REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Bank Światowy nie ma pewności, czy Polska powróci do ponad 5-proc. wzrostu PKB

  • Autor: ISB
  • Data: 21-03-2011, 13:55

Choć Polska w bardzo dobrym stylu przetrwała światowy kryzys, nie ma pewności, czy będzie w stanie powrócić do wzrostu gospodarczego przekraczającego 5 proc. rocznie, uważa Marcin Piątkowski, starszy ekonomista Banku Światowego i jeden z autorów raportu pt. "Europa 2020 a Polska: intensyfikacja rozwoju i podnoszenie konkurencyjności poprzez zwiększenie poziomu zatrudnienia, podnoszenie kwalifikacji i innowacje", zaprezentowanego w poniedziałek w Warszawie.

REKLAMA

"Polska w bardzo dobrym stylu przetrwała światowy kryzys, nie ma jednak pewności co do tego, czy będzie w stanie powrócić do wysokich stóp wzrostu gospodarczego sprzed kryzysu, przekraczających 5 proc. rocznie, ani też czy będzie w stanie się rozwijać w tempie podobnym do osiąganego przez inne kraje na podobnym poziomie rozwoju, jak Chile, Republika Korei czy Malezja" - powiedział Piątkowski cytowany w komunikacie.

"Polska już podjęła ważne reformy w wielu obszarach, musi jednak pójść jeszcze dalej, aby utrzymać swe imponujące tempo wzrostu sprzed kryzysu i zrealizować nowe cele strategii 'Europa 2020', w stosunku do których Polska nadal ma zaległości" - dodał ekonomista.

Raport Banku Światowego zawiera analizę możliwości poczynienia przez Polskę postępów w zakresie realizacji celów strategii Europa 2020 dla osiągnięcia wyższych wskaźników wzrostu, przedstawiono w nim też rekomendacje w tej kwestii.

Oficjalne szacunki wskazują, że po kryzysie potencjalna stopa wzrostu gospodarczego może spaść nawet o jeden punkt procentowy rocznie, podkreślono w komunikacie.

"Bank Światowy rekomenduje podjęcie reform w obszarze zatrudnienia, edukacji, podniesienia kwalifikacji, technologii oraz innowacji, które mogłyby zrównoważyć oczekiwany spadek potencjału wzrostowego i wprowadzić Polskę na ścieżkę jeszcze szybszego rozwoju" - czytamy dalej.

W styczniu br. Bank Światowy podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2011 rok na poziomie 4,1 proc. W 2012 r. wzrost gospodarczy Polski sięgnie - według jego prognozy - 4,5 proc.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

REKLAMA
PARTNERZY PORTALU
City Board - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu www.nagel-group.com - partner portalu