Partnerzy portalu
partner portalu partner portalu partner portalu
Biznes i technologie

80% firm MŚP wie, co to jest faktoring

Blisko 80 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP wie, co to jest faktoring - wynika z badania firmy NFG. Co piąty przedsiębiorca, który kojarzy usługę, najczęściej definiuje ją jako zewnętrzny sposób finansowania działalności (20,4 proc.) lub alternatywę dla kredytu i pożyczki (23,2 proc.).


Autor: PAP
Data: 15-03-2019, 08:18

Z badania firmy NFG przeprowadzonego wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wynika, że sukcesywnie rośnie wiedza i świadomość firm na temat usługi faktoringu. W ubiegłym roku kojarzyło ją blisko 70 proc. przedsiębiorców z sektora małych i średnich, "dziś taką wiedzę ma już blisko 80 proc. badanych".

Autorzy badania wskazują, że dla 20,4 proc. przedsiębiorców faktoring to sposób finansowania działalności. Tylko co setny przedsiębiorca wie, że faktoring pomaga utrzymać płynność finansową i pozwala na szybki dostęp do gotówki. Z kolei 23,2 proc. firm "słusznie uważa, że faktoring to nie kredyt, lecz alternatywa dla kredytu i pożyczki" - czytamy. Poprzednio taką wiedzę deklarowało 16,6 proc. badanych.

"Choć firmy uważają, że faktoring jest świetną opcją dla kredytu, i wskazują taką odpowiedź na pierwszym miejscu, to w praktyce wolą się jednak zadłużać. Do finansowania bieżącej działalności pięć razy częściej niż faktoring wybierają kredyt i limit w koncie" - wskazał, cytowany w piątkowym komunikacie, prezes firmy NFG Dariusz Szkaradek.

Badanie NFG pokazuje też, że co piąty przedsiębiorca (21,4 proc.) nie ma żadnej wiedzy o faktoringu, 21,8 proc. firm uważa, że jest to droga usługa, a 17,4 proc., że jest to rozwiązanie jedynie dla dużych firm.

Jak wyjaśniono w piątkowym komunikacie "faktoring polega na wykupie przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych faktur przedsiębiorcy, należnych mu od kontrahentów, za wykonaną usługę bądź sprzedany towar. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje pieniądze szybciej niż normalnie musiałby na nie czekać". Dodano, że faktoring "nie zmusza do zaciągania nowych zobowiązań, lecz uwalnia środki uwięzione w fakturach".

Jak podkreślono, brak terminowego regulowania faktur stanowi dla 70 proc. mikrofirm największą przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej. "Dla porównania - w dużych firmach jest to 53,2 proc., a w średnich - 49 proc." - czytamy.

NFG to instytucja finansowa, która specjalizuje się w świadczeniu usług dla mikro- i małych przedsiębiorstw m.in. w zakresie faktoringu.

Badanie przeprowadził na zlecenie NFG Instytut Keralla Research w III kw. 2018 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie losowo-kwotowej wśród 500 aktywnych firm zatrudniających 1-9 (mikro), 10-49 (małe) i 50-249 osób (średnie) w proporcjach oddających strukturę krajowego rynku firm segmentu MŚP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

więcej informacji:

faktoring RSS ALERT    /    MŚP RSS ALERT    /    małe i średnie firmy RSS ALERT

KOMENTARZE (23)

  • Julka 2019-03-16 17:56:22
    Według mnie właśnie warto rozjaśniać i przekazywać przedsiębiorcom czym dokładnie jest ta usługa i jak bardzo może im pomóc. Faktoring nie jest tylko dla dużych firm...właśnie tym małym może baaaaaardzo pomóc w utrzymaniu płynności
    • Ola 2019-03-17 16:43:52
      Korzystasz może z faktoringu?
      • elo 2019-03-23 13:33:13
        Ja korzystam z faktoringu w nfg. Coś ci podpowiedzieć?
      • Ola 2019-03-25 20:13:31
        interesuje mnie głównie oferta i zadowolenie ze współpracy. Faktorów jest sporo, swoją ogólną opinię o kilku mam, ale zbieram więcej
  • Ania 2019-03-18 20:03:54
    Bardzo dobry znak w obliczu mitów wokół faktoringu. Bardzo pomocna usługa.
    • Meg 2019-03-18 21:56:26
      mit porównujący faktoring do kredytu jest chyba najpopularniejszy niestety...
      • Ania 2019-03-19 19:00:15
        No tak, ale jedno i drugie ma inną specyfikę. Korzystasz może z faktoringu?
      • Meg 2019-03-19 19:53:08
        @Ania nie, ale bardzo się tematem interesuje, bo wśród znajomych jest kilku korzystających
      • Ania 2019-03-21 19:33:56
        No właśnie u mnie jest podobnie, ale wstępną decyzję podjęłam i zamierzam sama skorzystać
    • Serato 2019-03-20 12:51:24
      Warto ludzi uświadamiać że miedzy kredytem a faktoringiem są znaczne różnice
      • Denis 2019-03-27 20:33:09
        Przede wszystkim wymagania dotyczące otrzymania kredytu a faktoringu...są zdecydowanie korzystniejsze dla tego drugiego
    • Meg 2019-03-23 11:21:54
      @Ania mogę podpytać n a kogo się zdecydowałaś?
      • Ania 2019-03-23 13:43:34
        Wstępnie myślałam o Idea Money, o faktoringu kupieckim, ale jeszcze się orientuję czy to będzie dla mnie najlepszy wybór
      • Meg 2019-03-24 20:06:17
        @Ania dzięki, dużo dobrego o nich słyszałam więc też się zainteresuję
      • Ania 2019-03-27 19:18:42
        Nie ma problemu. Zainteresuj się, nie wiem jak długo masz działalność, ale oferują też usługi od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Zwróć uwagę również na kupiecki, bardzo elastyczna opcja
      • Maciej 2019-03-28 13:28:06
        A czym jest faktoring kupiecki? to jakaś nowość?
      • Ania 2019-03-28 23:55:30
        To jeszcze lepsza usługa, bardziej elastyczna, dopasowana do indywidualnych potrzeb. Działasz według swojego planu, zyskujesz jeszcze więcej czasu na zapłatę, no i główny plus wygodny limit faktoringowy
      • Meg 2019-03-30 11:37:54
        @Ania o proszę, o tej opcji nie miałam pojęcia, o kupiecki też podpytam doradcy :)
      • Ania 2019-04-01 20:18:45
        Polecam, z pewnością dopasujesz do swoich potrzeb :)
  • Hubert 2019-04-25 12:59:19
    macie jakieś firmy faktoringowe warte zainteresowania dla początkujących?
  • Hubert 2019-04-30 10:56:16
    polecicie jeszcze jakieś konkretne faktoringi?
    • Sergiusz 2019-04-30 18:01:08
      słyszałes o idea money? z tego co widziałem to mają kilka opcji faktorigów
      • Konrad 2019-04-30 19:21:01
        Mają tam coś takiego jak kupiecki faktoring. Wiesz o tym coś więcej?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.92.28.84