Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Dyrektor Fresh Logistics: Logistyka produktów świeżych musi gwarantować bezpieczeństwo

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 09-06-2012, 15:19
Dyrektor Fresh Logistics: Logistyka produktów świeżych musi gwarantować bezpieczeństwo
Marcin Turski, dyrektor ds. obsługi klienta Fresh Logistics

Podstawowym warunkiem jaki musi spełniać operator logistyczny zajmujący się logistyką produktów świeżych jest zagwarantowanie, że dostarczany towar jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i życia człowieka - mówi w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl Marcin Turski, dyrektor ds. obsługi klienta Fresh Logistics.

- Producenci żywności świeżej chcą mieć pełną kontrolę nad jej bezpieczeństwem na każdym etapie łańcucha logistycznego. Czy firmom logistycznym udaje się to osiągnąć?

- W tym celu opracowano szereg aktów prawnych określających standardy postępowania, mające na celu ochronę bezpieczeństwa żywności. Podstawowym warunkiem jaki musi spełniać operator logistyczny zajmujący się logistyką produktów świeżych jest zagwarantowanie, że dostarczany towar jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. W tym celu niezbędne jest wdrożenie i stosowanie w organizacji dobrych praktyk transportowych, magazynowych i higienicznych. Przeprowadzenie analizy zagrożeń, ustalenie wartości granicznych dla punktów krytycznych w całym procesie. Wszystkie firmy związane z branżą spożywczą - również w zakresie magazynowania i transportu - mają obowiązek stosowania od 2004 roku systemu HACCP, obecnie zastąpionego przez System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności. Otrzymanie takiego certyfikatu podnosi zaufanie klientów, dając gwarancję, że spożywana żywność jest całkowicie bezpieczna.

- Jakie jeszcze systemy są stosowane?

- W trosce o bezpieczeństwo żywności i środowisko zostały wdrożone i ciągle są doskonalone Zintegrowane Systemy Zarządzania, zgodne z wymaganiami norm ISO 9001:2008, ISO 22000:2006 oraz ISO 14001:2004, w zakresie transportu krajowego, międzynarodowego i usług magazynowych w temperaturze kontrolowanej. Kontrola przydatności do spożycia, warunków temperaturowych i higiena jest najwyższym priorytetem usług świadczonych przez naszą firmę dlatego stałemu nadzorowi podlegają poszczególne etapy łańcucha dostaw od momentu odbioru poprzez magazynowanie i dystrybucję do odbiorców. Data przydatności do spożycia jest zarządzana systemowo. W dniu wydania towaru z magazynu, system WMS standardowo wydaje produkty z najkrótszą możliwą do wydania datą przydatności do spożycia (BBD). Do kontrolowania i monitorowania temperatury zobowiązani są pracownicy Fresh Logistics, przewoźnicy i kierowcy. Kierowcy mają obowiązek podstawiania czystych i schłodzonych naczep oraz przyjmowania przesyłek schłodzonych do temperatury w zakresie +2°C - +6°C. Monitorowanie temperatury panującej w chłodni podczas transportu odbywa się dzięki termografom, zainstalowanym w naczepach. Podczas magazynowania ciągły monitoring temperatury odbywa się dzięki zainstalowanym w magazynie czujkom, a odczyt temperatury jest zapisywany w pamięci systemu. Utrzymanie higienicznego-sanitarnego środowiska w całym łańcuchu dostaw żywności, odbywa się m.in. poprzez dbałość o higienę osobistą personelu, zakaz noszenia biżuterii na coopackingu, jedzenia, picia i palenia w magazynie, stosowanie odzieży ochronnej, nadzorowanie procesów mycia i dezynfekcji, usuwanie odpadów, zabezpieczenie przed szkodnikami, przeprowadzanie inspekcji stanu czystości samochodów. Lokalizacja i otoczenie Oddziału - projekt architektoniczny i położenie sprzyja realizowaniu zasad Dobrej Praktyki Higienicznej. Drogi dojazdowe do zakładu są utwardzone i odpowiednio zdrenowane.

- Czy duży nacisk kładą Państwo na podnoszenie świadomości pracowników?


- W celu utrzymania wysokiej jakości usług, stale podnosimy świadomość pracowników, dostawców i partnerów w wyienionych wcześniej obszarach. Każdy nowy pracownik Fresh Logistics na szkoleniu adaptacyjnym zdobywa wiedzę w zakresie stosowanych w organizacji zasad bezpieczeństwa żywności, dobrych praktyk magazynowych, transportowych i higienicznych. Szkolenia przypominające odbywają się w zależności od sytuacji i potrzeb. Przeprowadzamy regularne audyty poszczególnych obszarów działalności przedsiębiorstwa składających się na system jakości. Polegają one na badaniu przez osoby nie należące do badanego obszaru czy system jakości jest w nim stosowany i czy odpowiada ustalonym celom. Audyt jest niezależny i umożliwia podejmowanie działań korygujących. Poprzez edukację proekologiczną pracowników oraz wprowadzanie przyjaznych środowisku rozwiązań, zmniejszamy uciążliwe oddziaływanie na środowisko. W codziennej pracy racjonalnie gospodarujemy odpadami, dążymy do mniejszego zużycia energii, surowców i materiałów. Stawiamy sobie za cel redukcję emisji spalin poprzez zmniejszenie udziału pojazdów z klasą emisji spalin EURO 2 w transporcie krajowym oraz z klasą emisji spalin EURO 2, EURO 3 w transporcie międzynarodowym. Sieć sześciu Oddziałów w całej Polsce umożliwia realizację dostaw w każde miejsce w kraju następnego dnia roboczego. Centra dystrybucyjne zlokalizowane są w Gądkach, Gliwicach, Grodzisku Mazowieckim, Straszynie, Wrocławiu i Łomży. Wkrótce otwarcie kolejnych Oddziałów w Lublinie i Szczecinie. Flota o pojemności od 4 do 33 palet zapewnia logistykę przedsiębiorcom o zróżnicowanych potrzebach. Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 524) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH