Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Bank nie zawsze może zablokować konto dłużnika

 • Autor: PAP
 • Data: 14-10-2011, 17:26

Bank nie może odmówić wypłaty pieniędzy, jeżeli dłużnik, zalegający na przykład z zapłatą podatku lub mandatu, ma na swoim rachunku więcej pieniędzy niż wynosi kwota zajęta na spłatę długu - wyjaśniła Komisja Nadzoru Finansowego.

Z takimi właśnie utrudnieniami spotykają się osoby, którym bank blokuje dostęp do konta, nawet gdy zalegają z zapłatą niewielkiego mandatu. Alarmował o tym w sierpniu poseł Tadeusz Arkit. To szczególnie dotkliwe dla osób przebywających za granicą. "Nie mogą pobrać pieniędzy z konta, nie mają na benzynę, na bilet, na opłacenie hotelu - alarmował poseł. - Bankomaty nie wypłacają im pieniędzy, a sprawę wyjaśnić można tylko osobiście, już w kraju".

"Niedopuszczalna jest praktyka banków polegająca na ograniczeniu dostępu do środków pieniężnych niepodlegających zajęciu" - stwierdziła Komisja Nadzoru Finansowego w piśmie z 23 września (nr DPP/024/702/2/11/MHG). Zdaniem komisji, bank nie może w takiej sytuacji odmówić wypłaty za pomocą karty płatniczej lub debetowej, dając dłużnikowi jedynie możliwość pobrania pieniędzy w kasie banku.

Zasady zajmowania rachunku bankowego KNF wyjaśnił, w odpowiedzi na interpelację posła Arkita, wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. Przypomniał, że urząd skarbowy zajmuje wierzytelność (np. nieuregulowany w terminie podatek, niezapłacony mandat drogowy) przesyłając do oddziału banku zawiadomienie o zajęciu długu z rachunku bankowego dłużnika. Zajęcie zawsze dotyczy kwoty, na którą składa się wysokość egzekwowanej należności wraz z odsetkami za zwłokę oraz koszty egzekucyjne. Urząd wzywa jednocześnie bank, by ten, bez jego zgody, nie wypłacał dłużnikowi pieniędzy z jego rachunku bankowego do wysokości zajętej kwoty, tylko przekazał ją urzędowi skarbowemu na pokrycie egzekwowanego długu.

Przez to bank wstrzymuje wszelkie wypłaty z zajętego rachunku i zawiadamia o tym zajęciu inne oddziały banku, inne banki, pocztę oraz inne instytucje, które mogłyby wypłacić pieniądze dłużnikowi z zajętego rachunku.

Zajęcie nie dotyczy kwot wolnych od egzekucji. O tym, jakie kwoty nie mogą zostać zajęte mówi art. 54 ust. 1 prawa bankowego oraz inne przepisy. To oznacza, że bank nie może zająć pieniędzy na rachunkach jednej osoby do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku. Nie może też zająć pieniędzy na zasądzone alimenty, renty zasądzone tytułem odszkodowania, a u przedsiębiorców - na bieżące wypłaty wynagrodzeń za pracę wraz z należnym od nich podatkiem dochodowym i składkami ZUS.

Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego, odmowa wypłacania przez banki kwoty wolnej od zajęcia może wynikać z tego, że taka kwota jest ustalana raz w toku danej egzekucji i nie ma znaczenia, ile rachunków bankowych ma dłużnik w jednym czy kilku bankach. W praktyce bank nie może zweryfikować informacji, czy inne banki wypłaciły dłużnikowi kwotę wolną od zajęcia. W efekcie może dojść do sytuacji, że dłużnikowi zostanie wypłacona wielokrotność tej kwoty. Ale może się też zdarzyć tak, że bank, powiadomiony przez urząd skarbowy o tym, iż inny z banków wypłacił już dłużnikowi kwotę wolną od zajęcia, sam odmówi już takiej wypłaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 524) + DODAJ OFERTĘ



Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH