Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Do grudnia trzeba zmienić wszystkie etykiety żywności

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 14-04-2014, 14:12
Do grudnia trzeba zmienić wszystkie etykiety żywności

Już wkrótce, tzn. od grudnia br. rozpocznie się stosowanie większości przepisów jednego z najczęściej omawianych obecnie aktów prawa żywnościowego, tzn. Rozporządzenia 1169/2011. Jak zauważa Joanna Olszak, doradca ds. prawa żywnościowego IGI FC, z jednej strony wiele wymogów zawartych w ww. przepisie zostało powtórzonych w stosunku do obecnego stanu prawnego, z drugiej - wprowadzono kilka nowych, niezwykle istotnych. W efekcie prawie wszystkie wykorzystywane dziś etykiety żywności będą musiały zostać zmienione.

Duża część podmiotów branży spożywczej dostosowała się już (częściowo lub całkowicie) do nowych wymagań, zwłaszcza w zakresie oznakowania swoich produktów. Stąd wiele etykiet zawiera już nową, rozszerzoną tabelę wartości odżywczej, podkreślone składniki alergenne oraz powiększoną i bardziej czytelną czcionkę.

Nowe wymogi z rozp. 1169/2011 obejmą także inne kanały dystrybucji, takie jak e-sprzedaż. Lista informacji o każdym środku spożywczych w e-sklepie, które trzeba będzie udostępniać konsumentom przed dokonaniem przez nich zakupu, będzie bardzo długa. Czasu na dokonanie zmian w prezentowanych w Internecie treściach zostało już naprawdę niewiele, a mimo to zaledwie nieliczne podmioty uporały się z tym zadaniem.

W chwili obecnej warto pamiętać o tym, że z dniem 13 grudnia wiąże się także obowiązek stosowania innych aktów prawnych, np. dotyczących znakowania produktów rybołówstwa i akwakultury (art. 35 rozporządzenia  1379/2013 w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury). Ponadto zmianie ulegną niektóre zapisy często wykorzystywanych przez branżę aktów prawnych, tzn. rozp. 1924/2006 w sprawie oświadczeń oraz 1925/2006 w sprawie dodawania do żywności witamin i składników mineralnych, a w konsekwencji deklaracje na etykietach. Dotychczasowe odwołania do zapisów właściwych dyrektyw, zostaną zastąpione odesłaniem do rozp. 1169/2011. Przykładowo, wymagane przy stosowaniu oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych informacje o wartości odżywczej, będą przedstawiane zgodnie z zasadami art. 30-35 rozp. 1169/2011. 

Dodatkowo  stosowanie rozp. 1169/2011 oznacza także zmianę przepisów krajowych, z których korzysta się obecnie tworząc treść oznakowania, prezentacji  i reklamy środków spożywczych. Dojdzie m.in. do uchylenia rozporządzenia MRiRW w sprawie znakowania środków spożywczych, jak również zmieni się treść ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż konsekwencją zmiany tego drugiego będzie nie tylko dostosowanie do rozp. 1169/2011, ale również doprecyzowanie zakresu działań i zwiększenie niektórych kompetencji inspektorów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • czytelnik 16-04-2014, 09:14:
Rozporządzenie UE 1169/2011 zostało wydane w 2011 roku i polski rząd miał 4 lata na dostosowanie polskiego prawa do tego aktu prawnego w Polsce aby od 13 grudnia 2014 roku we wszystkich sklepach już były wszystkie produkty z obowiązującymi etykietami. Autor artykułu podaje, że stosowanie rozporządzenia oznacza zmianę przepisów krajowych ale nie zadał sobie trudu zapytać ministra rolnictwa co klan rodzinny w tym ministerstwie robił przez te cztery lata, że do dziś nie wydał polskiego rozporządzenia uszczegóławiającego przepisy unijne. Jak polscy producenci mają zdążyć z opracowaniem nowych etykiet, opakowań, zlecić wykonanie firmom opakowaniowym, zastosować w produkcji, sprzedać do hurtowni a te do sklepów jeżeli do tej pory odpowiedzialne ministerstwo nic nie zrobiło w tym kierunku. Czy premier i inni nie widzą, że w tym resorcie usadowiło się PSL, klany rodzinne, pociotki, kolesie, którzy nic nie robią? Jak na razie ludzie ci chcą posiąść stołki w nowej inspekcji weterynaryjnej i żywności, na siłę chcą przeforsować nową inspekcję przed wyborami aby obstawić stołki w każdym województwie i powiecie swoimi kolesiami a na opracowanie rozporządzenia o nowym znakowaniu nie mają już czasu. PIH zaciera ręce bo będzie mógł gnębić drobnych sklepikarzy i karać, inspekcja jakości bo będzie mogła karać producentów i zamykać zakłady bo dla nich każdy błąd na etykiecie to produkt sfałszowany. I taka jest nasza gospodarka w branży spożywczej.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 240) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH