Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wybrane zagadnienia klasyfikacji i gospodarowania zapasami w rolnictwie

 • www.wiesjutra.pl
 • Autor: Dr hab. Mirosław Wasilewski, prof. nadzw. SGGW
 • Data: 18-02-2010, 15:36

Zapasy są niezagospodarowanymi dobrami rzeczowymi, utrzymywanymi przez przedsiębiorstwo celem użycia w przyszłości. Występują zwykle w formie surowców, półproduktów, części używanych w procesie produkcyjnym lub wyrobów gotowych i stanowią jedną z głównych pozycji aktywów obrotowych przedsiębiorstwa. Gospodarowanie zapasami można zdefiniować jako zespół metod i środków umożliwiających optymalizację ich poziomu i struktury, przy utrzymaniu ciągłości zaopatrzenia procesów produkcji i obrotu towarowego.

Zasady gospodarowania zapasami

Należy podkreślić istotne zróżnicowanie gospodarki zapasami występujące w poszczególnych grupach przedsiębiorstw, gdyż np. dłuższy jest cykl obrotu majątkiem w przemyśle i rolnictwie, niż w handlu. W handlu zapasy dotyczą tylko towarów, które są zakupywane w celu sprzedaży. W przemyśle okres transformacji zapasów materiałowych na gotówkę jest o wiele dłuższy i odpowiada technologicznym i organizacyjnym cyklom procesów wytwórczych. Natomiast do branż o szczególnie długim cyklu wytwarzania zalicza się rolnictwo, co w wydatny sposób różnicuje działalność gospodarstw rolniczych w porównaniu z branżą pozarolniczą.

W gospodarstwach rolniczych, stopniowo wykorzystujących produkty roślinne do produkcji zwierzęcej, zmiana stanu zapasów jest stosunkowo niewielka i zarządzający gospodarstwem ma dużo czasu na podejmowanie decyzji o ewentualnych dodatkowych zakupach pasz. Inaczej kształtują się zachowania zarządzających gospodarstwami rolniczymi, wykorzystującymi głównie np. pasze z zakupu do produkcji zwierzęcej, gdyż istotny jest wtedy odpowiedni system uzupełniania zapasów. Brak zapasów w tej sytuacji nie grozi przestojem produkcji w dosłownym znaczeniu, tak jak to ma miejsce w przemyśle, ale zmniejszeniem wartości dotychczasowej produkcji, np. w przypadku tuczników spadkiem ich wagi. Zatem straty z tego tytułu będą spowodowane wydłużeniem cyklu produkcyjnego, co nie jest racjonalne. Strat tych nie można nadrobić, tak jak w przedsiębiorstwie przemysłowym, w którym można wydłużyć czas pracy (np. przez godziny nadliczbowe), aby zaspokoić potrzeby odbiorców.

Zapasy można rozpatrywać z punktu widzenia procesów zaopatrzeniowych przedsiębiorstw i zbytu wyrobów gotowych. W rolnictwie popyt na produkty jest częściowo generowany przez system interwencji rynkowej, obejmującej głównie zboża, co ułatwia gospodarkę zapasami w gospodarstwach rolniczych. Przyczynia się to jednak do zakłóceń cenowych na rynku, gdy wprowadzenie interwencji odbiega zbytnio od momentu uzyskania zbiorów (produkcji, np. zbóż). Może to spowodować braki zboża na rynku, z powodu oczekiwania producentów rolnych na wyższe ceny minimalne w skupie interwencyjnym, niż dotychczasowe. W rolnictwie sezonowy charakter produkcji roślinnej przyczynia się do wzrostu znaczenia momentu jej sprzedaży. Produkcja ta jest powtarzalna w cyklach rocznych, zatem w wyniku sprzedaży całości wytworzonych produktów zaraz po zbiorach, nie ma możliwości nadrobienia strat w sytuacji wyższych cen w okresie późniejszym. Dlatego też kształtowanie odpowiedniej polityki sprzedaży w gospodarstwach rolniczych wymaga szczególnego przemyślenia i analizy. Zakres decyzji utrudnia jednak fakt, że często wytworzony w gospodarstwie produkt jest jednocześnie środkiem produkcji, np. zboża do produkcji zwierzęcej.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 101) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH