Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wysokość podstawowej rolniczej składki emerytalnej

 • www.wiesjutra.pl
 • Autor: Dr hab. Joanna Kisielińska, prof. SGGW, Wysokość podstawowej rolniczej składki emerytalnej;
 • Data: 11-08-2011, 10:31

W ostatnim okresie, ze względu na niebezpiecznie wysoki poziom stanu zadłużenia państwa, wiele uwagi skoncentrowano na problemach systemu emerytalnego, a zwłaszcza systemu emerytur rolniczych. Często podnoszoną kwestią jest poziom składek emerytalnych płaconych przez rolników. Z pewnością poziom ten, zwłaszcza w porównaniu z składkami innych grup społecznych, jest niski. Artykuł traktować można jako próbę określenia właściwego poziomu tych składek.

Wysokość składki emerytalno-rentowej rolników określa Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Wynosi ona kwartalnie 30% emerytury podstawowej (lub 10% miesięcznie). Aktualnie wysokość składki to 71 zł miesięcznie. Ze składki tej nie wyodrębniono części rentowej.

Na potrzeby dalej przedstawionych symulacji przyjęto, że udział części emerytalnej w całej składce wynosi 81,2%. Udział ten określono, na podstawie udziału wydatków KRUS na emerytury w łącznych wydatkach na świadczenia emerytalno-rentowe w okresie od I do IX 2010 roku1. Przy takich założeniach najniższa składka emerytalna rolnika wynosi 57,63 zł. Potraktujmy tę kwotę jako systematycznie wnoszoną wpłatę na konto oszczędnościowe.

W tabeli 1 przedstawiono wyniki symulacji komputerowych dla założonych stóp procentowych wynoszących od 3 do 8% i różnej liczby lat oszczędzania. Jako najmniejszą liczbę lat przyjęto 25, ponieważ aktualnie jest to najkrótszy okres opłacania składek w KRUS, gwarantujący objęcie świadczeniami emerytalnymi. Górną granicę ustalono na 49 lat, zakładając rozpoczęcie pracy w gospodarstwie w wieku 16 lat i odejście na emeryturę w wieku 65 lat. Poziom przedostatni stanowi maksymalną liczbę lat płacenia składek przez kobietę i wynosi 44 lata. Symulacje przeprowadzono, przyjmując niezmieniającą się składkę, wyrażoną w cenach stałych i zakładając, że podane stopy procentowe są stopami realnymi.

Przyjęcie realnej stopy na poziomie 8% jest zbyt optymistyczne. Pamiętajmy jednak, że w przypadku kredytów jest to poziom spotykany.

Zauważmy, że nawet przy tak niskiej składce, zgromadzona kwota po 49 latach, zwłaszcza przy wyższych stopach procentowych jest całkiem pokaźna.

Na wypłatę jakich emerytur pozwalają zgromadzone składki. Obliczenia przeprowadzono oddzielnie dla kobiet i mężczyzn ze względu na różny wiek przechodzenia na emeryturę oraz różny średni okres życia. Na emeryturę kobiety przechodzą w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65. Dla kobiet średnia długość życia wynosi 80 lat, dla mężczyzn - 71,5 [GUS 2009]. Wobec tego kobiety pobierają emeryturę średnio 20 lat, zaś mężczyźni - 6,5 roku.

Wyniki symulacji przedstawiono w tabelach 2 i 3. Zasada wyznaczenia miesięcznej emerytury przy zgromadzonym kapitale przedstawionym w tabeli 1 jest taka sama, jak w przypadku spłaty kredytu. Emerytura jest równoważna racie spłaty pożyczki opartej na stałej racie i stałej stopie procentowej2.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 507) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH