Duża liczba fałszywych kont rosnącym problemem Facebooka
Duża liczba fałszywych kont to rosnący problem Facebooka, który chętnie chwali się wciąż powiększającą się bazą użytkowników serwisu - ocenia dziennik "Financial Times" i wskazuje, że liczba fałszywych kont na platformie osiągnęła rekordowy poziom.
Wzrost liczby użytkowników Facebooka jest podstawowym wskaźnikiem stanu zdrowia firmy, branym pod uwagę przez inwestorów - zauważa dziennik i przypomina, że koncern Marka Zuckerberga wciąż boryka się z problemami spowodowanymi przez nieskuteczność działań m.in. w zakresie walki z dezinformacją i fałszywymi wiadomościami w serwisie, w dużej mierze rozprzestrzenianymi z użyciem sieci fałszywych profili.
Wewnętrzne szacunki Facebooka wskazują, że zduplikowane profile to około 11 proc. wszystkich aktywnych w ciągu miesiąca użytkowników serwisu, a konta całkowicie fałszywe - 5 proc. Według zewnętrznych analityków jednak szacunki te są zaniżone, a w rzeczywistości liczby fikcyjnych i powielonych kont na platformie Facebooka są dużo wyższe i znacząco wpływają na dane o wzroście liczby użytkowników. Serwis podaje, iż w ciągu ostatnich dwóch lat baza użytkowników zwiększyła się o 18 proc. Analitycy oceniają jednak, że udział fałszywych kont na platformie jest na tyle znaczący, iż realny wzrost liczby osób korzystających z Facebooka w tym okresie należy szacować na 7 proc. Oficjalnie jednak firma wciąż informuje, że cieszy się bazą użytkowników wynoszącą 2,45 mld osób - niemal jedną trzecią populacji kuli ziemskiej.
Według szefa Facebooka Marka Zuckerberga, jego serwis jest "platformą autentyczności". Facebook zachęca użytkowników do korzystania z prawdziwych danych osobowych i zdjęć w ramach serwisu, co stoi w sprzeczności z regułami promowanymi przez niegdyś popularne anonimowe internetowe "pokoje rozmów". W ubiegłym roku podczas wysłuchania przed Kongresem USA Zuckerberg powiedział amerykańskim politykom, że użytkownikom wręcz "zabrania się" zakładania fałszywych kont z użyciem nieprawdziwych danych - przypomina "Financial Times".
Jednocześnie, jak notuje dziennik, aby otworzyć nowy profil na Facebooku nie potrzeba nic ponad adres e-mail oraz podanie podstawowych danych, takich jak imię i nazwisko. Prawdziwości tych informacji nikt nie weryfikuje. Kupno 50 fałszywych kont w serwisie kosztuje natomiast zaledwie 25 dolarów, a platformy, które umożliwiają skorzystanie z takiej usługi chwalą się tym, że sprzedawane na nich profile są traktowane przez Facebooka "jak prawdziwe".
