Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Branża spożywcza skorzystała najwięcej na akcesji do UE

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 29-09-2014, 12:14
Branża spożywcza skorzystała najwięcej na akcesji do UE
Dariusz Nieć, dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w MRiRW /fot.żelaznastudio

Obecnie polski sektor spożywczy jest kluczowy dla polskiej gospodarki, zarówno ze względu na wielkość zatrudnienia - 8 proc. ogółu zatrudnionych w gospodarce, jak i wielkość sprzedaży - ponad 20 proc. wartości sprzedaży całego krajowego przemysłu oraz udział w handlu zagranicznym - ponad 13 proc. w eksporcie i ponad 9 proc. w imporcie - mówił Dariusz Nieć, dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Podkreślał, że sektor spożywczy przeszedł ogromne przeobrażenia. Stanowił jedną z branż, które najszybciej odrodziły się po kryzysie związanym z transformacją ustrojową, stając się jednocześnie ważnym stymulatorem wzrostu gospodarczego. Dzięki stałemu rozwojowi technicznemu, technologicznemu i organizacyjnemu sektora, Polska weszła do czołówki nowoczesnych i innowacyjnych europejskich producentów żywności. Efektem jest m.in. niezwykły sukces eksportowy polskich przedsiębiorstw. Kryzys 2008 r. pokazał również, że sektor spożywczy jest stosunkowo mało wrażliwy na wahania koniunktury gospodarczej.

- Czynnikiem istotnie przyśpieszającym rozwój sektora było przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w roku 2004. Wiązało się to z szerokim strumieniem środków finansowych, zarówno przed- jak i poakcesyjnych, umożliwiających dostosowanie zakładów produkcyjnych do standardów wymaganych w UE. Wartość nakładów inwestycyjnych w produkcji artykułów spożywczych, bez napojów i artykułów tytoniowych, od 2011 roku przekracza już 6 mld zł rocznie. W 2012 roku wynosiły one 6,45 mld zł w cenach bieżących i były o 29,2 proc. wyższe w porównaniu z rokiem 2005 - powiedział Dariusz Nieć.

Z danych, które przedstawił, wynika, że w zdecydowanej większości branż przemysłu spożywczego rosły nakłady inwestycyjne na rozwój i unowocześnianie zakładów przetwórczych. Działami przetwórstwa, które osiągnęły największą dynamikę w inwestycjach w minionej dekadzie były: branża rybna (3,5-krotny wzrost), makaronowa (2,5-krotny wzrost), cukiernicza i koncentratów spożywczych (ponad 2-krotny wzrost). Spadkową tendencję w inwestycjach odnotowała branża piwowarska oraz winiarska. Łączne nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego składających sprawozdania finansowe w latach 2000-2011 wyniosły 68,6 mld zł, z których najwięcej zainwestowała branża mięsna (15,3%) oraz branża mleczarska wraz z lodami (12,9%).

W ślad za rosnącymi inwestycjami w przemyśle spożywczym zwiększyła się wartość majątku trwałego. W latach 2003-2011 przeciętna realna wartość majątku trwałego netto przedsiębiorstw przemysłu spożywczego składających sprawozdania finansowe zwiększyła się blisko 2-krotnie (z 39,1 do 71,5 mld zł), a w takich branżach jak: rybnej, napojów bezalkoholowych, olejarskiej i drobiarskiej wzrost był ponad 2-krotny.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane