Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

CBOS: W październiku wzrosło niezadowolenie z sytuacji w kraju, pogorszyły się oceny sytuacji gospodarczej

 • Autor: PAP
 • Data: 21-10-2010, 13:43

W porównaniu z sondażem wrześniowym odsetek respondentów niezadowolonych z sytuacji w kraju wzrósł o 4 punkty (do 55 proc.), a liczba zadowolonych z kierunku przemian zmniejszyła się o 2 punkty - wynika z październikowego badania CBOS. Przekonanie, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku wyraża obecnie 31 proc. badanych (w porównaniu z wrześniem spadek o 2 pkt. proc.), przeciwnego zdania jest 55 proc. respondentów (wzrost o 4 pkt. proc.).

"Październik jest już trzecim z rzędu miesiącem, w którym możemy mówić o pogarszających się nastrojach społecznych w Polsce. Wprawdzie najnowsze zmiany nie są już tak duże jak odnotowane w sierpniu br., jednak tendencja spadkowa jest dość wyraźna. Aktualne oceny i przewidywania - zarówno jeśli chodzi o ogólną sytuację w kraju, jak i jej wymiar polityczny czy ekonomiczny - należą do najgorszych w mijającym roku" - napisano w komunikacie.

"W stosunku do sondażu wrześniowego Polacy bardziej krytycznie oceniają też kondycję gospodarczą kraju. Zaledwie niespełna co piąty ankietowany (19 proc., spadek o 3 punkty) wypowiada się o niej pozytywnie, a ponad jedna trzecia (36 proc., wzrost o 2 punkty) negatywnie. Niezmiennie dominujące w tym względzie są oceny ambiwalentne. Sytuację gospodarczą w Polsce jako przeciętną określa dwie piąte dorosłych Polaków (41 proc., wzrost o 2 punkty)" - dodano.

PRZEWIDYWANIA

Z październikowego badania CBOS wynika, że przybyło pesymistów, jeśli chodzi o rozwój sytuacji w przyszłości, natomiast poprawiły się przewidywania odnośnie sytuacji materialnej gospodarstw.

"Od trzech miesięcy istotnie maleje liczba respondentów oczekujących poprawy ogólnej sytuacji w Polsce. W październiku zmianę na lepsze prognozuje już tylko co siódmy badany (14 proc., spadek od września o 4 punkty), natomiast jedna trzecia (33 proc.) spodziewa się pogorszenia. Co istotne, od lipca br. liczba optymistów, jeśli chodzi o przewidywania sytuacji w kraju, zmniejszyła się o połowę (z 29 proc. do 14 proc.). Niezmiennie jednak największa grupa badanych (46 proc., wzrost od września o 2 punkty) sądzi, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w naszym kraju się nie zmieni" - napisano w komunikacie.

"W przewidywaniach dotyczących sytuacji gospodarczej w Polsce respondenci również najczęściej (46 proc.) nie spodziewają się zmian. Nadzieję na poprawę w tej dziedzinie ma, podobnie jak przed miesiącem, jedna piąta badanych (21 proc.), a co czwarty (26 proc., wzrost o 3 punkty) jest w tym względzie pesymistą" - dodano.

"Jedyna pozytywna zmiana ostatniego miesiąca to 5-punktowy wzrost nadziei na poprawę sytuacji materialnej gospodarstw domowych respondentów. Obecnie wyraża ją co piąty ankietowany (21 proc.). Jak się jednak okazuje, liczba osób obawiających się pogorszenia swojej kondycji materialnej, pomimo nieznacznego spadku w ostatnim miesiącu, jest ciągle istotnie wyższa niż na początku bieżącego roku" - napisano.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • merli 21-10-2010, 18:37:
Pawlak i tak nie dostaniesz mojej rodziny głosów ani mojego nic w życiu politycznym Ci się nie udało,najwyżej coś zniszczyć w gospodarstwach rolnych lub w przemysle przetważającym produkty rolne .Wielkie dzieki ,mógbyś zniknąć ze sceny politycznej ze swymi kolesiami.
 • merli 21-10-2010, 18:37:
Pawlak i tak nie dostaniesz mojej rodziny głosów ani mojego nic w życiu politycznym Ci się nie udało,najwyżej coś zniszczyć w gospodarstwach rolnych lub w przemysle przetważającym produkty rolne .Wielkie dzieki ,mógbyś zniknąć ze sceny politycznej ze swymi kolesiami.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane