Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Copa-Cogeca nie chce ograniczenia stosowania biopaliw

 • Autor: portalspożywczy.pl
 • Data: 22-07-2013, 10:05

Copa-Cogeca sprzeciwiła się wynikom głosowania Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE za narzuceniem w 2020 r. ograniczenia do 5,5 proc. stosowania biopaliw pochodzących z upraw żywieniowych.

Copa-Cogeca ostrzegła, że takie rozwiązanie grozi nie tylko przyszłości unijnego przemysłu biopaliw, ale również dostawom żywności, a także jest przeciwne strategii UE na rzecz wzrostu i zatrudnienia (Europa 2020) oraz celom w zakresie ochrony klimatu i energii. Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, powiedział: „W rolnictwie i przemyśle dokonano olbrzymich inwestycji na rzecz sektora biopaliw w oparciu o zobowiązania instytucji europejskich dot. zagwarantowania, że do 2020 r. 10 % paliw wykorzystywanych w transporcie będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Dzisiejsze głosowanie COM ENVI jest nie do przyjęcia. Doprowadzi ono do podwyższonej konsumpcji paliw kopalnych i wyższych emisji CO2 w transporcie do 2020 r. Niektóre podmioty już opracowały plany na 2020 r., które przekraczają 5,5 %. Dzisiejsze głosowanie nad ograniczeniem do 5,5 % położy kres rozwojowi sektora w wielu krajach i zagrozi 220000 miejsc pracy, przede wszystkim na europejskich obszarach wiejskich".

Dodał: „Takie rozwiązanie zagraża również dostawom pasz, jako że produkcja biopaliw jest korzystna dla sektora pasz, gdyż ziarna rzepaku można wykorzystać jednocześnie do produkcji biopaliw i pasz. Większa część ziarna pozostaje w sektorze pasz. Ponadto Copa-Cogeca odrzuca sprawozdania, które wykorzystano jako podstawą wprowadzenia czynnika ILUC dla dostawców paliw przedstawiających sprawozdania państwom członkowskim. Model wykorzystany w sprawozdaniu nie jest przejrzysty i nie nadaje się do precyzyjnego oszacowania zakresu zmiany użytkowania gruntów i wynikających z niej emisji gazów cieplarnianych ze względu na uchybienia w weryfikacji danych oraz poważne problemy metodologiczne".

Copa-Cogeca nalega więc, aby podczas głosowania w sprawie sprawozdania we wrześniu eurodeputowani zagwarantowali, że przemysł biopaliw będzie w przyszłości opłacalny. Argumenty za stosowaniem biopaliw są solidne. Biopaliwa przynoszą następujące korzyści: redukcję zależności od ropy naftowej oraz emisji gazów cieplarnianych, stabilizację rynków towarowych, stymulację zatrudnienia na obszarach wiejskich i gwarancję dostaw niezbędnych pasz. W odróżnieniu od podstawowych aspektów rynków, takich jak ceny ropy naftowej, kursy wymiany walut, ekstremalne warunki meteorologiczne i wprowadzane ad-hoc ograniczenia handlu biopaliwa nie wpływają na ceny żywności. W związku z tym Copa-Cogeca nalega, aby eurodeputowani zapewnili, że do 2020 r. przynajmniej 8 % paliw wykorzystywanych w transporcie będzie pochodzić z upraw żywieniowych. Ponadto domaga się, aby odrzucili oni czynnik ILUC i wielokrotne naliczanie. Wielokrotne naliczanie to statystyczna sztuczka, która wprowadza obywateli w błąd co do rzeczywistego poziomu obecności biopaliw w paliwach kopalnych oraz tworzy iluzję osiągania celów środowiskowych.

Na zakończenie p. Pesonen dodał, że starania o ochronę gleb bogatych w węgiel oraz różnorodności biologicznej w państwach spoza UE powinny objąć również porozumienia dwustronne, wsparcie finansowe oraz porady prawne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • AST 27-07-2013, 20:49:
ZBYT NA PŁODY ROLNE SPOWODOWAŁ OPŁACALNOŚC PRODUKCJI ROŚLINNEJ W POLSCE. ZBYT SPOWODOWAŁA PRODUKCJA BIOPALIW. GDY CENY ZBÓŻ I BURAKÓW SPADNĄ A CENY NAWOZÓW I SRODKÓW OCHRONY ROSLIN POZOSTANĄ NA OBECNYM POZIOMIE TO ROLNICTWO ZNÓW PRZEŻYJE KRYZYS. KTO CZYTA MÓJ KOMENTARZ NIECH WIE, ŻE JEST TO POLITYKA PRZECIW POLSCE BO MY PO FRANCJI I NIEMCZECH MAMY NAJSILNIEJSZE ROLNICTWO I JEDNOCZĘSNIE NAJWIĘKSZY POTENCJAŁ W UNII BO FRANCUZÓW I NIEMCÓW MIESZKA DWA RAZY TYLE DLA PORÓWNANIA Z OBSZAREM POLSKI. CHODZI O EKONOMIĘ. TYLKO O TO. JAK POLSKA BEDZIE BOGATA TO BĘDZIE SILNA A TEGO NIKT NIE CHCE BO MY JESTEŚMY PRZEDSIĘBIORCZY. BARDZIEJ OD INNYCH.WNIOSEK. NASI POWINNI WSPIERAĆ DOTYCHCZASOWE DECYZJE UNII I NIE POZWOLIĆ ICH ZMIENIAĆ. DO NAS NALEŻY PRZYSZŁOŚĆ BO UKRAINA NIGDY DO UNII NIE WEJDZIE. GDY BĘDZIEMY SILNI GOSPODARCZO A MAMY NIEPRZECIĘTNY POTENCJAŁ, TO U NAS BEDZIE DOBROBYT DLA NASZYCH DZIECI.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 901) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane