Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Dobry początek roku dla BASF

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 16-05-2012, 14:34

W I kw. sprzedaż produktów BASF była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i wzrosła o 6 proc. do 20,6 mld EUR. Zysk operacyjny (EBIT) przed uwzględnieniem wydarzeń nadzwyczajnych zmniejszył się zgodnie z oczekiwaniami, osiągając 2,5 mld EUR (spadek o 7 proc.) i był nieznacznie niższy, niż w tym samym kwartale roku poprzedniego.

- Wyższe koszty surowców nie mogły być w całości zrekompensowane we wszystkich obszarach działalności, co spowodowało presję na marże. Zyski znacznie wzrosły w segmentach ropy i gazu oraz rozwiązań w dziedzinie rolnictwa - powiedział dr Kurt Bock, Przewodniczący Rady Dyrektorów Wykonawczych BASF podczas Rocznego Zgromadzenia Akcjonariuszy w centrum kongresowym Rosengarten w Mannheim.

W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku EBIT wzrósł o 22 proc. do kwoty 3,1 mld EUR. Wydarzenia nadzwyczajne uwzględnione w EBIT wynikały głównie z zysku ze sprzedaży działalności w obszarze nawozów w wysokości 645 mln EUR. Wynik EBITDA zwiększył się o kwotę 525 mln EUR do 3,9 mld EUR.

Wynik finansowy wyniósł minus 73 mln EUR i był o 903 mln EUR niższy niż w tym samym kwartale roku 2011. W poprzednim roku wynik finansowy obejmował nadzwyczajny dochód w wysokości 887 mln EUR ze sprzedaży udziałów w K+S Aktiengesellschaft. Dochód przed opodatkowaniem oraz udziały mniejszościowe zmniejszyły się o 333 mln EUR w pierwszym kwartale 2012 roku do kwoty 3,0 mld EUR. Stawka podatku wynosząca 39,6 proc. była dużo wyższa niż w pierwszym kwartale 2011 roku. Wzrost ten jest wynikiem faktu, iż zysk ze sprzedaży udziałów w K+S Aktiengesellschaft w poprzednim roku był w znacznej części wolny od podatku, a segment ropy i gazu miał w 2012 roku większy udział w zyskach.

Zysk netto zmniejszył się o 687 mln EUR i wyniósł 1,7 mld EUR. Zysk przypadający na jedną akcję wyniósł 1,88 EUR w pierwszym kwartale 2012 roku w porównaniu z 2,62 EUR w tym samym okresie 2011 roku. Po uwzględnieniu wydarzeń nadzwyczajnych oraz amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych zysk przypadający na jedną akcję wyniósł 1,57 EUR (pierwszy kwartał 2011 r.: 1,94 EUR). Dysponując prawie 1,6 mld EUR gotówki z działalności operacyjnej, firmie BASF udało się zmniejszyć swoje zadłużenie netto od początku roku o 1,5 mld EUR do około 9,4 mld EUR.

Na koniec pierwszego kwartału 2012 roku akcje BASF były notowane po 65,59 EUR, co oznacza wzrost o 21,7 proc. w stosunku do ceny zamknięcia na koniec 2011 roku. Tym samym akcje BASF odnotowały większy wzrost niż niemiecki indeks DAX 30 i benchmarkowy indeks strefy euro DJ EURO STOXX 50, jak również globalne indeksy branżowe DJ Chemicals i MSCI World Chemicals.

Rada Dyrektorów Wykonawczych i Rada Nadzorcza zaproponowały na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę dywidendy za rok obrotowy 2011 w wysokości 2,50 EUR na akcję. Prezes Bock powiedział: „Kontynuujemy w ten sposób naszą ambitną politykę corocznego zwiększania dywidendy lub przynajmniej utrzymywania jej na poziomie ubiegłorocznym".

W segmencie rozwiązań w dziedzinie rolnictwa odnotowano bardzo udany początek 2012 roku. Do wzrostu sprzedaży przyczynił się w szczególności większy obrót oraz wyższe ceny. Różnice kursowe również miały pozytywny wpływ na sprzedaż. Odnotowano znaczny wzrost zysku.
Większa produkcja i sprzedaż, jak również wyższe ceny ropy naftowej i gazu przyczyniły się do znacznej poprawy sprzedaży w segmencie ropy i gazu. Obroty w handlu gazem wzrosły, głównie w wyniku warunków pogodowych. Po zatrzymaniu produkcji w Libii od lutego do października ubiegłego roku ropa naftowa była tam produkowana bez przerwy w pierwszym kwartale 2012 roku. Zysk znacznie przekroczył poziom w tym samym okresie roku poprzedniego.

Pozostałe segmenty odnotowały spadek sprzedaży, głównie ze względu na zbycie działalności w zakresie produkcji materiałów styrenowych wspólnemu przedsiębiorstwu Styrolution z dniem 1 października 2011 roku. W wyniku tej transakcji, jak i wyższych kosztów długoterminowego programu motywacyjnego, zyski innych segmentów były również poniżej poziomu z pierwszego kwartału poprzedniego roku.

Wzrost sprzedaży i zysków w Europie

Za sprawą wzrostu cen i wielkości obrotu sprzedaż w Europie zwiększyła się o 12 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. Segment ropy i gazu odnotował znaczny wzrost wartości sprzedaży w wyniku zwiększonej produkcji i wielkości sprzedaży, jak również wyższych cen ropy i gazu. Sezon rozpoczął się dobrze również w segmencie rozwiązań w dziedzinie rolnictwa. Zysk operacyjny przed uwzględnieniem wydarzeń nadzwyczajnych wzrósł o 32 mln EUR do 1,9 mld EUR, głównie za sprawą znacznie większych zysków w segmencie ropy i gazu w porównaniu z pierwszym kwartałem 2011 roku.

Sprzedaż w Ameryce Północnej zmniejszyła się o 4 proc. w dolarach amerykańskich, pozostając na poziomie z pierwszego kwartału poprzedniego roku w przeliczeniu na euro. Optymalizacja łańcucha dostaw produktów krakingu parowego w trzecim kwartale 2011 roku spowodowała ilościowe zmniejszenie sprzedaży. Wyższe ceny sprzedaży i pozytywne różnice kursowe zrównoważyły ten spadek. W segmencie produktów przetworzonych odnotowano znaczny wzrost wartości sprzedaży. Zysk spadł o 23 mln EUR poniżej poziomu pierwszego kwartału 2011 r. i wyniósł 370 mln EUR. Było to spowodowane mniejszym udziałem w zysku segmentów chemikaliów i plastików, wynikającym z niższych marż i planowym zamknięciem kilku zakładów w Geismar w Luizjanie.

Sprzedaż w regionie Azji i Pacyfiku zmniejszyła się o 8 proc. w walucie lokalnej i o 3 proc. w przeliczeniu na euro. Obok niższych cen sprzedaży, szczególnie w segmencie chemikaliów, za ten stan rzeczy jest w dużej mierze odpowiedzialne przekazanie produkcji materiałów styrenowych wspólnemu przedsiębiorstwu Styrolution. Do spadku sprzedaży przyczyniło się także zmniejszenie wielkości obrotu, szczególnie w segmencie plastików. Różnice kursowe miały jednak pozytywny wpływ. Zyski zmniejszyły się o 197 mln EUR i wyniosły 219 mln EUR, przede wszystkim w wyniku niższych marż na produkty podstawowe.

W Ameryce Południowej, Afryce i na Bliskim Wschodzie sprzedaż wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 4 proc., zarówno w walutach lokalnych, jak i w przeliczeniu na euro. Działalność w dziedzinie środków ochrony roślin była bardzo udana. Sprzedaż w segmencie ropy i gazu znacznie się zwiększyła za sprawą wzrostu cen. Zysk zmalał o 12 mln EUR i wyniósł 79 mln EUR, przede wszystkim z powodu mniejszego udziału segmentu rozwiązań funkcjonalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane