wykorzystanie tego rodzaju biopaliw. Ponadto, spalanie biomasy w takiej postaci umożliwia zautomatyzowanie zadawania aglomeratu do paleniska kotła [Denisiuk 2008].

Korzystne efekty energetyczne przynosi wytwarzanie z biomasy brykietów lub peletów. Powstają one w procesie ci.nieniowej aglomeracji, w którym rozdrobniony materiał w wyniku działania sił zewnętrznych (naciski zagęszczające) i wewnętrznych (wiązania międzycząsteczkowe) przybiera trwałą postać o określonych wymiarach geometrycznych. W zależności od stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych urządzeń zgęszczających, mogą one przyjmować różne kształty oraz charakteryzować się zróżnicowanymi właściwościami fizycznymi i energetycznymi [Zuchniarz 2009].

Wartość energetyczna, to jeden z głównych parametrów termofizycznych biopaliw stałych i zależy przede wszystkim od ich wilgotności. Wysoka wilgotność powoduje obniżenie ciepła spalania oraz wartości opałowej biomasy. Wpływa na proces zagęszczania i późniejsze przechowywanie uzyskanego produktu.

W związku z tym, konieczne jest dosuszanie wilgotnej biomasy roślinnej (powyżej 20%), w celu uzyskania określonej wartości energetycznej oraz pożądanych parametrów spalania paliwa.

Do ważnych parametrów decydujących o jakości brykietów i peletów należy zaliczyć ich gęstość oraz wytrzymałość mechaniczną. Gęstość produkowanego aglomeratu dobrej jakości powinna kształtować się na poziomie 650-950 kg/m3. Również jego jakość może być określana na podstawie współczynnika trwało- .ci uzyskanego podczas próby wytrzymałościowej. Brykiety i pelety o dobrych cechach wytrzymałościowych to takie, dla których wartość współczynnika trwałości wynosi powyżej 0,9. Na jego wartość znaczny wpływ ma stopień rozdrobnienia i zagęszczenia biomasy. Wraz z ich wzrostem zwiększa się trwałość aglomeratu i zmniejszają się straty okruszania.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 293) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH