REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Ceny produkcji artykułów spożywczych zmalały w grudniu o ponad 4 proc.

 • Autor: PAP
 • Data: 21-01-2015, 15:31

Ceny produkcji przemysłowej w grudniu minionego roku spadły o 2,5 proc. licząc rok do roku - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z danymi w ujęciu miesięcznym ceny produkcji obniżyły się o 1,0 proc.

REKLAMA

konomiści ankietowani przez PAP spodziewali się, że ceny producentów w ujęciu rocznym zmniejszyły się w grudniu o 2,1 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,6 proc.

"Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w 2014 r. spadły w stosunku do roku poprzedniego o 1,5 proc., w tym w największym stopniu - o 4,7 proc. w górnictwie i wydobywaniu. Ceny w sekcji przetwórstwo przemysłowe obniżono o 1,6 proc.. Podniesiono natomiast ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 1,1 proc. oraz dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja - o 1,2 proc." - wskazał GUS w komunikacie.

Dodano w nim, że w grudniu ub.r. największy spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu odnotowano w przetwórstwie przemysłowym - o 3,1 proc., w tym najbardziej obniżono ceny w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 23,1 proc.).

"Niższe niż w grudniu ub. roku były również ceny produkcji artykułów spożywczych (o 4,2 proc.), urządzeń elektrycznych, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (po 1,9 proc.), wyrobów z metali (o 1,6 proc.), odzieży (o 1,1 proc.), wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych (o 0,9 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, napojów (po 0,7 proc.), maszyn i urządzeń, mebli (po 0,6 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 0,4 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych, papieru i wyrobów z papieru oraz wyrobów tekstylnych (po 0,2 proc.)" - wymienia GUS.

Wyższe niż w grudniu ub. roku były natomiast m.in. ceny poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 1,0 proc.), produkcji metali (o 1,2 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 1,6 proc.), skór i wyrobów skórzanych (o 1,9 proc.), wyrobów farmaceutycznych (o 2,4 proc.), a także pozostałego sprzętu transportowego (o 3,5 proc.).

Z danych wynika, że ceny w górnictwie i wydobywaniu obniżono o 1,0 proc., w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) (o 1,3 proc.) oraz w górnictwie rud metali (o 0,3 proc.).

"Podniesiono natomiast ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę o 1,2 proc., a w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja - o 1,5 proc." - dodano w komunikacie.

Eksperci GUS szacują, że ceny produkcji budowlano-montażowej w 2014 r. w stosunku do poprzedniego roku obniżono o 1,2 proc. "Zanotowano spadek cen budowy budynków (o 1,6 proc.), budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 1,3 proc.) oraz robót budowlanych specjalistycznych (o 0,3 proc.)" - wskazano.

Zgodnie z opublikowanymi danymi, w grudniu 2014 r. spadek cen w ujęciu rocznym odnotowano też w produkcji budowlano-montażowej - o 0,8 proc.

"Obniżono ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 1,0 proc.), budowy budynków (o 0,9 proc.) oraz robót budowlanych specjalistycznych (o 0,2 proc.)" - czytamy w komunikacie.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (8 024) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH