Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Outplacement - sposób na kryzys?

 • Autor: Mateusz Korsak - www.bezrobocie.org.pl
 • Data: 13-02-2009, 11:46

Nastały ciężkie czasy. Wiele zakładów staje przed koniecznością restrukturyzacji i grupowych zwolnień pracowników. Jak przeprowadzić ten proces, by uniknąć konfliktu pracodawcy z pracownikami, napięć społecznych, a firma zyskała miano odpowiedzialnej społecznie?

Jak wynika z informacji Mazowieckiego Urzędu Pracy, na samym Mazowszu w najbliższym czasie firmy zaplanowały grupowe zwolnienia nawet 10 tys. osób. W innych częściach kraju np. w województwie poznańskim tylko w grudniu 2008 r. 25 firm zgłosiło chęć zwolnienia ponad 2,5 tys. osób. Podobne sygnały napływają z całego kraju. Zwolnienia dotykają głównie branżę motoryzacyjną, meblarską i elektroniczną. Sytuacja może już wkrótce zacząć przypominać tę z lat 2002 - 2005, gdy stopa bezrobocia była bliska 20 proc., a grupowe zwolnienia wywoływały liczne niepokoje społeczne.

Można inaczej

Gdy w 2005 roku dokonywała się restrukturyzacja grupy kapitałowej Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego (GZE) firma zaoferowała zwalnianym pracownikom pomoc w znalezieniu pracy lub założeniu własnej działalności gospodarczej. Był to tzw. projekt outplacementowy. Współfinansowano go w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Bezrobocie - co robić?" realizowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE). "W terenie" projekt poprowadziła Śląska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości z Gliwic.

Działania takie to tzw. zwolnienia monitorowane, zwane inaczej outplacementem. Outplacement to sposób na etyczne rozstanie się z pracownikami poprzez wsparcie ich w znalezieniu innej pracy - mówi Ilona Gosk, prezes FISE i ekspert rynku pracy.

- Procedurę postępowania w przypadku zwolnień grupowych przedstawia ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia 2004 r. - mówi Bernadeta Ignasiak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. - Nakłada ona na pracodawcę, który chce zwolnić minimum 50 osób w ciągu trzech miesięcy, obowiązek podjęcia, w uzgodnieniu z powiatowym urzędem pracy, działań pomocowych dla tych pracowników. W ustawie określono, że mogą to być szkolenia, pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe oraz zapewnienie pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy. Celem tych działań lub całego ich programu jest szybkie znalezienie pracy przez zwalniane osoby i tym samym skrócenie czasu pozostawania bez pracy.

Taki program może być finansowany przez pracodawcę, pracodawcę w porozumieniu z odpowiednimi jednostkami administracji publicznej oraz na podstawie porozumienia organizacji i osób prawnych z udziałem pracodawcy. Projekt outplacementowy może przeprowadzić powiatowy urząd pracy lub można go zlecić agencji zatrudnienia lub instytucji szkoleniowej np. organizacji pozarządowej, która prowadzi działalność szkoleniową.

Usługa szyta na miarę

Outplacement jest w dużej mierze usługą szytą na miarę - tłumaczy Ilona Gosk. - Zależy od tego, kim są zwalniani pracownicy. Inne metody zastosuje się w wobec załogi produkcyjnej, a inne dla kadry wysokiego szczebla. Jeszcze inną konstrukcję powinien mieć pogram outplacementowy skierowany do grup szczególnie zagrożonych długotrwałym bezrobociem np. osób starszych. Bardzo duże znaczenie ma również kondycja rynku, na którym działa firma. Inne działania prowadzić się będzie w sytuacji, kiedy w otoczeniu upadającej firmy jest wiele innych przedsiębiorstw potrzebujących pracowników, inaczej, kiedy zwolnienia są wynikiem złej koniunktury gospodarczej i obejmują wiele firm, a popyt na pracę na rynku jest nikły.

Outplacement krok po kroku

W klasycznym modelu outplacementu organizacja realizująca projekt rozpoczyna od dokładnej analizy zaistniałej sytuacji w firmie oraz przygotowaniu zespołu realizującego outplacement.

Najczęściej program taki realizuje grupa instytucji, w tym organizacja pozarządowa odpowiedzialna za opracowanie i przeprowadzenie programów szkoleniowych. Całość odbywa się w ścisłej współpracy z pracodawcą oraz z lokalnym urzędem pracy.

Dogłębna analiza sytuacji pozwala dostosować program zwolnień monitorowanych do sytuacji. Gdy w 2004 roku przygotowywano program dla grupy kapitałowej, okazało się, że zwalniane będą osoby w wieku 35-55 lat, które miały średnie i zawodowe wykształcenie oraz kilkuletnie doświadczenie zawodowe, ale tylko w jednym miejscu pracy.

Dzięki tej analizie zaplanowano konkretne działania, odpowiadające specyficznym potrzebom tej grupy osób. Ponieważ głównym problemem zwalnianych pracowników były niskie kwalifikacje postawiono na zwiększanie ich wartości rynkowej oraz samo zatrudnienie. Po określeniu potrzeb i możliwości beneficjentów, działania prowadzone były dwutorowo. Jednocześnie badany był rynek pracy oraz tworzona baza potencjalnych pracodawców, ofert pracy i szkoleń.

W tym samym czasie psychologowie przeprowadzają pogłębione wywiady kwestionariuszowe, na podstawie których ustalane są indywidualne plany działania (IPD) dla każdej z osób biorących udział w projekcie. W przypadku grupy kapitałowej doradztwo psychologiczno zawodowe realizowane było w Ośrodkach Aktywizacji Zawodowej. Łącznie IPD opracowano dla 129 osób. Plany zawierały dwie sekwencje: znalezienie nowej pracy lub zostanie przedsiębiorcą.

Koszty? Zyski!

Efekty projektu mówią same za siebie. Już w ostatnim miesiącu jego wdrażania poziom zatrudnienia wyniósł ponad 40 proc. Dotacja udzielona przez FISE pozwoliła przeprowadzić kolejne szkolenia oraz wspomóc tych, którym nie udało się znaleźć zatrudnienia, m.in. poprzez stworzenie funduszu pożyczkowego dla osób, które rozpoczęły działalność gospodarczą. Trwale zaangażowano także dział kadr GZE, który wcielił się rolę mediatora pomiędzy interesariuszami projektu, łagodził napięcia i pomagał rozwiązywać konflikty.

W przypadku innego projektu realizowanego w ramach programu "Bezrobocie - co robić?", skierowanego do kolejarzy z województwa lubelskiego i świętokrzyskiego zagrożonych strukturalnym bezrobociem, pracę znalazło 130 osób oraz zrealizowano 26 inicjatyw lokalnych, które łagodziły negatywne skutki bezrobocia.

Cena za usługę outplacementu zależy od zakresu oferowanej pomocy, specyfiki i liczebności grupy. Koszt może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy zł. W przeliczeniu na osobę średni koszt to ok. 1000 zł miesięcznie. To relatywnie niewielka cena w stosunku do efektów, jakie potrafi przynieść zrealizowanie projektu outplacementowego. Ostatnie lata, gdy na rynku pracy brakowało pracowników, pokazały, że warto o nich zadbać, gdy okoliczności zmuszają firmę do rozstania się z częścią z nich. Także w czasach kryzysu, który kiedyś przecież minie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (12 760) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH