Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Coraz więcej wiemy nt. segregacji i zbiórki odpadów opakowaniowych

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 21-11-2017, 13:36
Coraz więcej wiemy nt. segregacji i zbiórki odpadów opakowaniowych
fot. shutterstock

- Wśród Polaków rośnie wiedza na temat zasad segregacji i selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych. W najnowszym badaniu Kantar TNS przeprowadzonym na zlecenie Fundacji ProKarton, 65 proc. badanych zadeklarowało, że wie jak prawidłowo segregować odpady opakowaniowe, podczas gdy w badaniu z kwietnia 2016 r. było to 60 proc. ankietowanych. Najlepiej rozpoznawanym i najczęściej zbieranym selektywnie odpadem wielomateriałowym w polskich gospodarstwach domowych są kartoniki po mleku i sokach. Jednak aż 45 proc. respondentów zapytana, gdzie wyrzuca konkretne rodzaje (frakcje) odpadów po opakowaniach wielomateriałowych przyznaje, że nie zwraca uwagi na kolor pojemnika.

Fundacja ProKarton na co dzień realizuje projekty z zakresu edukacji ekologicznej oraz promocji selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności. 

W ramach stałej działalności badawczej Fundacja sprawdziła, tym razem jaka jest wiedza Polaków na temat selektywnej zbiórki szczególnego rodzaju odpadów opakowaniowych, a mianowicie opakowań wielomateriałowych, czyli wykonanych z co najmniej dwóch rożnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych. Opakowania wielomateriałowe nadają się do recyklingu, jednak czy Polacy o tym wiedzą i czy prawidłowo je segregują, tak aby możliwe było odzyskanie z nich cennych surowców wtórnych? Na te pytania stara się odpowiedzieć badanie Fundacji ProKarton.

Jeśli chodzi o ogólne zasady segregacji odpadów Polacy w większości deklarują, że wiedzą, do którego pojemnika lub worka wrzucać dane rodzaje odpadów – prawie dwie trzecie ankietowanych twierdzi, że wie w jaki sposób powinna przebiegać prawidłowa segregacja odpadów na poziomie gospodarstwa domowego, z czego 23 proc. ogółu badanych jest pewna swojej wiedzy na ten temat, natomiast 42 proc. respondentów również deklaruje, że nie ma większych problemów z segregacją. Badani,którzy najczęściej sygnalizują znajomość zasad selektywnej zbiórki to osoby starsze oraz posiadające wykształcenie wyższe. Poziom wiedzy w zakresie segregacji jest najwyższy w województwach: łódzkim, pomorskim, zachodniopomorskim oraz kujawsko-pomorskim.

Poziomu swojej wiedzy na temat segregacji nie jest w stanie określić co szósty badany (15 proc.),  13 proc. osób ma wątpliwości, do którego pojemnika należy wrzucać odpady, a pozostałe 7 proc. przyznaje się do całkowitej nieznajomości reguł selektywnej zbiórki odpadów.

-Obserwujemy, że rośnie liczba osób, które znają zasady segregacji odpadów i wprowadzają je w życie. Jest to zapewne w dużym stopniu efekt działań informacyjnych i edukacyjnych, które przekładają się na ugruntowanie codziennych nawyków  Polaków w zakresie selektywnej zbiórki. Nie do przecenienia jest tu rola prawodawców.  Jednym z  ostatnich działań w tym zakresie  jest wprowadzenie jednolitego systemu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Rozporządzenie Ministra Środowiska, które weszło w życie 1 lipca 2017 roku), Rozporządzenie to reguluje zasady selektywnej zbiórki odpadów na terenie całego kraju. Zgodnie z Rozporządzeniem dostępne będą cztery pojemniki na odpady: niebieski na papier, zielony na szkło, żółty na plastik, metal i odpady wielomateriałowe oraz brązowy na odpady ulegające biodegradacji. Obwiązek prowadzenia jednolitego systemu zbiórki w całej Polsce ułatwi edukację i informowanie na temat zasad segregacji odpadów, co może przyczynić się do lepszych wyników w zakresie świadomego i prawidłowego korzystania z pojemników (worków) na odpady, a co za tym idzie znacząco wpłynąć na jakość  zbieranych odpadów opakowaniowych i w konsekwencji na  poziom ich recyklingu – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton. Jesteśmy  również przekonani, że będzie to miało pozytywny wpływ na wzrost poziomów recyklingu odpadów po kartonach do mleka i soków – kontynuuje Jan Jasiński.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane