Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Rozbudzone nadzieje na unijne wsparcie

 • Autor: Grupa BIZNESPARTNER
 • Data: 28-02-2008, 17:38

Jest końcówka lutego 2008 roku. Minęło już prawie 30 miesięcy od czasu gdy potencjalni wnioskodawcy z zakładów przetwórstwa produktów rolnych mogli składać wnioski na dofinansowanie inwestycji w swoich przedsiębiorstwach.

30 miesięcy bez możliwości ubiegania się o wsparcie unijne mocno „wysuszyło rynek". Jak duży jest to problem wystarczy przeanalizować, z jakim zainteresowaniem spotkały się dotychczasowe możliwości wsparcia inwestycji w formie bezzwrotnych dotacji, tj. Program SAPARD Działanie 1 i SPO ROL Działanie 1.5 - Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych. W ramach Programu SAPARD Działanie 1, w okresie jego realizacji tj. od lipca 2002 roku do lutego 2004 roku zarejestrowanych zostało 1 230 wniosków, których wartość o prawie 46% przekroczyła przeznaczone środki. Łączna wartość wnioskowanej kwoty wyniosła 1 546,3 mln PLN. W okresie realizacji SPO ROL Działanie 1.5 - Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych wnioskodawcy złożyli 1 646 wniosków na łączą kwotę 2 928,44 mln PLN. Wartość środków wnioskowanych o ponad 57% przekroczyła wartość zaplanowaną na sfinansowanie tego działania.

Funkcjonowanie możliwości dotacyjnych przez okres ponad 3 lat z niewielką kilkumiesięczną przerwą rozbudziło apetyty właścicieli i prezesów firm. Tym bardziej, że były to pierwsze duże możliwości wsparcia inwestycji w sektorze. Możliwości, które pozwoliły niejednemu zakładowi dokonać „skoku technologicznego", które pozwoliły dostosować się do najbardziej rygorystycznych norm Unii Europejskiej, co z kolei pozwoliło zaistnień wielu zakładom na rynkach Europy Zachodniej.

Tak rozbudzone apetyty pozostały do dzisiaj. Tak bardzo oczekiwany Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 niestety nie może zostać w pełni uruchomiony. Został on przyjęty przez Komisję Europejską 25 lipca 2007 roku i według ówczesnych przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi miał być niezwłocznie uruchomiony. W połowie 2007 roku nic nie wskazywało na to, że mogą być takie problemy z jego uruchomieniem. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinna być jednostką teoretycznie przygotowaną do wdrożenia większości działań tego Programu, ponieważ to właśnie ta agencja uczestniczyła we wdrażaniu dwóch poprzednich programów - SAPARD i SPO ROL 2004 - 2006. Sytuacja jest tym bardzie interesująca, jeśli dodamy, że umowa na utworzenie systemu informatycznego który miał wspomóc wdrażanie PROW 2007 - 2013 została podpisana w grudniu 2006 roku. Niestety obecnie jest rok 2008, a system informatyczny nie jest jeszcze gotowy. System ten jest elementem kluczowym do uzyskania przez ARiMR akredytacji na dokonywanie płatności między innymi w ramach Działania „Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" PROW 2007 - 2013, które najbardziej interesuje sektor rolno-spożywczy.

Drugą bolączką, która nęka Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa są braki kadrowe. Niestety faktem jest, że duża liczba pracowników doświadczonych w obsłudze wniosków odeszła z ARiMR niejednokrotnie do „biznesu". Na ich miejsce przyjmowani są nowi pracownicy, którzy nie posiadają stosownego doświadczenia. Natomiast „cud irlandzki" był możliwy między innymi dzięki odpowiedniej jakości i przygotowaniu kadr instytucji uczestniczących w absorpcji środków unijnych, co pozwoliło na wysokie i odpowiednie ich wykorzystanie.
W wyniku opóźnień ARiMR -- działanie „Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW) nie zostało jeszcze uruchomione. Zwłoka we wdrażaniu poszczególnych działań PROW skutkuje opóźnieniami w zakresie realizacji inwestycji na obszarach wiejskich. Zarówno rolnicy, producenci rolni, przedsiębiorcy z sektora przetwórstwa rolnego, a także handlu hurtowego produktami rolnymi (a więc podmioty, do których kierowane są działania PROW), mają w tej chwili „związane ręce". Prezesi spółek i właściciele firm narzekają - i albo wstrzymują inwestycje, albo podejmują decyzję o realizacji inwestycji z własnych środkó, licząc się z określonymi negatywnymi skutkami. Do negatywnych skutków takiej sytuacji trzeba zaliczyć: rozciąganie inwestycji w czasie, co oznacza opóźnienia we wdrażaniu nowych technologii produkcji, przestoje w zakładach; realizację inwestycji „tańszym kosztem", co przekłada się na gorszą jakość urządzeń, krótszą żywotność, większą wadliwość oraz wstrzymanie efektu dźwigni finansowej u wnioskodawcy, który miałby miejsce w przypadku dofinansowania inwestycji bezzwrotną dotacją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • pesymista 03-04-2008, 12:45:
Sprzątanie po PiS-wskich przystawkach w rolniczych agencjach łatwe nie jest, ale czy tym można tłumaczyć wszystkie obsuwy związane z wypłatą unijnych pieniędzy, rozpatrywaniem wniosków itp . ?

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 140) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH