Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Coface: Pojawiło sie 10 nowych krajów wschodzących

  • Autor: portalspozywczy.pl, pr
  • Data: 27-03-2014, 16:35

Po 10 latach szaleńczego wzrostu, kraje BRICS ostro wyhamowują - Coface prognozuje średni wzrost dla 2014 roku na poziomie 3,2 punktu poniżej średniego wzrostu, jaki został odnotowany dla tych krajów w ubiegłej dekadzie. Jednocześnie inne kraje wschodzące znacznie przyspieszają swój rozwój. Wśród nich wyłania się "wiodąca 10" z obiecującymi prognozami dla sektora produkcji oraz z finansowaniem mogącym zapewnić wsparcie rozwoju.

Pomimo utrzymującego się korzystnego trendu wśród konsumentów, kraje BRICS borykają się ze spadkiem wzrostu gospodarczego, który jest spowodowany dostosowaniem podaży oraz spowolnieniem inwestycji. Krajowe przedsiębiorstwa nie dysponują wystarczającą mocą produkcyjną, by móc zaspokoić utrzymujący się na wysokim poziomie popyt.

W celu zidentyfikowania obiecujących gospodarek, wybijających się na tle krajów BRICS, Coface ustalił kilka kryteriów, wśród których znalazły się poniższe dwa o kluczowym znaczeniu: kraje o wysokim poziomie wzrostu gospodarczego z tendencją zwyżkową, o zróżnicowanej gospodarce odpornej na spowolnienie wzrostu oraz kraje o możliwościach finansowania wystarczających do zapewnienia sfinansowania wzrostu (jest to minimalny poziom oszczędności niezbędnych do uniknięcia konieczności zwracania się ku zagranicznym oszczędnościom), które nie przedstawiają sobą ryzyka stworzenia bańki kredytowej, lub które wciąż nie posiadają rynku kapitałowego o rozmiarach porównywalnych z krajami OECD.

Coface wyróżnił 10 „nowych wschodzących krajów", spełniających wszystkie powyższe kryteria. Niemniej jednak kraje te nie są jednakowe pod względem klimatu dla biznesu, gdyż w niektórych z nich występują słabości, które mogą zdusić wzrost gospodarczy. Spowodowało to, że firma Coface wyróżniła dwie grupy spośród „nowych wschodzących krajów".

W pierwszej grupie znalazły się: Kolumbia, Indonezja, Peru, Filipiny oraz Sri Lanka, które charakteryzują się solidnym klimatem dla biznesu (A4 lub B), zbliżonym do obecnego klimatu panującego w krajach BRICS. Z kolei znajdujące się w drugiej grupie Kenia, Tanzania, Zambia, Bangladesz oraz Etiopia mają bardzo trudny (C) lub skrajnie trudny (D) klimat dla biznesu, który może ograniczyć perspektywy ich wzrostu gospodarczego.

- Wydaje się oczywistym, że druga grupa krajów znajduje się w o wiele trudniejszym położeniu, ponieważ wykorzystanie ich pełnego potencjału wzrostu może potrwać znacznie dłużej. Jednakże problemy związane z ich klimatem dla biznesu mają charakter względny - w 2001 roku jakość rządów w Brazylii, Chinach, Indiach i Rosji była porównywalna z dzisiejszą sytuacją Kenii, Tanzanii, Bangladeszu, czy Etiopii - ocenia Julien Marcilly, szef działu oceny ryzyka krajów w Coface.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH