Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Biogazownie muszą walczyć o utrzymanie opłacalności

 • Autor: PAP
 • Data: 11-11-2012, 10:45

Jasne zasady lokalizacji biogazowni i przejrzysty system ich wsparcia mogłyby przyczynić sie do rozwoju tego źródła wytwarzania energii w Polsce - uważają przedstawiciele branży. Koszt 1 MW mocy w przypadku biogazowni oceniają na ok. 15-16 mln zł.

Zdaniem specjalisty ds. spraw energii odnawialnej w firmie KWE Technika Energetyczna Łukasza Wilczyńskiego, istotnym wsparciem dla rozwoju biogazowni w Polsce byłoby określenie jasnych zasad ich lokalizacji. "Uregulowania prawne powinny zawierać w szczególności jasne zasady, co do statusu obszarów przeznaczonych pod biogazownie rolnicze - czy mogą one pozostać terenami rolniczymi czy konieczne jest ich przekształcenie" - podkreślił.

Dodał, że z punktu widzenia inwestorów i instytucji współfinansujących budowę biogazowni kluczowy jest stabilny i przejrzysty system wsparcia, uwzględniający m.in. określenie gwarantowanych cen adekwatnych do kosztów czy uproszczenie procedur dotyczących informacji o możliwościach przyłączeniowych do sieci energetycznych.

Jak podkreśla, średni koszt 1 MW mocy w przypadku biogazowi rolniczej wynosi ok. 4 mln euro. Suma ta obejmuje pełną infrastrukturę niezbędną do pracy biogazowi. Wraz z rozwojem rynku - jego zdaniem - można się spodziewać obniżenia tych kosztów do poziomu ok. 3,2 mln euro za jeden MW mocy.

"Za inwestycją w biogazownie przemawiają przede wszystkim jej stabilność oraz odnawialność źródła. Dodatkowo, stanowią one stałe i bezpieczne źródło energii elektrycznej i cieplnej, możliwej do zagospodarowania lokalnie. Znaczne korzyści z tego typu inwestycji odnoszą również gospodarstwa rolne, dla których jest to sposób na dywersyfikację źródeł przychodu. Dodatkowo, zapewnia rolnikom bezpieczny, naturalny nawóz, co niweluje ryzyko wyjałowienia gleby, które występuje w przypadku sprzedaży biomasy do współspalania" - powiedział. W opinii Wilczyńskiego, porównaniu do innych źródeł pozyskiwania energii, biogazownie stanowią jedno z najbardziej efektywnych energetycznie rozwiązań, oferując sprawność (efektywność energetyczną) nawet na poziomie powyżej 75 proc.

Zofia Ossowska z firmy BioEnergy Project uważa, że perspektywy rozwoju wszystkich odnawialnych źródeł energii zależą w głównej mierze od ich opłacalności. "W sytuacji, gdy zdecydowana większość energii dostarczanej z OZE w Polsce opiera się na instalacjach współspalania zasilanych biomasą, biogazownie muszą walczyć o utrzymanie opłacalności. Ta natomiast spada wraz ze spadkiem cen tzw. zielonych certyfikatów, których nadpodaż powstaje w wyniku dotowania państwowych koncernów energetycznych" - wskazuje.

KOMENTARZE: (4)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • kubat 20-11-2012, 11:50:
W tym roku tylko wybrane inwestycje faktycznie przynosiły zyski. Na pewno wciąż opłacalne są inwestycje w nieruchomości. Zwróćcie uwagę na hale Jartomu - część hale pod Warszawą już jest przejęta, a zapewne przejęte będą również kolejne. W jakiej skali? O tym przekonamy się wkrótce...
 • Sonic 13-11-2012, 14:52:
Do energetyk - a może coś więcej napisz o przechowywaniu i tranposrcie substratów (np. gnojowicy albo kiszonki czy odpadów poubojniowych) a potem napisz coś na temat otwierania silosów po okresie fermentacji wsadu w silosach- i idących z tą czynnością odorów czy ulatniających się gazów powstających w trakcie procesu. Ciekawe czy te wysokiej jakości nawozy mają faktycznie status "nawozu" i jak często go możesz na pole rolnicze zaaplikować? A może laguny takie jak w Liszkowie? Stabilny wpływ do bużetu gminy??? Chyba pomyliłeś budżety.
 • energetyk 12-11-2012, 22:04:
@Sonic - jakie minusy biogazowni? Na łeb upadłeś?
Biogazownia dezodoryzuje odchody zwierzęce i inne bioodpady,wytwarza wysokiej jakości nawóz zmniejszający erozję gleb w twojej okolicy, zapewnia stabilne wpływy do budżetu twojej gminy, a Ty jeszcze narzekasz?

Zobacz wszystkie komentarze (4)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 637) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH