REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Copa-Cogeca wzywa do utrzymania wydatków na rolnictwo

 • Autor: portalspożywczy.pl
 • Data: 31-01-2013, 13:46

W liści wysłanym do głów państw i rządów, Copa-Cogeca wzywała do utrzymania nakładów na rolnictwo w UE na obecnym poziomie, ostrzegając, że dalsze cięcia zagrożą bezpieczeństwu żywnościowemu, wzrostowi zatrudnieniu na obszarach wiejskich, co ma kluczowe znaczenie w dobie kryzysu gospodarczego. Pismo zostało wysłane niedługo przed decyzją głów państw i rządów w sprawo przyszłego budżetu UE na lata 2014-2020 (Wieloletnie Ramy Finansowe), która ma zapaść 7-8 lutego.

REKLAMA

W liście Przewodniczący Copa Gerd Sonnleitner oraz Cogeca Christ ian Pees podkreślali: Decyzja ta będzie miała istotny wpływ na zdolność UE do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, stabilności i zrównoważonej produkcji W związku z tym mamy nadzieję, że nasze uwagi zostaną uwzględnione. Jesteśmy przekonani, że to dzięki Wspólnej Polityce Rolnej rolnictwo było niezmiernie ważną siłą stabilizującą w czasie ostatnich trudności ekonomicznych, zapewniając konsument om bezpieczne dostawy żywności po rozsądnych cenach w czasie nasilonej niestabilności rynków. Sekt or rolnictwa pozostaje ważnym źródłem zatrudnienia - zgodnie z danymi Eurostatu dwadzieścia sześć milionów osób pracuje w gospodarstwach rolnych UE. Ponadto, od roku 2009 UE z import era żywności netto stała się jej eksporterem netto. Żywność jest piątym największym sektorem eksportowym.

Dodali: „Poprawa konkurencyjnej pozycji UE t o w dużej mierze zasługa rolników i ich spółdzielni. W ciągu ostatnich 15 lat koszty prowadzenia gospodarstwa znacznie przewyższyły ceny, jakie rolnicy uzyskują za swoje produkty. W związku z tym, ucierpiały dochody rolników i wynoszą średnio mniej niż połowę wynagrodzę w innych sektorach. Bez wsparcia dla rolników w ramach WPR, zdecydowanie wzrosłoby bezrobocie na obszarach wiejskich oraz w całym sektorze rolno-spożywczym. Te korzyści uzyskuje się w zamian za niewielkie nakłady - koszt WPR wynosi mniej niż 1% wydatków publicznych rządów UE".

Podsumowując, podkreślili: „Biorąc pod uwagę wyzwania przed jakimi staną rolnicy i ich spółdzielnie, WPR będzie jeszcze bardziej potrzebna w przyszłości. Zmiany klimatu już wywołują ekstremalne zjawiska pogodowe, a zmienność cen się nasila. Dlatego też apelujemy o utrzymanie tematu budżet u WPR w zbliżających się rozmowach na temat Wieloletnich Ram Finansowych. Silna WPR popart a solidnym budżet em nie tylko zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe i zatrudnienie. Przy właściwych reformach, ukierunkowanych na wzmocnienie pozycji ekonomicznej rolników i ich spółdzielni, umożliwi także sektorowi rolno-spożywczemu przyczynienie się do zrównoważonego wzrostu."

Ponadto, Copa-Cogeca organizuje posiedzenie wysokiego szczebla 6 lutego w Brukseli. Uczestniczyć w nim będzie około 400 osób, by zwrócić uwagę decydentów politycznych na potrzebę silnej WPR popartej solidnym budżetem. Potem odbędzie się konferencja prasowa. Copa-Cogeca pragnie przekazać głowom państw i rządów UE, mediom i instytucjom europejskim, jasne, wspólne przesłanie na temat potrzeby silnego budżetu WPR. Rolnicy z całej Europy łączą się w tym apelu.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (30 062) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 781 996)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 664)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH