Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Dyrektor PFPŻ: W Europie widoczne są pierwsze próby protekcjonizmu

  • Autor: www.portalspozywczy.pl, Paulina Bełżecka, Łukasz Stępniak
  • Data: 22-04-2013, 12:35
Dyrektor PFPŻ: W Europie widoczne są pierwsze próby protekcjonizmu
Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności

Afery żywnościowe mogą spowodować, że poszczególne kraje Europy będą podejmowały próby protekcjonizmu. Widoczne są już pierwsze przykłady, np. zapowiedź kupowania tylko mięsa krajowego przez jedną z sieci w Anglii. Jeśli takie praktyki będą coraz powszechniejsze, polski eksport może mocno ucierpieć - uważa Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

- Pokłosiem ostatnich afer może być próba wprowadzenia protekcjonizmu w poszczególnych krajach, co już zaczyna być widoczne - w Anglii jedna z sieci próbuje wprowadzać zasadę, że będzie kupować tylko mięso krajowe. Produkty i półki w sklepach znakowane są symbolami narodowymi. Takie sytuacje zaczynają mieć powszechnie miejsce, także w Czechach - mówi Andrzej Gantner w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

Przypomina, że eksport stanowi 30 proc. całej produkcji żywności w Polsce oraz, że mamy nadwyżkę eksportową. - Jeżeli nie zdusi się protekcjonizmu na rynku wspólnotowym w zarodku , to tymi którzy mają dużo do stracenia jesteśmy właśnie my - podkreśla.

Jego zdaniem, protekcjonizm rynku może objawiać się w różny sposób, ale jednym z najbardziej popularnych jest tzw. odpowiedzialność zbiorowa.
- W sensie prawnym nie istnieje „żywność z Polski". Można mówić o mięsie z firmy X, partii nr Y. Wykorzystywanie natomiast danego incydentu żywnościowego, aby przypisać negatywne cechy wszystkim produkowanym w danym kraju produktom, jak to robią Czesi od roku w stosunku do polskiej żywności, jest właśnie stosowaniem odpowiedzialności zbiorowej. W systemach demokratycznych, a za taki można uznać Unię Europejską za stosowanie odpowiedzialności zbiorowej powinny być wyciągane daleko idące konsekwencje - mówi Andrzej Gantner.

Jak ocenia, takie wypowiedzi, nie poparte dowodami, powinny być traktowane jako naruszanie zasad funkcjonowania wolnego rynku, czyli stawianie sztucznych barier w handlu wspólnotowym. - Warto pamiętać o tym, że istnieją procedury w UE, które pozwalają dochodzić odszkodowań za tzw. utracone korzyści spowodowane takimi działania. Być może trzeba będzie je w końcu zastosować - mówi dyrektor generalny PFPŻ.

Jego zdaniem, nagonka medialna na żywność z nowych krajów UE, z którą mamy do czynienia od pewnego czasu, ma na celu przygotowanie się pod próby wprowadzenia protekcjonizmu rynkowego. - Z drugiej strony wierzę, że wspólny rynek jest zbyt cenną rzeczą, by poświęcać go dla żywności. Proszę też zauważyć, że postulaty Czechów, by wstrzymać import polskiej żywności, nie zostały poważnie potraktowane. Wspólny rynek to fundament UE, a każdy protekcjonizm podcina ten fundament - podkreśla Andrzej Gantner.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • andrzej@mazurkiewicz.org 22-04-2013, 20:28:
A może zamiast się szarpać z innymi krajami warto eliminować naszych polskich oszustów. Wystarczy odpowiednia liczba kontroli. Sposób przećwiczony na wielu firmach.

Poza tym proces o odszkodowanie za korzyści utracone przez eksporterów.

Tylko co zrobić jeśli sam premier chroni oszustów (patrz wypowiedź przy aferze z solą drogową zamiast spożywczej)? A dlaczego wyniki kontroli na okoliczność fałszowania paliwa są tajne?

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH