Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Zasada działania innowacyjnych opakowań inteligentnych w przemyśle żywnościowym. Artykuł przeglądowy

 • www.wydawnictwo.ue.wroc.pl
 • Autor: Mateusz Cichoń, Tomasz Lesiów, NAUKI INŻYNIERSKIE I TECHNOLOGIE
 • Data: 02-12-2013, 14:29

W artykule przedstawiono działanie opakowań inteligentnych. Sensory CO2 oraz O2, stosowane w opakowalnictwie MAP, oparte na barwnych reakcjach chemicznych, informują o szczelności opakowania i/lub świeżości i bezpieczeństwie produktu. Mechanizm zmiany barwy, oparty na reakcjach chemicznych i/lub mikrobiologicznych, jest stosowany we: wskaźnikach czasowo-temperaturowych w opakowaniach żywności wymagającej zachowania zaprogramowanych warunków temperatury w obrocie detalicznym i/lub w czasie przechowywania oraz w biosensorach służących do wykrywania mikrobiologicznego zanieczyszczenia żywności. Etykiety RFID stosowane w opakowaniach inteligentnych wykorzystują informacje elektroniczne w systemie bezprzewodowego transferu.

1. Wstęp

Opakowania inteligentne są to innowacyjne opakowania wyposażone we wskaźniki monitorujące określone parametry atmosfery (powietrza) wewnątrz i na zewnątrz opakowania w celu dostarczenia informacji o stanie chronionego produktu. Takie opakowania - wysoko oceniane przez konsumentów w USA, Japonii, Korei Płd. i Australii oraz, od niedawna, w kilku państwach Europy Zachodniej - są w Polsce praktycznie nieznane i niespotykane.

Wyniki badań ankietowych wykazały, że stan wiedzy o opakowaniach inteligentnych w Polsce jest niewielki - aż 88% respondentów nie wiedziało, że są takie opakowania [Cichoń i Lesiów 2012]. Ponieważ opakowania inteligentne są przyszłościowym kierunkiem rozwoju opakowalnictwa żywności w Polsce i w najbliższych latach można spodziewać się ich komercyjnego sukcesu na polskim rynku, opracowania informujące o ich stosowaniu i zaletach są edukacyjnie wysoce pożądane. Należy założyć, że konsumenci poinformowani o roli opakowań inteligentnych w zapewnieniu jakości i bezpieczeństwa żywności z czasem wymuszą na producencie ich stosowanie. W większości dostępnych opracowań podawane są jedynie ogólne informacje wskazujące na przepisy prawne, rodzaje opakowań i firmy produkujące tego typu opakowania [Kozak i Cierpiszewski 2010; Kubera i in. 1999; Makała 2010; Nowacka i Niemczuk 2012; Sykut i in. 2013, Trzcińska 2007].

Informacje na temat zasad i/lub mechanizmów funkcjonowania opakowań inteligentnych są niewystarczające. Dlatego celem artykułu jest wypełnienie tej luki ze wskazaniem na proces dynamicznego doskonalenia technologii produkcji tych innowacyjnych opakowań.

2. Opakowania inteligentne - definicja, funkcje, systematyka

W ciągu minionych dwóch dekad popularność opakowań aktywnych (active packaging) spowodowała zmianę paradygmatu opakowalnictwa. Dotychczas pasywna funkcja ochronna opakowania, rozumiana jako bierna bariera chroniąca żywność przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, zastąpiona została ochroną aktywną [Yam i in. 2005]. Opakowania aktywne zdefiniowano jako systemy, które (w wyniku działań chemicznych, fizycznych i biologicznych) aktywnie zmieniają warunki panujące wewnątrz opakowania w celu przedłużenia okresu przydatności do spożycia oraz zachowania wyjściowej jakości i właściwości sensorycznych żywności [Han 2005].

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane