Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Doradca Prezydenta RP: Prezydent rozpocznie debatę o zyskach i stratach związanych z wprowadzeniem GMO w Polsce

 • Autor: Małgorzata Kołodziejczyk
 • Data: 15-09-2011, 11:09
Doradca Prezydenta RP: Prezydent rozpocznie debatę o zyskach i stratach związanych z wprowadzeniem GMO w Polsce
prof. Tomasz Borecki, wykładowca SGGW, a także społeczny doradca Prezydenta RP

- Za pół roku staniemy przed dylematem, co dalej z paszami genetycznie modyfikowanymi, sprowadzanymi z zagranicy? Kto weźmie wówczas odpowiedzialność za wzrost cen żywności? - zastanawia się Tomasz Borecki, profesor SGGW w Warszawie, społecznym doradcą Prezydenta RP ds. rolnictwa w rozmowie z Małgorzatą Kołodziejczyk.

Czy modyfikacje genetyczne rzeczywiście są groźne?

Jako uczony patrzę na świat w taki sposób; nie siejemy już dziś tej pszenicy, którą sieliśmy 50 lat temu. Mamy środki ochrony roślin, w nawożeniu stosujemy chemię, w nauce wykorzystujemy genetykę. To wszystko człowiek wymyśla po to, żeby produkować smaczniej, zdrowiej i taniej. W odpowiedzi na postawione pytanie opieram się na tym, co niesie literatura a także badania naukowe. Przez 30. letni okres stosowania GMO w gospodarce, brak jest sprawdzonych i potwierdzonych dowodów jego negatywnych skutków ubocznych. Dotyczy to np. pasz, zawierających białko roślin modyfikowanych, takich jak kukurydza czy soja.

W kontekście tego, co niesie nauka, nie jest prawdziwe stwierdzenie, że rośliny modyfikowane genetycznie są szkodliwe. Uczeni, którzy zajmują się GMO mówią, że rośliny modyfikowane genetycznie przyczyniają się do zwiększenia produkcji pasz i żywności; pozyskiwane są produkty o lepszych walorach odżywczych i zdrowotnych, zmniejsza się energochłonność i chemizacja rolnictwa, a to też jest rzeczą ważną. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystko to, co wprowadzamy do środowiska, do sklepów musi być sprawdzone. Dlatego też wydaje się, że modyfikacje genetyczne - z punktu widzenia dzisiejszej cywilizacji - to coś, od czego nie odejdziemy już w wielu sferach życia: w farmacji, medycynie, szczepionkach, w rozkładzie śmieci.

Wydaje się też prawdziwe, że bardzo ciężko będzie nam odejść od inżynierii genetycznej w szeroko rozumianej gospodarce żywnościowej i paszowej. Żeby się zabezpieczyć, powinniśmy zrobić wszystko, by w Polsce zwiększyć nakłady na prowadzenie niezależnych badań nad GMO, dziś bowiem opieramy się głownie na badaniach zachodnich. Trzeba uwzględnić efekt specyficznej struktury agrarnej w Polsce, wpływu na środowisko i zachowanie koegzystencji miedzy różnymi systemami upraw. Zaś poprzez szeroką dyskusję - audycje telewizyjne, radiowe- musimy uświadomić ludziom, czym jest modyfikacja genetyczna.

Jeśli miałoby nie być modyfikacji genetycznej roślin, to musimy w Polsce przeprowadzić symulacje ekonomicznych i środowiskowych korzyści, wynikających z upraw. Trzeba byłoby także znać ocenę oddziaływania innych systemów produkcji, jeśli nie będzie GMO, bo wówczas trzeba więcej chemii; po prostu trzeba to wszystko ocenić.

KOMENTARZE: (4)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • mafia sycylijska 19-09-2011, 05:47:
prof Borecki podaje informacje podstawowe na temat zywnosci GMO...to nie są zadne rewelacje tylko rzeczy ogolnie znane !!!A ci pieniacze i głupole,ktorzy tego nie wiedzą ,a protestują podając jako argumenty jakieś głupoty na temat szkodliwosci GMO sa albo hochsztaplerami albo pieniaczami....W Polsce Ministerstwo Rolnictwa i Agencje Rądowe powinny rozpoczac akcje uswiadamiania polskich rolników na temat zywności GMO...powinni tez polscy parlamentarzysci posiąść podstawową wiedze na temat GMO....a nie tylko zajmować sie konfliktem w Sejmie pomiedzy Jarkiem,a Donkiem.....
 • herbe 18-09-2011, 10:20:
zgadzam się ze stanowiskiem prezydenta, który wetując ustawę o nasiennictwie, że trzeba do tematu GMO podejść racjonalnie i bez strachu
 • Gość22 18-09-2011, 08:28:
Prof Borecki nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w sprawie GMO, wskazuje natomiast na potrzebę debaty na ten temat. Od wielu już lat Polska sprowadza pasze genetycznie modyfikowane; zapewne zbi_scj55 je drób czy też inne mięso zwierząt nimi karmionych....Czy zatem poświęca siebie i swoją rodzinę? A za jaką cenę?

Zobacz wszystkie komentarze (4)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 524) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH