Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

CBOS: Większość Polaków negatywnie ocenia sytuację na rynku pracy

 • Autor: PAP
 • Data: 23-12-2009, 14:37
CBOS: Większość Polaków negatywnie ocenia sytuację na rynku pracy

Ponad dwie trzecie badanych uważa, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest zła, ponad trzy czwarte respondentów dostrzega problem bezrobocia wśród młodzieży - wynika z sondażu CBOS.

Koniec roku 2009 nie przyniósł dużych zmian w kwestii bezrobocia i oceny krajowego rynku pracy. Ogólną sytuację na rynku pracy w Polsce respondenci oceniali ostatnio w marcu, od tego czasu oceny niemal się nie zmieniły: nadal 7 proc. ankietowanych postrzega tę sytuację pozytywnie, większość zaś (67 proc., spadek o 2 punkty) - negatywnie.

Podobnie przedstawia się sytuacja na lokalnych rynkach pracy - od kilku miesięcy większość ankietowanych dostrzega problemy ze znalezieniem pracy. W opiniach respondentów, sytuacja ludzi młodych na rynku pracy nie przedstawia się najlepiej. Problem bezrobocia wśród młodzieży zauważa ponad trzy czwarte badanych.

Pozytywne opinie, jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy, częściej od innych deklarują osoby w wieku od 18 do 34 lat, badani z wyższym wykształceniem, respondenci żyjący w dobrych warunkach materialnych, a także kadra kierownicza i specjaliści. Generalnie jednak we wszystkich grupach społeczno-demograficznych przeważają negatywne oceny. Są one tym częstsze, im badani są starsi, mniej wykształceni, mają niższe dochody i gorzej oceniają własne warunki materialne.

Od marca istotne zmiany zaszły w przewidywaniach dotyczących rozwoju sytuacji na krajowym rynku pracy w ciągu najbliższego roku. Liczba ankietowanych przekonanych o pogorszeniu się w tym czasie sytuacji na rynku pracy w Polsce zmalała o połowę (z 50 proc. do 25 proc.). Osoby oczekujące poprawy w tym względzie stanowią obecnie 16 proc. (wzrost od marca o 6 punktów). O 15 punktów (do 51 proc.) przybyło ankietowanych, którzy sądzą, że sytuacja na rynku pracy w Polsce pozostanie stabilna.

Obecnie co czwarty badany (25 proc.) przewiduje negatywne zmiany na krajowym rynku pracy, w tym jedynie trzech na stu respondentów (3 proc.) spodziewa się radykalnego pogorszenia. Połowa ankietowanych (51 proc.) jest zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy w Polsce nie ulegnie zmianie. Na jej poprawę liczy natomiast 16 proc. respondentów, z tym że wszyscy wyrażają umiarkowany optymizm.

W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy stabilne pozostały także opinie o sytuacji panującej na rynkach lokalnych, w miejscu zamieszkania respondentów. Nadal większość z nich (60 proc.) twierdzi, że w ich miejscu zamieszkania i okolicy praca jest trudno dostępna lub też że nie ma jej wcale.

Zaledwie trzech na stu respondentów (3 proc.) uważa, że w ich miejscowości lub okolicy bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę, a co trzeci (33 proc.) - że wprawdzie jakieś zatrudnienie jest osiągalne, lecz nie zawsze jest ono satysfakcjonujące. 41 proc. badanych jest zdania, że w rejonie ich zamieszkania trudno o jakąkolwiek pracę, a prawie co piąty (19 proc.) twierdzi, że nie ma tam żadnego zatrudnienia.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 137) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH