Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Poseł PO: Będzie 40 mln zł na promocję produktów rolno - spożywczych

 • Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
 • Data: 11-02-2009, 12:57
Poseł PO: Będzie 40 mln zł na promocję produktów rolno - spożywczych

- Chciałbym, aby jak najszybciej weszły w życie proponowane przez rząd rozwiązania zawarte w projektowanej ustawie o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Jest to projekt oczekiwany przez polską branżę żywnościową, która obserwowała jak skutecznie fundusze promocji funkcjonują w Austrii, Niemczech czy Irlandii - mówi serwisowi Portalspozywczy.pl Michał Szczerba, poseł PO.

Poseł zauważa, że w związku z przewidywaną liberalizacją handlu, w tym produktami rolno - spożywczymi, wymiana handlowa pomiędzy państwami Unii a państwami trzecimi będzie nabierać coraz większego znaczenia. - Ustawa utworzy fundusze promocji, określi ich zadania, zasady finansowania, organizację i funkcjonowanie. Konsultacje w tym zakresie z organizacjami społeczno - zawodowymi nie były łatwym zadaniem. Wydaje się jednak, że wokół większości zaproponowanych przez rząd rozwiązań uda się zbudować konsensus polityczny w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozwiązania te muszą być jednak transparentne i akceptowalne przez branże, będące płatnikami składek na fundusze promocyjne - mówi Michał Szczerba.

W UE od lat prowadzone są zinstytucjonalizowane działania mające na celu wspieranie krajowych producentów w sektorze rolniczym. - Realizowane są one m. in. poprzez reklamę, wspieranie eksportu, oznaczenia jakościowe czy organizowanie wspólnych „tematycznych" stoisk na targach i wystawach. Warto podkreślić, że taka forma pomocy dotyczy poszczególnych kategorii produktów, a nie konkretnej marki danego producenta - zaznacza poseł. - Zebrane i dobrze znane przez branże europejskie doświadczenia związane ze wspieraniem sprzedaży, pomogą ugruntować pozycję polskich produktów rolnych na rynku wspólnotowym, a także pozwolą zdobywać nowe rynki - dodaje.

Także do Szczerby branże kierowały wnioski o występujących trudnościach w znalezieniu nowych rynków zbytu i informacje o dużym rozproszeniu producentów w zakresie wspólnych działań wspierających sprzedaż poprzez dobrą promocję polskich produktów rolnych. - Stąd celem nowego mechanizmu powinno być zdobycie trwałych rynków zbytu, poprawa jakości produkowanych wyrobów oraz integracja branżowa - podkreśla poseł PO.

Fundusze promocji będą wspierać wzrost spożycia i promocji produktów rolno - spożywczych. A także informować o jakości i cechach, w tym zaletach produktów, promować spożycie poszczególnych produktów, wspierać udział w wystawach i targach. - Ważnym działaniem będzie również prowadzenie badań rynkowych dotyczących poszczególnych produktów - ocenia Szczerba. - Z punktu widzenia konsumentów ważne jest także zakładane wspieranie z funduszy badań naukowych i prac rozwojowych mających na celu poprawę jakości produktów - dodaje. Działania te nie będą finansowane ze środków budżetowych - środki tak jak w Austrii czy Niemczech zapewnią branże, których produkty objęte są wsparciem.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • rafal.salomon@diamant.com.pl 12-02-2009, 09:51:
W Niemczech fundusz promocji artykułów żywnosciowych oraz obowiążkowe wpłaty zostały zaskarzone do niemieckiego trybunału konstytucyjnego .
Trybunał uznał to za niezgodne z konstytucją .
Efekt działalnoości funduszu był mizerny poza nowymi miejscami pracy dla polityków .Fundusz musi zwrócić prawie 120 mln EUR przedsiebiorcom !!!! . Jesli Państwo chcenie uzyskać więcej informacji przeslę materiały

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 717) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane