Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Przegląd dotacji na ochronę środowiska

 • Autor: Anna Szymczak - Napędy i Sterowanie
 • Data: 07-04-2010, 15:17

Inwestycje na ochronę środowiska cieszą się sporym zainteresowaniem wśród potencjalnych wnioskodawców ubiegających się o dotacje z programów unijnych. Środki z tego obszaru mogą zostać wykorzystane do współfinansowania wielu różnych działań. W zależności od wielkości i znaczenia inwestycji do dyspozycji jest kilka różnych programów operacyjnych - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich dla najmniejszych przedsięwzięć, regionalne pogramy oraz Infrastruktura i Środowisko dla dużych inwestycji. W artykule zaprezentowane są najważniejsze typy ekoinwestycji, jak np. na zagospodarowanie odpadów, ścieków, rekultywację terenów czy ochronę zwierząt.

Dotacje na odpady komunalne

Na uzyskanie wsparcia mogą liczyć także te projekty, które będą zwiększać udział odpadów komunalnych poddawanych odzyskowi i unieszkodliwianiu, przy czym powinny to być inne metody niż składowanie. Inwestycje zgłaszane do dofinansowania muszą być zgodne z odpowiednimi planami gospodarki odpadami.

Środki unijne przeznaczone są na wspomaganie rozwoju nowoczesnych technologii utylizacji odpadów komunalnych. Miejsce znajdą tutaj także spalarnie, czyli instalacje do termicznego przekształcania odpadów. Szczególny nacisk kładzie się na uwzględnienie odpadów niebezpiecznych wydzielonych ze strumienia odpadów komunalnych.

W ramach działania budowane będą kompleksowe obiekty, obejmujące instalacje umożliwiające przygotowanie odpadów do procesów odzysku, w tym recyklingu lub unieszkodliwiania poszczególnych rodzajów odpadów komunalnych. Najwyżej punktowane będą te inwestycje, które uwzględnią recykling i kompostowanie, a w dalszej kolejności: odzysk, mechaniczno-biologiczne przetwarzanie przed składowaniem, przygotowanie odpadów do odzysku energii poza zakładem.

Wnioskodawcami w ramach inwestycji z zakresu odpadów komunalnych mogą być przede wszystkim zakłady zagospodarowania odpadów (ZZO), ale przede wszystkim takie, które dysponują odpowiednim potencjałem. ZZO powinny mieć odpowiednią przepustowość wystarczającą do przyjmowania i przetwarzania odpadów ze swojego obszaru, ponadto muszą spełniać w zakresie technicznym kryteria najlepszych dostępnych technik.

W ramach programu wyodrębniono dwa typy inwestycji: kompleksowe systemy gospodarowania odpadami komunalnymi oraz budowy składowisk i instalacji.

Systemy gospodarowania odpadami komunalnymi powinny uwzględniać działania prewencyjne, selektywne zbieranie, przygotowanie odpadów do odzysku lub unieszkodliwiania oraz - o ile wynika to z planów gospodarki odpadami - instalacje do odzysku, w tym recyklingu oraz unieszkodliwiania.

Projekty budowlane powinny dotyczyć selektywnego zbierania odpadów komunalnych, składowisk, instalacji umożliwiających przygotowanie odpadów do procesów odzysku, w tym recyklingu, instalacji do odzysku, instalacji do spalarni itp.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane