Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Credit Agricole: Lekkie spowolnienie zatrudnienia i wzrostu płac w sierpniu

 • Autor: Credit Agricole
 • Data: 19-09-2016, 09:44
Credit Agricole: Lekkie spowolnienie zatrudnienia i wzrostu płac w sierpniu
fot. shutterstock

Zgodnie z opublikowanymi danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób obniżyła się w sierpniu do 4,7 proc. r/r wobec 4,8 proc. w lipcu, kształtując się poniżej naszej prognozy (5 proc.) równej konsensusowi rynkowemu. Mimo spowolnienia nominalnego wzrostu płac jego tempo ukształtowało się na poziomie zgodnym z krótkookresowym trendem. W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się w sierpniu o 5,5 proc. r/r wobec 5,8 proc. w lipcu.

Średnie nominalne tempo wzrostu płac w okresie czerwiec-sierpień wyniosło 4,9 proc. r/r i było najwyższe od marca 2012 r. Sierpniowe dane o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw potwierdzają zatem stopniowy wzrost presji płacowej w firmach, związany z narastającą barierą w postaci trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach presja ta nie ulegnie znaczącemu nasileniu, na co wskazuje wciąż niski odsetek firm (10,2 proc.) sygnalizujących wzrost nacisków płacowych w firmach objętych lipcowym badaniem koniunktury NBP (tzw. szybki monitoring).

Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się w sierpniu o 1,3 tys. m/m wobec wzrostu o 9,3 tys. w lipcu. Tym samym spadek zatrudnienia w sierpniu odnotowano po raz pierwszy od 2012 r., co jest niespodzianką w świetle utrzymującego się wysokiego popytu na pracę w przetwórstwie przemysłowym i handlu. Na wysoki popyt na pracę w przetwórstwie wskazują wyniki badań koniunktury PMI, zgodnie z którymi składowa zatrudnienia indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększyła się w sierpniu do 53,6 pkt. (najwyżej od marca 2016 r.) wobec 53,2 pkt. w lipcu (por. MAKROmapa z 1.09.2016). W konsekwencji, spadek zatrudnienia w sierpniu miał najprawdopodobniej charakter przejściowy.

Roczna dynamika zatrudnienia obniżyła się w sierpniu do 3,1 proc. r/r wobec 3,2 proc. r/r w lipcu. Podtrzymujemy ocenę, że dynamika zatrudnienia znajduje się blisko lokalnego maksimum. Oczekujemy, że począwszy od IV kw. roczne tempo wzrostu zatrudnienia zacznie się stopniowo obniżać, co będzie zgodne z naszym scenariuszem zakładającym osiągnięcie stanu równowagi na polskim rynku pracy w 2017 r.

Szacujemy, że realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wyniosło w okresie lipiec-sierpień 9 proc. r/r wobec 8,7 proc. w II kw. W naszej ocenie pozytywny wpływ przyspieszenia wzrostu realnego funduszu płac oraz – w głównej mierze - wypłat realizowanych w ramach programu 500+ na dynamikę konsumpcji prywatnej w III kw. będzie ograniczony z powodu oczekiwanego przez nas wzrostu skłonności gospodarstw domowych do oszczędzania (por. MAKROmapa z 12.09.2016). Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą realna dynamika spożycia prywatnego wzrośnie w III kw. do 4,0 proc. r/r wobec 3,3 proc. w II kw. (por. MAKROmapa z 5.09.2016).

Dane o płacach i zatrudnieniu są zdaniem ekspertów Credit Agricole lekko negatywne dla złotego i rentowności obligacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane