Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Coraz więcej osób z wyższym wykształceniem ma problem z pracą

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 07-06-2011, 11:17

Jeszcze do niedawna na trudności ze znalezieniem pracy narzekały przede wszystkim osoby niewykształcone, z małym doświadczeniem i nieznające języków obcych. Tymczasem obecnie coraz częściej mamy do czynienia z „wysoko wykwalifikowanym bezrobociem". Kompetentni i doświadczeni specjaliści, managerowie, a nawet osoby tytułami naukowymi, nie potrafią się odnaleźć na runku pracy. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy na chwilę z niego „wypadną". Czy czeka nas era wykwalifikowanych bezrobotnych?

Do agencji pośrednictwa pracy zgłasza się coraz więcej osób z wysokimi kwalifikacjami. Mają ukończone studia podyplomowe, w tym MBA oraz np. wieloletnie doświadczenie w międzynarodowych firmach z branży nowych technologii. Z jakiegoś powodu jednak nie mogą znaleźć pracy. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego pracodawcy odrzucają wybitnych specjalistów i managerów?

- Ostatnio zgłosił się do mnie bezrobotny manager, który poprosił o pomoc w znalezieniu pracy. Sprawa nie była łatwa, ponieważ, on już od kilku miesięcy pukał do drzwi wielu pracodawców i agencji doradztwa personalnego. Niestety bez efektu. Wszędzie otrzymywał informacje, że jest „za wysoki" na stanowiska, na które aplikował, tzn. że jego kwalifikacje przewyższają wymagania pracodawców. Niestety to nie było odosobniona sytuacja i coraz częściej spotykam podobne przypadki - opowiada Aneta Czaplińska z agencji pośrednictwa pracy Start People. - Czasami sama nie rekomenduję klientom kandydatów z większym doświadczeniem niż było to określone w wymaganiach wiedząc, że pracodawca nie będzie mógł zapewnić „ponadprzeciętnym" kandydatom możliwości wykorzystania ich wiedzy i umiejętności. Znam również przypadki, kiedy firma zatrudniła kandydata, którego można określić mianem over qualified i niestety ta osoba sama zrezygnowała po kilku miesiącach. Objęte stanowisko okazało się dla niej za mało rozwojowe - dodaje.

Pracodawcy często rezygnują z nawiązania współpracy z osobami o wysokich czy jak mówią „o zbyt wysokich" kwalifikacjach, w obawie przed ich wysokimi oczekiwaniami. Pracodawcy chcą uniknąć sytuacji, w której zostaną potraktowani, jako tymczasowe rozwiązanie i pracownik skorzysta z bardziej rozwojowej oferty, od razu gdy taka się pojawi. Często pracodawcy decydują się na kandydata o niższych kompetencjach, bo wiedzą, że ich oferta stanowi dla niego awans. Osobie o wyższych niż wymagane kompetencjach pracodawca musi zapewnić natomiast w dalszej perspektywie możliwości rozwoju odpowiadające jej doświadczeniu - tylko wówczas ma szansę zatrzymać takiego pracownika na dłużej. A jak wiadomo wiele firm nie ma na tyle elastycznych struktury i budżetów.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • bezrobotny mgr inż 06-10-2011, 20:05:
Miało być:
społeczeństwo oparte na wiedzy...

Modlitwa do Szefa (2009, autor nieznany)

O Wielki Pracodawco nasz,
światły jak Słońce w majowy dzień !

Tyś wyciągnął nas z ciemności i pokazałeś,
co znaczy władza Twa.
Wiedzę ze studiów kazałeś schować
głęboko w szafach.
Bo ty sprawiasz, o Panie, że gdy chcesz, to
2 razy 3 równe jest 17,
a inni muszą to powtarzać i robić,
żeby tak było, jak Ty chcesz.

Jam pyłem i nicością jest, nagą zimną i ciemną
pustynią. Istnieję tylko, gdy Ty oświecasz mnie
swym ciepłym blaskiem i kierujesz na mnie
swe spojrzenie i światłe Twe myśli.

Zamiast Burzy Mózgów dałeś nam Wieczną Pogodę,
bo Twą Córkę uczyniłeś kierowniczką.
Zamiast zmiennych wichrów nauki i grząskich badań
dałeś pewność Jej Słowa i Jej Procedur iso.

O Wielki Szefie ! Bojaźń moja jest wielka.
Jakże rad jestem, że dziś znowu przepuściłeś mnie,
uniżonego sługę Twojego łaskawie przez bramę
do firmy i obarczyłeś zadaniami !

Bo brzemię moje jest lekkie, gdy myślę o Tobie
i nie uwiera mnie, gdy mam zaszczyt słyszeć Twój głos.
Wydajniej pracuję, gdy wiem, że spoglądasz
na mnie swym czujnym okiem przez kamerę.

Najpokorniej błagam Cię, aby wypłata była w tym
miesiącu na czas i abyś jeszcze mnie w tym
tygodniu nie zwalniał,
jak tych niewiernych, co bredzili
o wolnych związkach zawodowych.

Gotów jestem pył spod Twych nóg zdmuchiwać,
baldachim nosić nad Tobą, o Panie - i donosić
na kolegów - za umowę do końca kwartału.

Radujcie się pracownicy, oto Pan nasz i wybawiciel
dostał dotację z PARP ! Odetchniemy na chwilę,
gdy zajmie się swym jachtem - a może kupi nowe
części do naszych maszyn ?
Może nie wyrzuci od razu tego, kto mu powie,
że te części są potrzebne ?

Czemuż drżysz duszo moja we mnie ?
Towarzystwo Wzajemnej Adoracji jest nieomylne,
nie mam czego się lękać. Ufam mu i sławić go będę.

Wszak w każdym z twych uczynków, o Szefie, jest
ukryta dobroć Twa, wielka troska, przezorność
i pokrzepienie serca:

- nie dałeś mi premii na samochód,
abym się nie zabił;
- nie dałeś mi zadań dających się rozwiązać,
abym nie urósł w pychę gdy je wykonam;
- nie pozwoliłeś mi kształcić się ani rozwijać,
abym nie przerósł Twej Córki i Wiernych Sług;
- nie pozwoliłeś mi kontrolować i sprawdzać,
abym nie tracił czasu i nie podważał autorytetów;
- nie pozwoliłeś mi myśleć i wybierać,
abym nie grzeszył i nie błądził po manowcach;
- nie pozwoliłeś mi czytać z obcych źródeł,
abym nie był przemądrzały i nie nasiąknął cudzą myślą;
- nie pozwoliłeś mi tworzyć,
abym się nie narażał i nie wywyższał;
- nie pozwoliłeś mi nic zakupić;
abym nie wydawał pieniędzy,
- nie pozwoliłeś mi się doskonalić,
abyś nie miał czego żałować, gdy mnie zwolnisz;
- nie pozwoliłeś mi badać i rozumieć zjawisk,
abym nie mógł mieć swojego mylnego zdania.
- nie pozwoliłeś mi nic zmienić w Firmie,
abyś zawsze miał na kogo zwalić, gdy coś nie wyjdzie.

Bo zdanie Twoje jest nieomylne i ostateczne, o Panie.

Weselcie się pracownicy, bo oto Pan nasz
- i Prezes - kupił sobie super samochód !
Chwalcie Go pod niebiosa tak, aby sława i cena
nabytku dotarła do konkurencji i przyćmiła
rowery i ubóstwo nasze.

Łaska naszego Szefa jest wielka a Oko Jego konia tuczy !
Nawet fajtłapa udaje przy Nim sprytnego
a gaduła musi stać się milczącym.
Prawdomówny szuka lepszej prawdy,
a pewny siebie traci swój rezon.

Gdy rozjaśniasz oblicze swoje, o Panie,
to nadzieja w serce me wstępuje, że w końcu
obdarzysz mnie jedną ze swych niezliczonych łask
i powiesz: "dziś nie musisz zamiatać magazynu !".

Pieśni pochwalnych słuchaj i bądź zadowolony,
wtedy nie stratujesz mnie na zebraniu,
nie poniżysz mnie Panie przy gościach
i nie każesz siedzieć w firmie do nocy.

O Panie !
Jakże wielce raduje się dusza moja, że mogę oglądać
oblicze Twe i słuchać Twych rad i uwag, tak stałych
i niezmiennych od miesięcy, jak firmowe problemy.

Myśli Twe Olimpu sięgają. Jakże to cenne dla nas,
że na rautach spotykasz kogoś równie mądrego,
jak Ty bogom równego. Mamy wtedy kilka dni spokoju,
a gdy wracasz, nowe Twe pomysły mają tyle energii,
że wywracają Firmę do góry nogami.

Mądrość Szefa jest niezmierzona !

Wymierza On sprawiedliwość w Firmie.
Tym, co mu się nie podobają dokłada zadań.
Potem pilnuje, aby sumiennie je wykonali
a wtedy reszta załogi ma chwile wytchnienia.

Po auditach urządza On głośne scysje,
niszczy wokół wszystko mężne ramię Jego,
pod pręgierz trafiają niepokorni.
Potem zarządza większe klapki na oczy,
aby pracownicy nie widzieli zła, byli
spokojni i opanowani.

Niech sławią Twą mądrość wszyscy pracownicy !

Mam ufność Panie do Twej roztropności,
że zadania które nie dadzą się wykonać
i niechybnie sprowadzą Firmę na dno
przełożysz na następny miesiąc.

Gdy zostanie Ci, o Panie, coś z dywidendy -
( gdy nie przepijesz wszystkiego ),
zatrudnisz kogoś, kto nie tylko pięknie mówi
ale i myśli o świetlanej z Tobą przyszłości
i nowych technologiach.

Albowiem tylko nasz wyrób jest najlepszy,
bo jest robiony wg iso.
A kto ma iso ten robi najlepsze wyroby !
Tak być musi, bo Ty, Panie, tak nakazałeś,
i zapisali w Procedurach Słudzy Twoi.

Inne firmy tracą pieniądze na drogie laboratoria
i zespoły badawcze budowane latami.
Tracą czas na czytanie setek artykułów naukowych.
Zamiast tego Ty, Panie, pokonałeś sto szczytów
jednym skokiem ! Dałeś nam nieomylne swoje Słowo
i niezmienne Procedury jako Gwarancję Sukcesu.

DOŚWIADCZENIE W KIEROWANIU PRACOWNIKAMI -
- ukaz cara Rosji, Piotra I z 2 grudnia 1708r.

"Podwładny winien przed obliczem przełożonego
mieć wygląd lichy i durnowaty, tak by swoim
pojmowaniem sprawy nie peszył przełożonego".

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL