Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Coface: Na największych rynkach wschodzących wzrósł poziom ryzyka

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 27-03-2014, 16:29

Ożywienie w gospodarkach rozwiniętych (prognoza na rok 2014 na poziomie 1,9 proc., po uzyskaniu 1,2 proc. w roku 2013) znajduje odzwierciedlenie w rewizji w górę ocen Coface dla Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych, które znalazły się wśród krajów o najmniejszym poziomie ryzyka, z najwyższą oceną A1. Dla głównych rynków wschodzących poziom ryzyka wzrósł - oceny dla Brazylii, Rosji, Turcji oraz Wenezueli zostały obniżone lub umieszczone na negatywnej liście obserwacyjnej. Ocena Polski poprawiła się.

Klimat dla biznesu w krajach wschodzących pozostaje zmienny. Oceny kilku krajów, takich jak Ukraina, czy przywołana już Wenezuela zostały obniżone. Inne kraje, takie jak na przykład Algieria, wykazują poprawę klimatu dla biznesu.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania: Poprawa oceny opiera się na solidnych podstawach

Stany Zjednoczone dołączają do krajów o najniższym poziomie ryzyka. Z oceną A1 Stany Zjednoczone znalazły się w grupie krajów takich jak Japonia, Kanada, czy Szwajcaria i wykazują dynamiczny, zrównoważony wzrost gospodarczy (prognoza według Coface na rok 2014 na poziomie 2,7 proc.), który jest wynikiem zarówno zrównoważonej konsumpcji gospodarstw domowych, jak i stabilnej pozycji firm. Poziom rentowności firm powrócił do poziomu sprzed kryzysu, ze stosunkowo niskim poziomem zadłużenia. Kolejnym czynnikiem mającym znaczenie dla poprawy oceny ryzyka Stanów Zjednoczonych było rozwiązanie na początku 2014 roku kryzysu związanego z limitem zadłużenia publicznego.

Wielka Brytania, po dwuletniej przerwie, powróciła na pozytywną listę obserwacyjną z oceną A3. Wzrost (prognoza na poziomie 2,1 proc. w 2014 roku), który dotychczas był spowodowany konsumpcją gospodarstw domowych, wspieraną łatwiejszym dostępem do kredytów, będzie nadal zwiększał się w bieżącym roku także dzięki rosnącemu poziomowi inwestycji. Wśród firm panuje coraz większe poczucie pewności, nawet w obliczu faktu, że niektóre sektory gospodarki, w tym produkcja przemysłowa, pozostają w tyle za innymi, takimi jak sektor usług finansowych, czy budownictwo.

Wiele gospodarek głównych krajów wschodzących znajduje się pod presją

W głównych krajach wschodzących nadal trwa spowolnienie wzrostu wywołane czynnikami związanymi z podażą. Dwa z krajów BRIC zostały szczególnie boleśnie dotknięte spadkiem poziomu inwestycji.

W Brazylii, której ocena spadła do poziomu A4, na potencjał wzrostu wpływ miało spowolnienie konsumpcji oraz przeszkody natury strukturalnej: niedostateczna infrastruktura, brak wykwalifikowanej siły roboczej oraz niesprzyjający klimat dla biznesu. W Rosji napięcia geopolityczne stale pogarszają osłabioną już gospodarkę, co sprawiło, że Coface umieścił ten kraj na negatywnej liście obserwacyjnej z oceną B. Kryzys na Ukrainie, jak i zwiększenie odpływu kapitału będą miały negatywny wpływ na spowolniony już wskaźnik wzrostu (prognoza na poziomie 1,0 proc. dla roku 2014, po 1,3 proc. w roku 2013), któremu będzie towarzyszył spadek inwestycji.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 717) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane