Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wyścig z czasem czyli coroczne zamieszanie wokół spółek komandytowych i spółek komandytowo akcyjnych

 • Autor: Inarda Bielińska, Radca prawny of Counsel, kancelaria GESSEL
 • Data: 23-10-2013, 09:38

W dobie kryzysu, wspólnikom spółek komandytowo akcyjnych i komandytowych Ministerstwo Finansów, obok częstych zmian przepisów i niejasnych interpretacji, dostarczyło dodatkowych emocji. Dla niektórych emocje te okazały się zupełnie niepotrzebne.

Już od ponad dwóch lat planowane są zmiany dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółek komandytowo akcyjnych (SKA) i spółek komandytowych. Ich wprowadzenie nie udało się w roku 2013. Prace nad zmianami obu ustaw podatkowych, które miałyby obowiązywać od początku 2014 roku trwały cały 2013 rok i przynosiły kolejne coraz bardzie okrojone projekty. Z zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynikało, że tym razem na pewno się uda.

Obecnie akcjonariusz SKA, pomimo iż spółka na bieżąco generuje dochód, nie płaci podatku dochodowego. Opodatkowanie następuje dopiero, gdy akcjonariusz otrzyma od spółki dywidendę. W przypadku gdy akcjonariuszem SKA jest fundusz inwestycyjny zamknięty (FIZ), który zwolniony jest z opodatkowania podatkiem dochodowym, wypłata dywidendy na jego rzecz też korzysta ze zwolnienia. To odroczenie opodatkowania spowodowało, że SKA zaczęły być wykorzystywane do różnych optymalizacji podatkowych.

W przypadku spółek komandytowych sytuacja jest zupełnie inna. W ich przypadku wszyscy wspólnicy niezależnie od statusu i zakresu odpowiedzialności jaką ponoszą za zobowiązania spółki, płacą podatek dochodowy na bieżąco od dochodu jaki uzyskuje spółka, w takiej proporcji w jakiej uczestniczą w jej zysku i co ważne, niezależnie od tego czy spółka uzyskany w danym miesiącu dochód tym wspólnikom faktycznie wypłaca. Trudno więc w tym przypadku stwierdzić, że prowadzenie działalności w tej formie prawnej daje jakiekolwiek profity czy oszczędności podatkowe, których należałoby tych wspólników pozbawić. Tym samym dążenie Ministerstwa Finansów, aby podwójnym opodatkowaniem objąć również spółki komandytowe od początku wydawało się pozbawione uzasadnienia. Ponadto, dla każdego, kto prowadził działalność w tej formie prawnej, oczywistym było i jest to, że wprowadzenie podwójnego opodatkowania spowoduje natychmiastowy exodus od tej formuły czyli falę przekształceń spółek komandytowych w spółki jawne lub partnerskie.

Propozycje Ministerstwa Finansów, aby zarówno spółka komandytowa jak SKA stała się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych sprowadza się do tego, iż najpierw od bieżących dochodów podatek w wysokości 19% będzie płacić spółka, a wspólnik zapłaci kolejny podatek, otrzymując od spółki dywidendę. Wprowadzenie zmian prowadziłoby do znacznego zwiększenia opodatkowania i zrozumiałe zainteresowanie wspólników tych spółek albo utrzymaniem status quo albo ucieczką od takiej formuły prawnej. W efekcie rozpoczęły się spotkania z prawnikami, doradcami podatkowymi i studiowanie analiz.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 637) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH