Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Dług długowi nierówny

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 25-09-2013, 12:02
Dług długowi nierówny

Jak grzyby po deszczu wyrastają na rynku firmy, które kuszą hasłami, że kupią naszego dłużnika. Handel długami staje się coraz popularniejszy. I rzeczywiście, sprzedaż pakietów wierzytelności dla wielu przedsiębiorców może być receptą na odzyskanie płynności finansowej. Dla innych jednak dużo bardziej opłacalna staje się windykacja na zlecenie. Kiedy lepiej sprzedać wierzytelności, a kiedy zdecydować się na inkaso?

Pozbycie się kłopotu nieuregulowanych należności to marzenie niemal wszystkich przedsiębiorców. Według danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, 90 proc. z nich uskarża się na większe lub mniejsze problemy z opóźnieniami w płatnościach ze strony kontrahentów. Dłużnicy uchylają się od zapłaty nawet przez kilka, kilkanaście miesięcy. Przeciętny okres przeterminowania faktur w polskich firmach wydłużył się z 4 miesięcy i 9 dni do 4 miesięcy i 21 dni.
 
Rosną też wydatki ponoszone na obsługę zobowiązań. Obecnie firmy wydają na to około 7,6 proc. wszystkich kosztów w przedsiębiorstwie. Składają się na nie koszty osobowe i operacyjne, a więc zarówno te wynikające z utraty przychodów lub opóźnień w płatnościach, jak i te związane z zaangażowaniem pracowników w proces odzyskiwania należności. Średnia wartość jednej obsługiwanej wierzytelności na koniec 2012 r., według raportu KPF, wynosiła 5,17 tys. zł. To najwięcej od 11 kwartałów. Gdyby problem zaległych faktur zniknął - w portfelu przedsiębiorców zostałoby więc całkiem sporo pieniędzy.

- Niestety, z portfeli przedsiębiorców wciąż wypływają pieniądze. Zamiast angażować się w rozwijanie własnego biznesu, wielu z nich zmaga się z odzyskiwaniem należności we własnym zakresie - zauważa Joanna Zawadzka, kierownik Departamentu Sprzedaży Usług Windykacyjnych
w Kaczmarski Inkasso. - Na współpracę z firmą windykacyjną decydują się dopiero wtedy, gdy zauważą, że ściągalność takich długów jest znikoma, a koszty operacyjne związane z utrzymaniem własnej komórki windykacyjnej w przedsiębiorstwie przekraczają wydatki na outsourcing - dodaje Joanna Zawadzka.

Sprzedaj, zleć, zmieszaj

Najszybszym sposobem pozbycia się problemu długów jest ich sprzedaż. Na rynku funkcjonuje duża liczba firm, których główną działalnością jest właśnie skupowanie pakietów wierzytelności. Usługa ta cieszy się popularnością głównie w segmencie długów konsumenckich (B2C). Wśród zbywających są zwłaszcza banki, dostawcy mediów, firmy telekomunikacyjne i ubezpieczeniowe, które pozbywają się pakietów złych kredytów i niespłaconych abonamentów. W ten sposób mogą one odzyskać choć część utraconej kwoty. Takie pakiety wierzytelności sprzedaje się bowiem za ułamek ich ceny (kilka, kilkanaście procent wartości nominalnej).

Drugim sposobem pozbycia się długów jest usługa inkasa, czyli windykacja na zlecenie. Polega ona na zleceniu wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej wykonania poszczególnych działań windykacyjnych. Ta forma obrotu należnościami najlepsze efekty przynosi w segmencie długów korporacyjnych (B2B), w przypadku których nie sprawdza się usługa sprzedaży portfeli. - W segmencie B2B pojawia się problem ze sprzedażą pojedynczych należności, a w zasadzie z ich wyceną. Jest ona po prostu trudniejsza. Łatwiej dywersyfikuje się ryzyko, przy wycenie portfeli masowych wierzytelności - wyjaśnia Joanna Zawadzka.

Trzecim, dość popularnym zjawiskiem jest model mieszany, kiedy firmy najpierw zlecają windykację, a potem, żeby uniknąć robienia rezerw - sprzedają. Rzadziej sprzedają bieżące należności, ale takie przypadki też można zaobserwować.

Zjeść ciastko i mieć ciastko

Przekazanie wierzytelności wyspecjalizowanej firmie windykacyjnej okazuje się często najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców zmagających się z opóźnieniami w płatnościach ze strony innych firm. Po pierwsze, dlatego, że sprzedaż takich długów jest mało opłacalna, a wpływy z takich pakietów są dużo niższe niż w przypadku długów konsumenckich. Po drugie, firma windykacyjna, która wynagradzana jest za sukces, zapewnia klientom najwyższą ściągalność. Korzystając z jej usług - przedsiębiorcy minimalizują koszty obsługi zobowiązań i jednocześnie odzyskują należności.

- Wybierając firmę windykacyjną, warto wcześniej zorientować się, czy jej kluczową działalnością jest właśnie windykacja na zlecenie. Skupując pakiety wierzytelności za kilka, kilkanaście procent wartości nominalnej, firmy windykacyjne stają się właścicielami długów i w pierwszej kolejności, aby osiągnąć zysk, próbują odzyskać właśnie te należności. W odróżnieniu od nich, podstawową działalnością firm windykujących na zlecenie jest praca na rachunek klienta. To zmusza je do ciągłego myślenia o tym, co zrobić, aby osiągnąć większą skuteczność. Powodzenie rynkowe takich firm jest bowiem ściśle powiązane z tym, ile pieniędzy odzyskają one dla klientów - wyjaśnia Joanna Zawadzka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 340) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane