Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Poseł PiS: Dane o GMO w Polsce są przerażające

  • Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
  • Data: 24-02-2009, 14:22
Poseł PiS: Dane o GMO w Polsce są przerażające

- Dla rządu większym zagrożeniem wydaje się groźba ewentualnych sankcji finansowych niż realne zagrożenie wynikające z przyzwolenia na uprawę roślin GMO w Polsce - mówi serwisowi Portalspozywczy.pl Jan Bury, poseł PiS.

W przygotowanej 18 lutego interpelacji do ministra rolnictwa poseł zwraca uwagę, że polski rząd dał zielone światło odnośnie zakładania upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. Ma to wynikać z badań jakie przeprowadziła ISAAA. W roku ubiegłym - jak wynika z opublikowanych danych - rośliny transgeniczne były hodowane w naszym kraju na obszarze około 3 tys. hektarów, co w porównaniu z 2007 rokiem stanowi aż 9 krotny wzrost areału, na którym były one uprawiane.

Zdaniem posła opublikowane dane są przerażające. Uważa on, że Resort Rolnictwa całkowicie stracił jakąkolwiek kontrolę nad uprawami roślin transgenicznych w Polsce. - Niepoważne są tłumaczenia przedstawicieli Ministerstwa odpowiedzialnych za kwestie GMO, zasłaniających się brakiem przepisów pozwalających na prowadzenie monitoringu. Czyż nie oni sami winni w odpowiednim czasie dostrzec problem
i zainteresować się jego rozwiązaniem ? Odpowiedź nasuwa się sama - pisze w interpelacji Jan Bury.

Tak dynamiczny wzrost powierzchni, na których uprawia się w sposób niekontrolowany zmutowane odmiany roślin, może zdaniem posła PiS nieodwracalnie zniweczyć ogromny atut polskiego rolnictwa, postrzeganego dotąd jako ekologiczne, produkujące zdrową, nieskażoną żywność, cieszącą się dużym popytem na rynkach zewnętrznych. Jak twierdzi Jan Bury, brak nadzoru nad uprawami GMO prowadzi do skażenia sąsiednich plantacji, ujemnie wpływa na otaczający ekosystem, może w sposób trwały negatywnie wpłynąć na florę i faunę w nie tylko w najbliższym sąsiedztwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (13)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Pogromca półgłówków. 30-06-2009, 22:35:
Żarcie jest coraz gorsze. Jak sobie czegoś sam nie wyhodujesz, to wpierdzielasz bryndzę w pięknym kształcie, barwie i opakowaniu. Tylko smakuje to wszystko jak g...o. PO brnie jeszcze dalej przy akceptacji swego głupawego elektoratu.
  • Rolnik 01-03-2009, 10:52:
Ten PIS to do wora i do jeziora -Tumany
  • ziomal 01-03-2009, 10:08:
dotej pory świat nauki był wyznacznikiem nowych technologi iprzyszłości nietylko Polskiego rolnictwa.Mieszkam nawsi dziadek opowiadał jak zakupił pierwszy ciągnik okolica śmiała się znieg że jak zjeżdzi pole tym códem nie będzie miał plonów, a dzisiaj konia na polu nie zobaczysz .GMO jest też nowością dlatego jest tyle przeciwników wszyscy co najgłośniej kszyczą najczenściej się natym nieznają.Byłem na kąferencji w zeszłym roku pośwenconej Polska Wolna od GMO i muszę pszyznać że wiedza tych ludzi jest naprawde ograniczona.

Zobacz wszystkie komentarze (13)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH