Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Aktywność człowieka przekształca biosferę, co przyczynia się do zmian klimatu

 • Autor: PAP
 • Data: 11-03-2016, 12:45

Człowiek i jego działania przekształcają biosferę lądów tak, że zaczyna ona uczestniczyć w zmianach klimatu - informują naukowcy w "Nature". Wcześniej sądzono, że rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy raczej przeciwdziałają procesom prowadzącym do ocieplenia.

Naukowcy podsumowali saldo dotyczące trzech najważniejszych gazów cieplarnianych: dwutlenku węgla (CO2), metanu i tlenku węgla, i ich emisji oraz pochłaniania przez biosferę lądów. Biosfera to ta część kuli ziemskiej, gdzie obecne są organizmy i gdzie toczą się różne ekologiczne procesy. Gazy cieplarniane są przez biosferę zarówno emitowane, jak i pochłaniane: rośliny wiążą w swoich tkankach dwutlenek węgla, ale też mogą go emitować podczas spalania (w skamieniałej postaci węgla); całe armie mikroorganizmów produkują metan, np. prowadząc procesy gnilne. Ten sam gaz produkuje też masa zwierząt hodowlanych. Tlenki azotu powstają wskutek aktywności bakterii, ale też z odpadków rolniczych. 

  
Nowe światło na "zasługi" ludzi na rzecz ocieplenia rzucił teraz międzynarodowy zespół naukowców. Badacze z zaskoczeniem stwierdzili, że za sprawą aktywności człowieka biosfera lądów raczej przyczynia się dziś do zmian klimatu bardziej, niż je równoważy. 
  
Jest tak dlatego, że emisje metanu i tlenku azotu z ekosystemów (związane z działaniem człowieka) są dziś większe, niż zdolność lądu do pochłaniania dwutlenku węgla, który od wielu dekad pompujemy do atmosfery - głównie przy okazji spalania węgla i ropy. 
  
"Na lądy patrzymy zwykle jak na +pochłaniacze netto+ dwutlenku węgla" - mówi jedna z autorów badania, Anna Michalak z Department of Global Ecology w Carnegie Institution (USA). To znaczy, że skala pochłaniania tego gazu przez lądy przewyższa skalę emisji. Jak dodała, kiedy w rachunku uwzględnimy również metan i tlenek azotu, wówczas okazuje się, że bilans związany z działaniami człowieka i właściwościami biosfery całkowicie się zmienia. 
  
W ramach badania naukowcy przyjrzeli się procesom, w których na lądach uczestniczą trzy wspomniane gazy. Interesowało ich zwłaszcza ostatnie 30 lat i procesy, na które - poprzez swoje działania - wpływa człowiek. 
  
Następnie odjęli od tego emisje, które istniały "naturalnie" w czasach przedindustrialnych, a w których uczestniczą rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy. Chodzi np. o emisje metanu z terenów bagiennych i emisje tlenku azotu z gleby. Aktywność człowieka i związane z nią ocieplenie zmieniły jednak proporcję, w jakiej procesy te zachodzą. Spowodowały również, że pojawiły się nowe kategorie procesów biologicznych: związane z produkcją ścieków, hodowlą bydła czy korzystaniem z nawozów. 
  
Ludzie sprawili, że biosfera lądów "pracuje" obecnie na wzrost ocieplenia. Innymi słowy cała lądowa biosfera, za sprawą działań człowieka, raczej przyczynia się dziś do zmian klimatu, niż je łagodzi - twierdzą naukowcy podsumowując bilans emisji. 
  
Emisje gazów cieplarnianych są różne, zależnie od regionu. Stosunkowo najsilniej na ocieplenie wpływają antropogenne emisje gazów w Azji Południowej, m.in. w Chinach czy Indiach - zauważają autorzy badania. To właśnie w Azji Południowej znajduje się ok. 90 proc. spośród wszystkich prowadzonych na świecie upraw ryżu, które - obok hodowli zwierząt - są ważnym źródłem emisji metanu. 
  
Stosowanie nawozów mineralnych przyczynia się z kolei do emisji tlenków azotu. We wspomnianej części Azji zużywa się ponad 60 proc. całkowitej, wykorzystywanej dziś na świecie ilości nawozów azotowych.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 936) + DODAJ OFERTĘ



Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH