AgroNavigator PKO BP: Co przyniesie 2018 r. na rynkach rolnych?

- W 2018 r. możliwa jest obniżka cen produktów rolnych na świecie, o czym zadecydują zmiany na rynku mleka i mięsa. Założenie zbiorów owoców na poziomie średniej wieloletniej pozwala oczekiwać znaczących spadków cen w 2h18, co będzie miało przełożenie na ceny detaliczne żywności - wynika z publikacja analityków Banku BP "AgroNavigator".
Zboża: Wysoka podaż kukurydzy osłabia wzrosty cen na rynku światowym. Zmienił się natomiast kierunek oczekiwań co do zmian w światowej produkcji pszenicy w sez. 2017/18. Wg najnowszego
raportu USDA produkcja może być o 0,2% wyższa r/r wskutek lepszych prognoz zbiorów pszenicy w Kanadzie.
Mleko: Wzrost produkcji mleka u głównych światowych eksporterów w 2018 r. będzie oddziaływał na spadki cen mleka, również w Polsce. Konsumpcja masła na świecie w kolejnym roku będzie wzrastać
szybciej niż produkcja, wpływając na utrzymanie relatywnie wysokiego poziomu cen. Do zwiększania produkcji nie będą zachęcać kiepskie perspektywy dla rynku odtłuszczonego mleka w proszku.
Mięso: Rekordowo wysokie ceny bydła na początku grudnia 2017 r. w wyniku rosnącego eksportu i mniejszej podaży krów na ubój w UE. Ceny krów rosną zdecydowanie szybciej niż bydła ogółem. Możliwe osłabienie dynamiki wzrostów w 2018 r. Oczekujemy również pogłębienia spadków cen trzody chlewnej w kolejnych miesiącach.
Owoce i warzywa: Znaczący spadek eksportu jabłek w pierwszych miesiącach sez. 2017/18. Możliwe dalsze obniżki sprzedaży wskutek niskich zapasów, a także mniejszego popytu na rynkach pozaunijnych. Słabo rozwija się handel pomidorami z Polski, w 2017 r. ich eksport odnotował kolejny spadek z rzędu.

KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!