Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Dynamiczny rozwój współpracy gospodarczej z Algierią

 • www.portalspozywczy.pl
 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 26-09-2015, 19:21
Dynamiczny rozwój współpracy gospodarczej z Algierią
Fot. Shutterstock

Polska w dynamiczny sposób rozwija współpracę z krajami afrykańskimi. Jednym z priorytetowych partnerów gospodarczych w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu pozostaje Algieria. W minionych 5 latach polsko-algierskie obroty wzrosły blisko 3-krotnie i stanowią podstawę  na ich dalszą dynamikę w przyszłości – stwierdzono podczas Forum Polska-Algieria, które  odbyło się 21 września 2015 r. w Warszawie. W spotkaniu tym wzięli udział eksporterzy ze wszystkich branż i regionów w tym członkowie Stowarzyszenia Eksporterów Polskich.

Należy podkreślić, że Algieria posiada wysoki potencjał w ramach dwustronnej wymiany handlowej                             i współpracy gospodarczej. W 2012 roku MG podjęło decyzję o włączeniu Algierii do grupy  5 wybranych, obok Brazylii, Kanady, Kazachstanu i Turcji, najbardziej perspektywicznych dla Polski rynków pozaeuropejskich. Było to równoznaczne z  objęciem jej kompleksowym programem promocji ogólnej. - Kluczowym działaniem na rzecz rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej z Algierią są też działania rządu RP w ramach  strategicznego Projektu „Go Africa”, którego celem jest zwiększenie polskiej obecności w Afryce. Wstępne założenia nowego, Pięcioletniego Planu Rozwoju Gospodarczego i Społecznego Algierii na lata 2015–2019 zakładają przeznaczenie znacznych środków z budżetu państwa. W związku z tym Polska jest zainteresowana możliwością aktywniejszego włączenia się polskich firm w realizację projektów objętych programem inwestycji publicznych, mających na celu dostawy towarów, usług czy nowoczesnych technologii dla procesu modernizacji i unowocześniania kraju. Chodzi o wykorzystanie szansy współpracy w takich dziedzinach jak infrastruktura przemysłowa i transportowa, energetyka, budownictwo, gospodarka wodna, ochrona środowiska, rolnictwo, informatyka, przemysł motoryzacyjny, turystyka, hotelarstwo, konserwacja zabytków czy lecznictwo.

Podczas ww. spotkania zostało podpisane porozumienie o współpracy między Polską Agencją Informacji                            i Inwestycji Zagranicznych a algierską Agence Nationale de Développement de l'Investissement.

Według danych GUS za 7 miesięcy 2015 r. polsko-algierskie obroty handlowe osiągnęły 251,9 mln dol.,                    w tym polski eksport – 222,7 mln dol., natomiast import – 29,3 mln dol. W wymianie handlowej między Polską                    a Algierią od lat dominuje nasz eksport. W 2014 r., podobnie jak w latach poprzednich, najważniejszą pozycję stanowiły w nim produkty żywnościowe (ok. 282 mln dol.).

W strukturze eksportu do Algierii w 2014 r. największymi grupami towarowymi były: produkty pochodzenia zwierzęcego (gł. mleko w proszku, sery i twarogi) – 188 mln dol., 28 proc.; środki transportu (śmigłowce, pojazdy osobowe i dostawcze, części zamienne) – 173,5 mln dol., 26 proc.; urządzenia mechaniczne  i elektryczne (silniki, turbiny, urz. dźwigowe, aparatura do telefonii przewodowej, maszyny budowlane, kable, przewody) – 90 mln dol., 13 proc.; produkty pochodzenia roślinnego (gł. pszenica, jęczmień) – 63 mln dol., 9 proc. udział. Do Algierii wywozimy także produkty przemysłu chemicznego (odczynniki, soda) – 41 mln dol., 6 proc. i produkty mineralne (koks i półkoks) – 36 mln dol., 5 proc. udział. Wyeksportowaliśmy też duże ilości artykułów spożywczych (gł. produkty zbożowe, cukier, czekolada) – za kwotę 31,5 mln dol. Natomiast import z Algierii zdominowany był przez jedną pozycję tj. fosforany wapnia (56 mln dol., który stanowił ponad 96 proc. udział w naszym imporcie ogółem).

W związku z powyższym trzeba zaznaczyć, że dla rozwoju Polsko-Algierskiej wymiany handlowej                                i współpracy gospodarczej miało duże znaczenie w latach 2013-2014 m.in. zorganizowanie: 11 polskich wystąpień na imprezach targowo-wystawienniczych w Algierii; kilkanaście misji gospodarczych-przyjazdowych                                      i wyjazdowych oraz 11 konferencji tematycznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane