REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Credit Agricole: Lekkie spowolnienie zatrudnienia i wzrostu płac w sierpniu

 • Autor: Credit Agricole
 • Data: 19-09-2016, 09:44
Credit Agricole: Lekkie spowolnienie zatrudnienia i wzrostu płac w sierpniu
fot. shutterstock

Zgodnie z opublikowanymi danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób obniżyła się w sierpniu do 4,7 proc. r/r wobec 4,8 proc. w lipcu, kształtując się poniżej naszej prognozy (5 proc.) równej konsensusowi rynkowemu. Mimo spowolnienia nominalnego wzrostu płac jego tempo ukształtowało się na poziomie zgodnym z krótkookresowym trendem. W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się w sierpniu o 5,5 proc. r/r wobec 5,8 proc. w lipcu.

REKLAMA

Średnie nominalne tempo wzrostu płac w okresie czerwiec-sierpień wyniosło 4,9 proc. r/r i było najwyższe od marca 2012 r. Sierpniowe dane o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw potwierdzają zatem stopniowy wzrost presji płacowej w firmach, związany z narastającą barierą w postaci trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach presja ta nie ulegnie znaczącemu nasileniu, na co wskazuje wciąż niski odsetek firm (10,2 proc.) sygnalizujących wzrost nacisków płacowych w firmach objętych lipcowym badaniem koniunktury NBP (tzw. szybki monitoring).

Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się w sierpniu o 1,3 tys. m/m wobec wzrostu o 9,3 tys. w lipcu. Tym samym spadek zatrudnienia w sierpniu odnotowano po raz pierwszy od 2012 r., co jest niespodzianką w świetle utrzymującego się wysokiego popytu na pracę w przetwórstwie przemysłowym i handlu. Na wysoki popyt na pracę w przetwórstwie wskazują wyniki badań koniunktury PMI, zgodnie z którymi składowa zatrudnienia indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększyła się w sierpniu do 53,6 pkt. (najwyżej od marca 2016 r.) wobec 53,2 pkt. w lipcu (por. MAKROmapa z 1.09.2016). W konsekwencji, spadek zatrudnienia w sierpniu miał najprawdopodobniej charakter przejściowy.

Roczna dynamika zatrudnienia obniżyła się w sierpniu do 3,1 proc. r/r wobec 3,2 proc. r/r w lipcu. Podtrzymujemy ocenę, że dynamika zatrudnienia znajduje się blisko lokalnego maksimum. Oczekujemy, że począwszy od IV kw. roczne tempo wzrostu zatrudnienia zacznie się stopniowo obniżać, co będzie zgodne z naszym scenariuszem zakładającym osiągnięcie stanu równowagi na polskim rynku pracy w 2017 r.

Szacujemy, że realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wyniosło w okresie lipiec-sierpień 9 proc. r/r wobec 8,7 proc. w II kw. W naszej ocenie pozytywny wpływ przyspieszenia wzrostu realnego funduszu płac oraz – w głównej mierze - wypłat realizowanych w ramach programu 500+ na dynamikę konsumpcji prywatnej w III kw. będzie ograniczony z powodu oczekiwanego przez nas wzrostu skłonności gospodarstw domowych do oszczędzania (por. MAKROmapa z 12.09.2016). Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą realna dynamika spożycia prywatnego wzrośnie w III kw. do 4,0 proc. r/r wobec 3,3 proc. w II kw. (por. MAKROmapa z 5.09.2016).

Dane o płacach i zatrudnieniu są zdaniem ekspertów Credit Agricole lekko negatywne dla złotego i rentowności obligacji.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (32 960) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 781 800)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 664)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH